TOPlist

Recenze: Než jsem tě poznala - barvitá fungující romance

Vydáno: 03.07.2016 20:11 - | foto: facebook tvůrce

Jeden z romantických kousků roku je adaptace úspěšného bestselleru od Jojo Moyes Než jsem tě poznala. Ta slibovala z traileru hodně, což nakonec i částečně splnila a jemné povahy si na své v slzavém údolí určitě přijdou.

Než jsem tě poznalaRecenzoval/a dne 03.07.2016 20:11. Jeden z romantických kousků roku je adaptace úspěšného bestselleru od Jojo Moyes Než jsem tě poznala. Ta slibovala z traileru hodně, což nakonec i částečně splnila a jemné povahy si na své v slzavém údolí určitě přijdou. Hodnocení: 3.5
Než jsem tě poznala
Me Before You
Drama / Romantický
USA, 2016 , 110 min.

Režie: Thea Sharrock
Scénář: Jojo Moyes, Jojo Moyes
Kamera: Remi Adefarasin
Herci: Sam Claflin, Vanessa Kirby, Emilia Clarke, Eileen Dunwoodie, Pablo Raybould, Gabrielle Downey, Henri Charles, Samantha Spiro, Brendan Coyle, Jenna-Louise Coleman, Alan Breck, Matthew David Lewis, Muzz Khan, Janet McTeer, Charles Dance

Česká premiéra: 30.06.2016

Hodnocení: 7/10

Distributor: Forum Film Czech


Než jsem tě poznala hodnocení na Kinobox.cz: 79.82 %
Pokud by se měl nějak nazvat způsob, kterým bylo romantické drama Než jsem tě poznala natočeno, zajisté vytane na mysli slovo "osvědčený." Duo debutujících autorek se totiž u dojemného příběhu nesnaží nijak riskovat a velmi striktně následuje zajeté koleje podobných žánrovek, a ono to kupodivu velmi dobře vychází. Žádné překvapivé kroky si zřejmě dosud pouze televizní režisérka Thea Sharrock nechtěla dovolovat a tak ona i autorka předlohy Jojo Moyes, zároveň pracující jako scenáristka, vytvořily poměrně standardně strukturovanou romantiku sázející na chemii ústřední dvojice.

Sam Claflin, Emilia Clarke ve filmu Než jsem tě poznala / Me Before YouHned na první problém ale narážíme už v prvních minutách stopáže. Ironicky se totiž ve filmu nazvaném Než jsem tě poznala nedozvídáme ani o jedné z hlavních postav, servírce Louise a podnikatele Willa, jaké vůbec byly, než se poznaly. Od začátku filmu do jejich prvního setkání nás dělí pouhých pár minut, během nichž je povrchně naznačen jejich životní příběh a situace. U Willa (Sam Claflin) je to úspěšná kariéra a krásná budoucnost s přítelkyní, nešťasně přerušená autonehodou, která jej upoutá na invalidní vozík. A u Louisy (Emilia Clarke), přezdívané Lou, nudný život v zapadlém městečku, kde šest let pracuje v kavárně a snaží se milovat svého sebestředného přítele Patricka (Matthew Lewis).

Prakticky okamžitě vám dochází, že Lou, která má být Willovou pečovatelkou, je pak trochu ztřeštěná a neobyčejná, z čehož také pramení většina jejich neshod. Ale jako takové správné nefunkční duo obě postavy fungují naprosto skvěle. Snahy o spřátelení jsou poměrně vtipné, nebo spíše úsměvné a nakonec si tuhle dvojici zamilujete, přesně tak jako se zamilují oni do sebe. Po většinu filmu jsou však pouze přáteli, kteří své city jeden k druhému tají, a tak dostává tahle romantika trochu jiný a ne tolik klišovitý rozměr.

Emilia Clarke, Sam Claflin ve filmu Než jsem tě poznala / Me Before YouTenhle pár zprvu pouze přátel ale funguje výtečně i po herecké stránce. Tam sice Sam Claflin známý z Hunger Games svou kolegyni Emiliy Clarke (Khaleesi v Hře o trůny) evidentně převyšuje, ale oba hrají na plátně v příjemné harmonické rovině. Bohužel tato hlavní ženská postava je místy až příliš afektovaná a potrhlá, za což může spíše předloha a scénář, ale ubírá jí to na sympatiích od diváka a zas tak vtipná také není. Ve vtipu ji zajisté předčívá nadšený sportovec Patrick se svými hláškami. Toho si zahrál "obtloustý Neville z Harryho Pottera" Matthew Lewis, který se jen pro informaci změnil k nepoznání.

Prodat se ale tomuto dramatu daří skoro vše do posledního puntíku a nejlépe to jde asi u vizuálu. Ono již filmové lokace tu udělají půlku práce, pokud je dobře nasnímáte, a přesně tohle je případ malého anglického městečka, krásně natočených méně známých míst v Paříži i tropického ostrova, na kterém se odehrávají scény na dovolené. Jako celek pak film atmosfericky výborně doplňuje špičkový soundtrack, na kterém zazní třeba fanoušky milovaná píseň Photograph od Eda Sheerana, ale i další zajímavé songy od mnoha interpretů.

Ač už ve výsledku není Než jsem tě poznala ničím vyloženě oslnivým, tak si troufám tvrdit, že většinu diváků dojme bez toho, aby se pouštěla do nějakých otřepaných klišé a na plátně jednoduše nenudí. Velký dárek to bude převážně pro čtenáře předlohy, jelikož podle prvních reakcí se jí scénář drží velmi striktně, což je logické vzhledem k tomu, že za ním stojí jeden a ten samý člověk.

Český trailer filmu Než jsem tě poznala


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • Nič moc (Mária, 05.10.2016 11:14) Reagovat

    Asi fajn romantický film,žiaľ mi to veľmi pripomína film Nedoknuteľní,ktorý je oproti tomuto úplne na inej úrovni..

  • Čekala jsem od filmu hloubku, pro mne to byl jen ... (Miluše , 26.12.2016 20:18) Reagovat

    Čekala jsem od filmu hloubku, pro mne to byl jen sentimentalni kýč, nic člověku nedal, Škoda času i peněz :-))

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím