Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Matky

Recenze: Česká komedie Matky stojí na neschopnosti partnerské komunikace

Vydáno: 27.06.2021 10:30 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: Bontonfilm

V komedii tematizující mimo jiné problémy se vztahy, dětmi, těhotenstvím a sexuálním životem si zahrály v hlavních rolích Hana Vagnerová, Petra Hřebíčková, Sandra Nováková a Gabriela Marcinková.

MatkyRecenzoval/a Jan Varga dne 27.06.2021 10:30. V komedii tematizující mimo jiné problémy se vztahy, dětmi, těhotenstvím a sexuálním životem si zahrály v hlavních rolích Hana Vagnerová, Petra Hřebíčková, Sandra Nováková a Gabriela Marcinková. Hodnocení: 1.5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Jiří Langmajer, Štěpán Benoni, Jakub Prachař ve filmu  / Matky
© Bontonfilm
Česká komedie Matky vypráví o životě čtyř nejlepších kamarádek, které už buď děti mají, nebo je v průběhu filmu porodily, nebo jsou zrovna těhotné. A kromě dětí řeší i problémy související s partnerskými vztahy a se sexuálním životem. A všechny jsou z něčeho nešťastné.
  • Sára (Hana Vagnerová) je influencerka na plný úvazek, takže sdílí na sociální sítě úplně všechno a pořád se buď fotí, nebo natáčí na mobil. Na začátku filmu porodí a ihned po odjezdu z porodnice se musí nastěhovat do starého rozpadajícího se domu před rekonstrukcí, který její partner (Jakub Prachař) spontánně pořídil jako překvapení místo jejich původního bytu. 

  • Hedvika (Petra Hřebíčková) si žije s jedním dítětem v přepychu v manželství s bohatým manažerem (Jiří Langmajer), na zahradě luxusní vily i všude v interiéru jí stojí pozlacené sochy za statisíce, ale stejně ze vzteku a zoufalství rozbíjí talíře, protože její muž příliš pracuje a tráví s ní málo času. A tak si Hedvika v parku nabrnkne pohledného písničkáře (Vladimír Polívka). 

  • Zuzana (Sandra Nováková) je dvojnásobná matka-samoživitelka, která se navzdory několika brigádám topí v dluzích, a dokonce jí hrozí vystěhování z pronajaté garsonky, protože jí otec jejích dětí neposílá alimenty a ona na něj nedokáže zatlačit. 

  • Eliška (Gabriela Marcinkova) čeká dítě s milujícím manželem (Štěpán Benoni), kterého však nesnáší její panovačná matka (Zuzana Maurery), jež měla pro život své dcery jiné plány a svou nespokojenost dává ostentativně a štiplavě najevo.

Zuzana Maurery, Viktor Preiss ve filmu  / Matky
© Bontonfilm
Snímek sice neustále přepíná mezi všemi čtyřmi hrdinkami naráz, pořádný děj mu ale přesto chybí. Ani jeden z uvedených příběhů se totiž za celou dobu téměř nikam neposune – na začátku jsou nastoleny nějaké situace tak, jak jsou popsány výše, pak se všechny čtyři hrdinky přibližně hodinu pouze repetitivně plácají ve vlastní bezradnosti a až úplně v závěru dojde skokově k sérii několika šťastných okamžiků, které mají naoko ty jejich problémy zaplácnout (avšak ve skutečnosti je nevyřeší). Film měl zřejmě působit pozitivně (v souladu s titulní písničkou s textem „i přes všechny zmatky budem hrdý matky“), leč výsledný dojem z něj je spíš opačný – jeho hlavním poselstvím se totiž zdá být to, že pořízení dítěte vám zničí život a přinese strašnou spoustu těžkostí a jen minimum radosti (tak jako hlavním hrdinkám), takže byste si ideálně žádné pořizovat neměli.

Kvůli neustálému lavírování mezi veselou komedií s depresivními podtóny a posmutnělým dramatem s komediálním nadhledem je nejasné i to, co by měl divák k hlavním hrdinkám vlastně cítit. V některých situacích by se jim měl zřejmě smát, jindy by mu jich mělo být líto (leckdy třeba i ze scény na scénu), leč souznět s nimi stejně moc nedokáže, protože se chovají jako nány. Symptomatická je v tomto ohledu např. sekvence vycházející z toho, že Zuzana nemá peníze na MHD, a tak jezdí s dětmi tramvají načerno.

Anna Polívková, Gabriela Mihalčínová ve filmu  / Matky
© Bontonfilm
Před ubohým revizorem pak ztropí před zraky svých dětí hystericky uřvanou scénu ve stylu „já jsem matka a vy jste nula a měl byste mi líbat nohy za to, že jsem do té vaší zavšivené tramvaje vůbec vlezla“, takže vyděšený revizor jí pokutu nedá, a Zuzanu pak děti pochválí, jak to zase skvěle sehrála. Mám se tomu smát? Mám ji litovat? Mám si říkat, jaká je to kráva? Jak je možné, že pak Zuzana nedokáže být podobně ofenzivní vůči otci svých dětí, jemuž pokaždé jen naivně naletí na jeho sladké řečičky a sama se nedokáže dostat ke slovu?

Scénář o čtyřech diametrálně rozdílných ženách, které spolu nemají prakticky nic společného, a přesto jsou nejlepšími kamarádkami, naráží i na nedostatek provázání jejich osudů. Sice se navštěvují a chodí spolu do parků, leč nijak se nepracuje kupříkladu s tím, že jedna z nich je hrozně bohatá a má ve svém luxusním domě se soukromou uklízečkou několik nevyužitých ložnic (jak sama zmiňuje), zatímco jiné jsou nuceny se mačkat s dětmi v malé garsonce, případně ve smrduté vypůjčené maringotce.

Ale z čeho by pak film doloval vtipné gagy, že? Jinak kromě standardně komediálních scén (žena se před partnerem svlékne, načež jí z prsu vystříkne mléko jemu do oka a on začne křičet) běžně dochází i ke scénám značně divným, které jsou v lepším případě nepochopitelné a v horším případě nepříjemně děsivé.

Jakub Prachař, Hana Vagnerová ve filmu  / Matky
© Bontonfilm
Příklad nepochopitelně divné scény – těhotná hrdinka na cvičení v bazénu s dalšími těhotnými ženami kdovíproč zalže o fázi svého těhotenství, a když pak ostatní lezou z bazénu ven, tak kdovíproč zalže i o tom, že jí praskla voda, načež je ostatními z bazénu vytažena. Pak řekne, že to byl jen planý poplach, a nic dalšího z toho nevyplyne.

Příklad strašidelně divné scény – tatáž hrdinka nechce mít se svým manželem během těhotenství sex (z etických důvodů vůči dítěti), ale protože respektuje jeho fyzické potřeby, tak si pozve domů prostitutku. Když pak ale dotyčná sexuální pracovnice hrábne šokovanému muži přes kalhoty do rozkroku, tak manželka situaci neustojí a v pláči začne vykřikovat cosi o nevěře.

Pokud film Matky skutečně o něčem vypovídá, ať už vědomě, nebo nevědomě, tak je to neschopnost životních partnerů komunikovat mezi sebou. Právě nedostatek komunikace je totiž zdrojem naprosté většiny jejich konfliktů, kdy například jeden z páru udělá za zády toho druhého zásadní rozhodnutí za oba, někdo se nesvěří se svými nešťastnými pocity tomu druhému, nebo se zkrátka není schopen s tím druhým konkrétně dohodnout na základních věcech, takže pak k žádnému porozumění ani dojít nemůže.

Sandra Nováková ve filmu  / Matky
© Bontonfilm
Většina postav je následně napsaná tak, aby namísto snahy o dialog se svým protějškem upadala do stereotypních a zobecňujících předpokladů, že třeba když muži není dlouhodobě dopřán od partnerky sex, tak že si jej prostě zajistí od nějaké jiné ženy (ačkoli to ale dotyčný vůbec nemá v plánu). Podobně škatulkující předpojaté představy jsou krom toho přítomny i v některých letmých hláškách (viz třeba že když matka nemá kočárek, tak to zkrátka není dobrá matka).

Dosti prázdný děj je navíc i silně předvídatelný, časté přeskakování z humorných okamžiků na dramatické a zpět ubírá filmu v obou polohách na síle, neustálý vypravěčský komentář influencerky Sáry nejenže působí nadbytečně, ale dokonce ani není moc vtipný (stejně jako zbytek filmu) a jediné, co se dá opravdu pochválit, jsou výkony hereček a herců (včetně těch ve vedlejších rolích) a jejich vedení celovečerně debutujícím (avšak z hlediska televizní tvorby zkušeným) režisérem Vojtěchem Moravcem, díky němuž jsou Matky solidně zpracované alespoň po řemeslné stránce. Ale co naplat, když výsledek připomíná vinou scénáře namísto filmu jen sérii vzájemně nesladěných, obsahově chudých a náhodně poslepovaných scének.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]

 Originální trailer k filmu Matky

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
3/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Recenze: Spencer 4/10
Recenze: Film Spencer chtěl být tak trochu jiným životopisem, jenže bizarní zpracování princezně Dianě vůbec nesluší Oblíbený seriál Koruna už asi nestačí, tak se režisér Pablo Larraín rozhodl natočit film o tom, jak krásné tři vánoční dny prožila princezna Diana v roce 1991 na panském sídle Sandringham. Bylo potřeba takový snímek natočit?... čtěte zde
Vydáno: 26.01.2022 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
Kinopremiéry: 4. týden
Kinopremiéry: Aby moje krásná příšerka našla zlato, musí projít uličkou přízraků Leden se v kinech uzavře trojicí premiér, mezi níž není žádný jasný divácký hit. Tím nejlákavějším se nicméně jeví krimidrama Ulička přízraků Guillerma del Tora, které bohužel předchází pověst zámořského propadáku.... čtěte zde
Vydáno: 26.01.2022 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 3. týden
Top 20 ČR: Srdce na dlani střídá Spider-Mana Na vrcholu domácího žebříčku návštěvnosti střídá Spider-Mana ve vedení česká novinka s názvem Srdce na dlani. čtěte zde
Vydáno: 25.01.2022 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 3. víkend
Box office: Spider-Man se vrací na vrchol Po šesti týdnech se na vrchol amerického žebříčku tržeb vrací Spider-Man: Bez domova, který přeskakuje horor Vřískot a bere si zpět vedoucí postavení. čtěte zde
Vydáno: 24.01.2022 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
Srdce na dlani 4/10
Recenze: Romantická komedie Srdce na dlani ubíjí banalitou a předvídatelností Srdce na dlani je romantickou komedií od tvůrců úspěšných Žen v běhu, kteří se v ní pokusili zopakovat osvědčenou šablonu založenou na propletení několika multigeneračních romantických zápletek. čtěte zde
Vydáno: 21.01.2022 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kinopremiéry: Diana Spencer má srdce na dlani (19.01.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 20 ČR: nejúspěšnějším filmem roku 2021 byla komedie Prvok, Šampón, Tečka a Karel (18.01.2022 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Kinopremiéry: Dívka na koštěti má hlas lásky a posílá francouzskou depeši (17.11.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Soused prožívá poslední noc v Soho a píše přání Ježíškovi (10.11.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 20 ČR: dokument Karel kraloval (12.10.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Kinopremiéry: Na festivalu pana Rifkina není čas zemřít (29.09.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: V komedii Zbožňovaný je nevěrník Jiří Bartoška potrestán ochrnutím (28.09.2021 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Quo Vadis, zbožňovaný vlku? (22.09.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 20 ČR: Zátopek se vrací na první místo (21.09.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 20 ČR: Shang-Chi porazil Zátopka (14.09.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 20 ČR: Zátopek se udržel na prvním místě (07.09.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Trailer: Minuta věčnosti (03.09.2021 17:01 v Novinky | Trailery)
- Top 20 ČR: Zátopek je na vrcholu (31.08.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Top 20 ČR: Prvok, Šampón, Tečka a Karel jsou stále na špici (24.08.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)
- Recenze: Komedie Večírek je nevtipnou a těžko stravitelnou buraniádou (21.08.2021 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: V temném domě ve spícím městě prožijete reminiscenci na večírek (18.08.2021 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Top 20 ČR: Prvok, Šampón, Tečka a Karel jsou potřetí první (17.08.2021 07:30 v Komentáře | Top 20 ČR)

PREMIÉRA TÝDNE   02/2022

Vřískot
5/10

Filmová série Vřískot se dočkala pátého dílu, jenž se již musel obejít bez režiséra Wese Cravena. Krom představení řady nových postav v něm došlo i k návratu několika protagonistů známých z předchozích dílů.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2022 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu