Od doby, kdy se Jack Sparrow poprvé objevil na stříbrném plátně, uběhlo pouhých osm let, a do kin právě vstupuje už čtvrté pokračování. To už tak u blockbusterů bývá, že na sebe sequely nenechají dlouho čekat, zvlášť když i přes svou lehce nadprůměrnou kvalitu na sebe dokážou vydělat během prvních několika týdnů. Nejinak je tomu i v tomto případě, a tak divák může maximálně očekávat, zda se tvůrci alespoň trochu snažili překvapit, nebo sázeli na jistotu.
Ti, kteří mají celou sérii v oblibě, do kina půjdou tak jako tak, nějaká recenze je neodradí a vlastně nakonec ani více nenavnadí. Pro ostatní, kteří sice mezi fanoušky nepatří, ale veskrze nemají nic proti filmové oddechové zábavě, je určena právě tato recenze. Právě do této skupiny se totiž řadím i já. První díl se mi docela líbil, druhý už měl velké problémy udržet mou pozornost, na třetí jsem musel kouknout dvakrát a přesto jsem se v ději ztrácel a při příšerně natahované stopáži dost nudil.
Na vlnách podivna má oproti předchozím dvěma pokračováním jisté výhody. Ale nejdříve "příběh". (A uvozovky jsou na místě).
Sparrow se vydává na výpravu za Fontánou mládí, o kterou je v Evropě najednou podezřele velký zájem. V patách mu je španělská flotila i Angličané pod vedením Barbossy. Shodou okolností sám Jack skončí na lodi Černovouse a jeho dcery - své dávné lásky Angelicy (Cruz). S tímhle stručným popisem si film i potenciální divák vystačí. Ano, i na jednoduché kostře se dá vystavět zábavný příběh, ostatně ani minulé díly neoplývaly nezměrnou scenáristickou zručností. Podobně je to i tentokrát. Hodně se sází na akci a opět na postavu Sparrowa. Bohužel ten to sám neutáhne. Depp se může pitvořit sebevíc, ale i jeho role se časem okouká. Nehledě na to, že příliš vtipných hlášek a komických situací "na první dobrou" ve snímku není. Přitom vše začíná slibně.
Úvodní scéna útěku z londýnského paláce (malé cameo pro Judi Dench) je hned následovaná šermířským seznámením s postavou Penélope Cruz (opět se objeví i Jackův taťka Richards). Solidní rozjezd se velmi rychle utopí ve zbytečných scénách plavby, vzpoury a tlachání o ničem. Naštěstí přichází jedna z vrcholných scén filmu, a to souboj s mořskými pannami. Nejen že jde o jedinou dobře natočenou akční scénu filmu, která místy přesahuje až do hororového žánru, ale hlavně: na ty holky se moc hezky kouká, pánové. Tedy dokud nezačnou cenit zoubky. Také se zde zjeví nová postava v příběhu - Siréna, která by z vás svým pohledem kolouška vymámila poslední korunu. Bohužel podle scénáře se stává milostným objektem mladého kněze (Claflin), navíc celá tahle odbočka do červené knihovny působí dost kostrbatě a zbytečně.
Jenže když budeme důslední, takových zbytečných odboček je film plný. Brzy si uvědomíte, že každá druhá událost není pro příběh vůbec podstatná, a tahle skutečnost začíná brzy otravovat. Dvě a čtvrt hodiny stopáže by šlo lehce o dobrou třetinu zkrátit a filmu by to nejen prospělo, ale příběhu by se to ani nedotklo. Režisér Rob Marshall nemá v podobném žánru zkušenosti. Ani jeho nejvíce ceněný film
Chicago (šest Oscarů) mě osobně sice nenadchl, ale budiž. Proč se však studio Disney rozhodlo po propadáku
Nine znovu pro něj, je mi záhadou.
I když opět je nutné zopakovat, že na vině je tentokrát hlavně scénář a jeho tvůrci. Ti zůstali od minulých dílů beze změn a zřejmě si neuvědomili, že i na jejich straně barikády by filmu prospělo střídání stráží. Takovému
Harrymu Potterovi každá obměna tvůrčího týmu prospěla náramně. V
Pirátech ale vzniklou situaci nezachrání ani herci. Depp už nepřekvapí, Penélope Cruz vlastně ani nemá čím a Geoffrey Rush by byl geniální i v
Ženě za pultem, ale sám na to nestačí. Nicméně obměna ansámblu potěší, bez Blooma i Knightley se film hravě obejde.
Další výtka míří k 3D efektu, který se zde nejenom míjí účinkem, ale hlavně působí, jako by byl doplněn až na poslední chvíli. Jak jinak si vysvětlit situaci, kdy scéna na plátně je s brýlemi tak tmavá, že jste nuceni je na chvilku odložit, abyste z filmu něco měli? Netvrdím, že mám oči bojového pilota americké stíhačky, ale nebyl jsem zdaleka jediný v sále, kdo tuto skutečnost zaznamenal.
Přes všechny zápory má film stále i několik kladů. Třeba právě ty mořské panny. Nebo taky to, že máte po krk hlubokomyslných filmů a chcete se nezávazně bavit. Nebudeme si nic nalhávat - šlo to udělat mnohem lépe, ale taky mnohem hůř. Podle posledních zpráv se chystá i pátý a šestý díl. Myslím, že u těch si už počkám až na televizní premiéru.
Pozn.: Pirátům (nejen) z Karibiku se věnujeme i v našem aktuálním tématu.