Příchozí (Shawn Levy, Dan Levine, Aaron Ryder, David Linde)
Počet nominací: 8
Inteligentní sci-fi Denise Villeneuvea bylo jedním z nejlepších filmů minulého roku a také šlo o poměrně nenápadný a překvapivý snímek, který jen potvrdil to, že Villeneuve je momentálně jedním z nejosobitějších filmových tvůrců. Příchozí mělo také nezanedbatelný komerční úspěch, když dokázalo celosvětově vydělat skoro 200 milionů dolarů. Příchozí má nicméně tu "nevýhodu", že jde o sci-fi, což je žánr, na který Akademie slyší jen výjimečně. Posledním sci-fi snímkem nominovaným na Oscara byla Gravitace, kterou ve finále porazilo "seriózní" drama 12 let v řetězech. Příchozí určitě promění nějakou z technických nominací, tu hlavní ale zcela jistě ne.
Fences (Todd Black, Scott Rudin, Denzel Washington)
Počet nominací: 4
Fences je tím, čemu se zjednodušeně říká "herecký film". Ostatně natočil ho výjimečně režírující herec Denzel Washington, který je sám nominovaný v hlavní herecké kategorii, zatímco jeho spoluhráčka Viola Davis je nominována v kategorii vedlejší a je také největší favoritkou této kategorie, která si zlatou sošku zcela jistě odnese. Fences, drama natočené podle divadelní předlohy Augusta Wilsona, řešící osobní i společenské problémy, které prožívá afroamerická dvojice v šedesátých letech minulého století, je snímek "nedivácký" a takový většinou Akademie neupřednostňuje, je ale zase natolik společensky závažný, že ho nemohla v nominacích na nejlepší film přehlédnout.
Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny (Bill Mechanic, David Permut)
Počet nominací: 6
Mel Gibson se po letech "exilu" vrátil a Hollywood ho vzal na milost, což naznačuje i šest oscarových nominací za válečné drama Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny, v němž se Gibson vydal znovu do historie, nikoliv však do středověku jako v případě jeho oscarového Statečného srdce, ale do druhé světové války, když zaznamenal unikátní případ vojína Desmonda Dosse, který odmítnul sloužit se zbraní v ruce. Gibson znovu dokázal, že talentem vyprávět poutavě příběhy disponuje, stejně jako masochistickou zálibou v naturalistickém násilí. Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny má největší šance na Oscara v technických kategoriích střihu a střihu zvuku nebo mixu zvuku. V té hlavní to určitě nebude.
Za každou cenu (Carla Hacken, Julie Yorn)
Počet nominací: 4
Nezávislé drama Za každou cenu režiséra Davida Mackenzieho je příjemným "zpestřením" kategorie nejlepší film, i když je prakticky nemožné, aby v této kategorii zvítězilo. Je to každopádně od oscarové Akademie "milé", že si tohoto pozoruhodného dramatu, které bylo jedním z nejmilejších překvapení minulého roku, všimlo. Největším želízkem v ohni ze čtyř nominací je pravděpodobně Jeff Bridges, který si zahrál svérázného texaského šerifa, který se se svým indiánským společníkem vydává po stopách dvou bratrů - desperátů. S největší pravděpodobností ale nakonec Za každou cenu zůstane bez Oscara.
Skrytá čísla (Peter Chernin, Donna Gigliotti, Theodore Melfi, Jenno Topping, Pharrell Williams)
Počet nominací: 3
Ani drama o afroameričankách stojících v pozadí vesmírného programu NASA Skrytá čísla nemá příliš šancí na zisk hlavní ceny, anebo ano? Možná, že jsou Skrytá čísla letošním Spotlightem, snímkem, který nakonec překvapí, možná. Já bych se ale spíše klonil k tomu, že letos se loňské překvapení s vítězstvím Spotlight opakovat nebude. Největším úspěchem Skrytých čísel byl kromě překvapivě slušného komerčního úspěchu v amerických kinech už jen zisk ceny SAG za nejlepší filmový casting, což je na zisk Oscara v hlavní kategorii málo.
La La Land (Fred Berge, Jordan Horowitz, Marc Platt)
Počet nominací: 14
Toto je (bude) letošní vítěz. La La Land v sobě snoubí diváckou atraktivitu i potřebnou "umělečnost", ale především hraje na sentimentální notu, kterou navíc umocňuje fakt, že jde v podstatě o ódu na Hollywood, na jeho historii i současnost, což je nepopiratelná "výhoda". Damien Chazelle je "zázračné dítě", které svým druhým celovečerním filmem dosáhlo vrcholu, který bude dle mého soudu už jen těžko překonávat. La La Land je Chazelleho Titanicem, Ben Hurem a Pánem Prstenů: Návratem krále, snímkem, který se dle mého soudu možná počtem získaných sošek těmto oscarovým rekordmanům vyrovná (nebo je předčí). La La Land uspěl na všech "dílčích" předoscarových cenách, získal Zlatý glóbus, i když v méně ceněné kategorii komedie/muzikál, získal cenu Producentů PGA za nejlepší film a nebo britskou BAFTU. Podle mě si bude chtít Akademie tento "blýskavý klenot" hýčkat a při rozdílení Oscarů ho nezradí.
Lion (Iain Canning, Angie Fielder, Emile Sherman)
Počet nominací: 6
Australské drama Lion je natočené podle skutečných událostí. Pětiletý Saroo se ztratí v indické Kalkatě, tisíce kilometrů od domova. Je adoptován australskou rodinou a po 25 letech se vydá vypátrat své pravé rodiče. Největším úspěchem snímku Lion je doposud zisk dvou cen BAFTA za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli pro Deva Patela a za nejlepší scénář pro Luka Daviese. Kameraman snímku Greg Fraser pak překvapivě získal cenu za nejlepší kameru od cechu kameramanů. Právě tito dva jsou podle mě největšími oscarovými želízkami v ohni pro tento snímek. V hlavní kategorii je pak Lion především jen "do počtu".
Místo u moře (Lauren Beck, Matt Damon, Kimberly Steward, Chris Moore, Kevin J. Walsh)
Počet nominací: 6
Místo u moře je ze všech oscarových nominantů "nejdramatičtější". Jde o skutečně ortodoxní filmové drama, které má vše, co má každé "správné" drama mít - výborné herecké výkony, propracovaný scénář a jistou režii. Bezpochyby jde o jeden z nejlepších filmů uplynulého roku a také o jedno z největších překvapení, neboť ho nenatočil žadný proslulý tvůrce, ale "jen" příležitostný režisér a scenárista Kenneth Lonergan, který příliš mnoho celovečerních filmů nerežíroval (byly jen tři). Místo u moře je ale jeho životním filmem, což dokládá i šest oscarových nominací. Casey Affleck si toho hereckého zcela jistě odnese, stejně jako Lonergan toho za scénář. Na nejlepší film ale Místo u moře nejspíše nedosáhne.
Moonlight (Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Adele Romanski)
Počet nominací: 8
Jestli může nějaký snímek zhatit absolutní vítězství La La Landu, pak je to právě drama Moonlight, které sleduje ve třech životních etapách osudy hlavní postavy Chirona, kterého hrají tři různí herci. Moonlight také získalo Zlatý glóbus v kategorii nejlepší film-drama, což je tradičně více ceněná kategorie než komedie/muzikál, kde právě triumfoval La La Land. Tentokrát to ale pravděpodobně dramatu Barryho Jenkinse nebude nic platné, protože La La Land má natolik našlápnuto, že ani ti největší oscaroví škarohlídi nebudou chtít "zkazit večírek" tím, že by La La Landu upřeli trofej nejcenější. Největším želízkem v ohni, které Moonlight má, je Mahershala Ali ve vedlejší roli a pak také v kategorii nejlepší adaptovaný scénář.
And Oscar goes to…
Většina oscarových expertů dává na první místo La La Land. Pouze někteří z nich se odvážili favorizovat Moonlight nebo Skrytá čísla, které pak většina z nich klade na druhé nebo třetí místo.
Šance podle filmserveru:
- Příchozí 0%
- Fences 0%
- Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny 0%
- Za každou cenu 0%
- Skrytá čísla 10%
- La La Land 70%
- Lion 0%
- Místo u moře 0%
- Moonlight 20%