© Netflix
Příběh asi zná i ten, kdo knihu nečetl a jen o ní slyšel. Oficiální synopse filmu: Sotva sedmnáctiletý Paul (Felix Kammerer) jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)
© Netflix
Těžištěm filmu jsou bojové scény ze zákopů, v nichž se naplno realizovaly velkolepě inscenované scény bitev a soubojů muže proti muži, předtím než kulometná palba skosila desítky lidských těl hrnoucích se k nepřátelskému zákopu. To podstatné z knihy, její protiválečné poselství je ve filmu zachováno a divák to cítí obzvláště silně právě při těchto scénách. Veškerou brutalitu, špínu a utrpení tu člověk pocítí téměř na vlastní kůži a v tom je největší síla této nové adaptace. Vrcholem filmu je pak scéna s tanky a plamenomety, které nemilosrdně likvidují protivníky a je jedno, jestli se vzdávají, nebo se snaží vzdorovat. Mnoho filmových scén se natáčelo i u nás, jako tomu bylo i u televizní verze z roku 1979.
© Netflix
Německo vysílá Na západní frontě klid do boje o Oscara a podobně jako náš zástupce Il Boemo má velkou šanci probojovat se na prosincový shortlist 15 snímků, z nichž se pak do finále probojuje pět snímků. Filmová síla i univerzálnost jeho poselství by mu to měla zaručit. Pro ty, co knihu nečetli, ani neviděli dvě předchozí filmové verze, je toto jedinečná příležitost jak trochu doplnit mezery ve vzdělání a ještě se přitom pobavit, i když jde o zábavu hodně drsnou, ale bohužel stále platnou.