Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Spojenci

Recenze: Spojenci to nejzajímavější vyzradili v traileru, zbytek je rutina

Vydáno: 25.01.2017 15:00 v sekci Recenze | Premiéry - Jan Varga | foto: facebook tvůrce

Nový film režiséra Roberta Zemeckise je dobovou válečnou romancí, v níž Brad Pitt a Marion Cotillard musí coby tajní agenti předstírat manželství, načež se do sebe zamilují. Svůj největší trumf však snímek odhalil už v ukázkách.

SpojenciRecenzoval/a Jan Varga dne 25.01.2017 15:00. Nový film režiséra Roberta Zemeckise je dobovou válečnou romancí, v níž Brad Pitt a Marion Cotillard musí coby tajní agenti předstírat manželství, načež se do sebe zamilují. Svůj největší trumf však snímek odhalil už v ukázkách. Hodnocení: 3

Spojenci

Allied
Válečný / Drama / Thriller / Romantický
USA, 2016 , 124 min.

Režie: Robert Zemeckis
Scénář: Steven Knight
Kamera: Don Burgess
Hudba: Alan Silvestri
Herci: Brad Pitt, Vincent Ebrahim, Xavier De Guillebon, Marion Cotillard, Camille Cottin, Michael McKell, Vincent Latorre, August Diehl, Fleur Poad, Miryam Hayward, Iselle Rifat, Aysha Kanayo, Anton Blake, Daniel Betts, Sally Messham

Česká premiéra: 26.01.2017

Distributor: CinemArt

Spojenci hodnocení na Kinobox.cz: 75.56 %
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Marion Cotillard, Brad Pitt ve filmu Spojenci / AlliedV roce 1942 se v Casablance setkávají Kanaďan Max (Brad Pitt) a Francouzka Marianne (Marion Cotillard), agenti britské tajné služby (asi), kteří se dosud nikdy v životě neviděli, ale mají předstírat, že jsou manželé, aby se mohli vetřít na soukromý společenský večírek a spáchat na něm atentát na nacistického důstojníka. A zamilují se do sebe.
 
No a to je asi všechno, co jde z děje prozradit. K onomu atentátu dojde totiž asi po čtyřiceti minutách a film je ve skutečnosti o něčem jiném, ale projeví se to až někdy v jeho polovině po odhalení jistého zásadního dějového zvratu. Ten je sice vyzrazen v upoutávkách, ale stejně bych nerad obíral o překvapení ty, kteří jeho podstatu neznají. Nevědět o filmu nic je ta lepší varianta, protože se alespoň můžete nechat překvapovat vývojem příběhu, zatímco když onen zvrat znáte předem, tak se pro vás první polovina filmu změní v čekání na to, až k němu dojde.

Brad Pitt, Marion Cotillard ve filmu Spojenci / AlliedNa druhou stranu to rozhodně není čekání nepříjemné. Spojence natočil režisér Robert Zemeckis jako mix válečné romance a válečného dramatu, v němž je ovšem minimum akce (za celou dobu dojde jen ke dvěma přestřelkám, jednomu výbuchu náklaďáku a dvěma leteckým náletům) a i způsob Zemeckisovy režie je příjemně retro. Čili ve filmu není zběsilý střih, tempo je klidné a vyrovnané, příběh je relativně přímočarý a nekomplikovaný, funguje i dobová stylizace (byť většina exteriérů je digitální, ale triky jsou povětšinou kvalitní a není to moc poznat) a celkově snímek evokuje spíš filmy z minulých desetiletí, tudíž jej ocení i starší generace diváků, jimž může značná část současné hollywoodské tvorby připadat až příliš uspěchaná a zmatená. Pocitově Spojenci připomínají něco mezi CasablancouAnglickým pacientem Valkýrou.
 
Zároveň jde o film poměrně vhodný pro páry, u nějž si mnohé ženy jistě popláčou (závěr se snaží být hodně dojemný a celý film je ostatně schválně natočen tak, aby úspěšně působil na city) a rozhodně je nadprůměrný. Přitom ale není kdovíjak strhující nebo vtahující a obecně je málo dobrý na to, že ho natočil režisér Forresta Gumpa Návratů do budoucnosti. Jednou z jeho největších slabin je výkon Brada Pitta, který se tváří od začátku do konce hrozně koženě, až na pár sporadických momentů na sobě vůbec nedává znát žádné emoce a působí jako duchem nepřítomen, což je ještě prohloubeno kontrastem s procítěným a emocionálně nabitým herectvím jeho filmové partnerky.
 
Ostatní nedostatky však souvisejí povětšinou až s událostmi v druhé polovině filmu, takže zbytek textu je od této chvíle určen už jen těm, které zajímá další vývoj příběhu, onen zásadní zvrat a další problémy, jimiž snímek trpí.

Brad Pitt ve filmu Spojenci / AlliedTakže. Max a Marianne úspěšně spáchají atentát, načež spolu odletí do Londýna, kde se vezmou, začnou spolu bydlet a narodí se jim dcera. Marianne zůstane s dcerou v domácnosti a Max vezme nějakou úřednickou práci v tajné službě. Tam se po nějaké době na základě nejedné indicie dozví, že Marianne by mohla být ve skutečnosti německá špionka (a ten zabitý nacistický důstojník byl údajně stejně proti Třetí říši). Během nastávajícího víkendu se tudíž Max snaží zjistit pravdu dřív, než se ji dozví jeho nadřízení, a zařídit se podle toho.
 
V tu chvíli se ve filmu začne projevovat velmi zajímavá a působivá dynamika ve vztahu obou hrdinů, kdy Max si nemůže být jist, jestli ho jeho milovaná žena také miluje a je Francouzka, nebo ho miluje a je německá špionka, nebo je německá špionka, co se umí hodně dobře přetvařovat. Zároveň ale není schopen chovat se jako vždycky, takže Marianne cítí ve vzduchu, že se s jejím mužem děje něco podezřelého. Tato místa, kdy jsou oba manželé vzájemně konfrontováni a pomocí drobných dvojznačných nuancí ve svých rozhovorech šponují nejistotu toho druhého, patří ve filmu k tomu nejlepšímu. Takových míst je ale poměrně málo a všechno okolo je spíš rutina, sice hezky natočená a řemeslně velmi slušně zvládnutá, ale nijak objevná a víceméně standardní.
 
Marion Cotillard ve filmu Spojenci / AlliedTrochu problematické je i to, že když se konečně po hodině dočkáte toho hlavního, o čem film je, tak se stane ještě povrchnějším a naivnějším než doposud. Onen pozoruhodný psychologický motiv traumatu z toho, že váš milovaný partner může být někdo jiný, než za koho se vydává, už nevyústí v nic zajímavějšího než v onen pocit sílící nejistoty a strachu z nejhoršího, a ve chvíli, kdy je pravda odhalena, tak film skončí. Romantická rovina funguje také mnohem lépe v první polovině, zejména proto, že oba hrdinové se coby manželé chovají i tváří úplně stejně, jako když manželství pouze předstírali, což, ještě posíleno nedostatkem výrazu v unavené Pittově tváři, ztěžuje divákovi možnost vcítit se do jejich situace i do nich samotných.

Za vážně až příliš naivní a přitaženou za vlasy lze považovat kupříkladu pasáž, v níž se Max rozhodne vzepřít rozkazu, tajně si zaletět do okupované Francie a na nepřátelském území se vloupat do střežené věznice, aby si tam mohl promluvit s nějakým zajatým opilcem, který možná jeho ženu kdysi znával. A jen tak mimochodem tam vystřílet nacistickou hlídku.
 
Brad Pitt ve filmu Spojenci / AlliedJinak jsou ale Spojenci veskrze líbivým a obecně doporučitelným filmem, co se honosí atraktivním obsazením hlavních rolí a zvučným jménem schopného režiséra. Skýtají příjemný staromódní filmový zážitek, který však poměrně rychle vyšumí, což je zapříčiněno zejména nedostatky v jednání postav a ve vývoji příběhu, v němž řada scén sice má šanci silně zapůsobit, leč řada dalších zas vyvolá dojem křečovitosti a strojenosti (míchání karet, porod uprostřed bombardování), což ještě spolu s nedostatkem invence zejména v druhé polovině snímku (i to závěrečné rozuzlení mohlo být o trochu důmyslnější) celkový dojem shazuje.

[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]


Český trailer k filmu Spojenci (bez zásadních spoilerů)

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
6/10
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • spojenci (Jan KRIZANOVSKY , 15.12.2018 02:58) Reagovat

    Líbil????

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 5.víkend
Box Office: Dog Man zažehl jiskru Na konci ledna to u pokladen přeci jen trochu ožilo díky animovanému filmu Dog Man, který se dá považovat za první letošní komerční úspěch. čtěte zde
Vydáno: 03.02.2025 08:30 v sekci Komentáře | Box office
0
TV tipy: 31. 1. 2025 - 6. 2. 2025
TV tipy: Fotograf surfuje na vlnách života Přelom ledna a února v tuzemských televizích pokračuje v novinkově hodně bídné nabídce, což se pochopitelně odráží na skromném počtu tipů. Možná překvapivou premiérou je uvedení nedávné akční komedie Operace Fortune. čtěte zde
Vydáno: 31.01.2025 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 5. týden
Kinopremiéry: Paddington a jeho společník Černák doplatili na pachovou stopu Většina premiér, které tento týden obohatí zdejší kina, má společného to, že jsou vesměs nadějnými debuty. Tím asi nejatraktivnějším je třetí díl příhod plyšového medvídka Paddingtona, uvedení se dočká i slovenský... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2025 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 4. týden
Top 20 ČR: Češi byli Na plech Nová česká komedie Na plech našla své publikum a opanovala víkend. Vcelku dobře si vedla také nová česká pohádka Zlatovláska. čtěte zde
Vydáno: 28.01.2025 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 4.víkend
Box Office: Byl to Flight Risk Do čela amerického žebříčku tržeb se vyšvihla novinka s plešatým Markem Wahlbergem v hlavní roli akčního thrilleru Flight Risk. čtěte zde
Vydáno: 27.01.2025 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Téma: 12 nejočekávanějších filmů roku 2025 (12.01.2025 12:30 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Komuna za úsvitu namíchala výbušnej koktejl (22.11.2024 07:30 v Radar | TV tipy)
- Box office: Venom neměl konkurenci (04.11.2024 07:30 v Komentáře | Box office)
- Kinopremiéry: Transformers si vyrobili substanci ze semínka posvátného fíkovníku (09.10.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Kočky v muzeu dávají Mikimu tiché znamení (21.08.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Teaser: F1 (08.07.2024 10:30 v Novinky | Trailery)
- Téma: Nejočekávanější filmy (druhé poloviny) roku 2024 (29.06.2024 12:30 v Články | Publicistika)
- Omlazený Tom Hanks v traileru Here (27.06.2024 10:30 v Novinky | Trailery)
- Trailer: Osamělí vlci (29.05.2024 16:30 v Novinky | Trailery)
- Tarantino ruší svůj poslední film (18.04.2024 14:30 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Nejlepší americké filmy 80. let (26.11.2023 10:30 v Články | Žebříčky)
- TV tipy: Muž na laně a skřítek si připíjí na zvrácenost strachu (20.10.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Malé ženy Ofélie a Annette absolvovaly let Phoenixe (25.08.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Invalida se bojí, že jeho základní instinkt vypustí smrtelné zlo (19.04.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Tenkrát v Hollywoodu patřili apoštol Pavel a myši do nebe (07.04.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Venom vzpomíná na Manhattan a hledá temnou hvězdu (31.03.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel Robert Blake (10.03.2023 07:33 v Novinky | Zprávy)
- Téma: Steven Spielberg a jeho filmy: 1. část (18.02.2023 09:30 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Muž jménem Otto klepe na dveře a žádá spravedlnost pro Emetta Tilla (01.02.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Vizuálně opojný, ale příběhově rozpačitý Babylon (19.01.2023 07:30 v Recenze | Premiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   00/2025

Nosferatu
7/10

Americký horor Nosferatu je předělávkou německého němého snímku z roku 1922, jenž vznikl na motivy románu Brama Stokera „Dracula“. Novou verzi natočil režisér a scenárista Robert Eggers coby velkou poctu milované klasice.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe