1. Sázka na smrt (1988)
V počátku kariéry poskytl Jimu Carreymu jednu z prvních hereckých příležitostí sám Clint Eastwood alias Drsný Harry v krimi Sázka na smrt, pátém díle své "dirtyharryovské" série. Carrey, jehož v té době ještě nikdo neznal, tu hraje rockového zpěváka Johnny Squarese, který tu předvedl ukázkové taneční číslo za napodobování zpěvu skladby Welcome to the Jungle od Guns N' Roses, kteří se ve filmu také mihnou. Po letech už jako hvězda první velikosti Eastwoodovi složil poctu ve filmu Božský Bruce, kde mimicky napodobil jeho slavnou grimasu z Drsného Harryho.
2. Ace Ventura: Zvířecí detektiv (1994)
2. února 1994, zhruba po 11 letech, kdy se Carrey začal pohybovat ve filmovém průmyslu, se zrodila nová zářivá hvězda na poli filmové komedie. Jeho raketový vzestup k hvězdné slávě nejlépe odráží výše jeho honorářů. Za Ace Venturu dostal 350 tisíc dolarů. Za film Blbý a blbější ze stejného roku to bylo už 7 milionů! O rok později za druhého Ace Venturu dostal 15 milionů a to ještě zdaleka nebyl konec.
3. Maska (1994)
Pár měsíců po nečekaném úspěchu Ace Ventury přišel první Carreyho blockbuster. I když měla Maska skromný rozpočet zhruba kolem 20 milionů, tržby dosáhly závratné výše kolem 350 milionů, což potvrdilo to, co Ace Ventura naznačil, že Jim Carrey je nová kasovní hvězda - lákadlo, na nějž se diváci hrnou do kina. To potvrdil toho roku ještě snímek Blbý a blbější, který sice vydělal o 100 milionů méně než Maska, ale i tak z něj udělal největší hvězdu roku 1994. Jim Carrey se díky třem hitům vyšvihnul na absolutní vrchol, kde se sice ještě několik let vyhříval, ale takový vzestup jako během tohoto roku už nezažil a nezopakoval. Nyní byl v pozici superhvězdy a mohl si vybírat.
4. Cable Guy (1996)
Svůj zatím největší honorář - 20 milionů dolarů - inkasoval, paradoxně, za svůj komerčně nejméně úspěšný snímek z této hvězdné epochy, za roli Ernieho alias Cable Guye ze stejnojmenného filmu Bena Stillera. Diváci, kteří zbožňovali Carreyho ksichtění a po ničem jiném zatím netoužili, byli zklamáni nejednoznačností této role. Cable Guy není čistá komedie jako všechny předchozí, Carrey si tu vyzkoušel i první ponor do vážnějších a hlubších vod, a proto neměl film tak takový úspěch jako Maska nebo Ace Ventura. Poučen jeho rozporuplným přijetím poté divákům nabídl satisfakci v podobě nekomplikované komedie Lhář, lhář, která byla opět komerčně nadmíru úspěšná.
5. Truman Show (1998)
Jim Carrey nicméně nadále toužil po vyšších metách než jen bavit lidi svými grimasami. Chtěl ukázat, že umí zvládnout i náročnější role. Tuto příležitost mu v roce 1998 poskytl Australan Peter Weir ve svém podobenství Truman Show, k němuž napsal scénář Andrew Niccol. Představuje tu postavu Trumana Burbanka, pozvolna procitající hvězdu reality show, snažící se vystoupit ze své role. Tady výrazně zkrotil své typické přehrávání a bez velkých grimas přesvědčivě vystihl tragikomickou postavu. Za svou první větší dramatickou roli získal Zlatý glóbus.
6. Muž na Měsíci (1999)
Svého uměleckého vrcholu dosáhl Jim Carrey v roce 1999, kdy ztvárnil postavu komika Andyho Kaufmana, což byla osobnost v našich končinách prakticky neznámá. V Americe šlo o kontroverzní osobnost, kterou lidé zbožňovali i nenáviděli. Přesně tak ho ztvárnil i Carrey. Zatímco Andy Kaufman byl poněkud výstřední, v jádru ale dobrácký podivín, jeho alter ego Tony Clifton byl odvrácenou stranou a noční můrou všech blízkých v okolí. Kaufmana i Cliftona zahrál dokonale, zúročil v něm všechen svůj um a zkušenosti baviče a komika, který uměl perfektně napodobovat rozličné postavy ze světa showbyznysu, což bylo odměněno druhým Zlatým glóbem, nominací na Oscara však ne.
7. Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)
Po Muži na měsíci se opět vrátil k nekomplikovaným komediálním rolím. Odklon k dramatické poloze podnikl znovu až ve filmu Věčný svit neposkvrněné mysli, kde spojil síly s Kate Winslet, Charliem Kaufmanem (Oscar za scénář) a režisérem Michelem Gondrym. V roli osamělého a plachého Joela byl výborný, ale většinu smetany za film sklidil nikoliv on, ale už zmíněný Kaufman. Carrey svůj třetí Zlatý glóbus nezískal.
8. Kouzelníci (2013)
Po Věčném svitu neposkvrněné mysli se Carreyho kariéra rozštěpila na šňůru tu méně, tu více zdařilých filmů, z nichž ale žádný vyloženě nevyčnívá. Za zmínku stojí divácky vděčný Yes Man nebo pokus opět vybočit z komediální škatulky, který byl buď zajímavý (I Love You Phillip Morris), nebo skončil fiaskem (Číslo 23). Návratem k jeho pomalu upadající slávě a formě byla komedie, kde vystřihl nezapomenutelnou vedlejší roli Steva Graye, toho absolutně největšího egomaniaka a šílence, jakého kdy hrál. Svým excentrickým komediálním výstupem tu zastínil i hlavní herecké duo - Steve Carell a Steve Buscemi. I když v tomto filmu zazářil, samotný film komerčně propadl a tak se žádný velký comeback na výsluní nekonal.
9. K smíchu (2018-2020)
Zatímco ve filmu Carreyho kariéra dále stagnovala, nový impulz mu dodala TV série, kterou pro kabelovou stanici Showtime vytvořil Dave Holstein a jedním z režisérů tu byl i Michel Gondry. Představuje tu dětského komika Mr. Picklese, který prochází životní krizí, kdy se snaží vyrovnat s tragickou ztrátou syna a získat zpět city své exmanželky Jill (Judy Greer). Opět tu mohl předvést svůj široký herecký rejstřík od polohy komické s trpkou příchutí až po vyloženě dojemnou, což mu vyneslo další nominaci na Zlatý glóbus.
10. Ježek Sonic (2020)
V plné parádě se Carrey vrátil jako doktor Robotnik z videoherní adaptace z minulého roku. Postava doktora Robotnika je jeho velkým filmovým comebackem, o který léta marně usiloval. Ve vrcholné komické formě navazuje na své nejlepší komediální výkony a vrací se ke svým kořenům. Jen čas ukáže, zda půjde o návrat ojedinělý, nebo trvalejší. Vzhledem k tomu, že se dočkáme i druhého dílu, se dá předpokládat, že Jim Carrey nám ještě ukáže.