V hlavní soutěži bude jednadvacet filmů, z nichž jsme pro vás vybrali desítku nejzajímavějších z nich.
American Honey (Andrea Arnold)
Režisérku z Velké Británie Andreu Arnold známe v našich končinách například díky jejímu staršímu dramatu Fish Tank. Arnold točí hlavně filmy ze současnosti (výjimkou budiž její Bouřlivé výšiny), kdy se zabývá životem britských nižších tříd, což byl případ právě Fish Tank. V její novince American Honey hrají Shia LaBeouf, Riley Keough a Sasha Lane. Arnold zde vypráví o mladé dívce z rozvrácené rodiny, která na cestě po americkém středozápadě potká jinou partu teenagerů, ke kterým se přidá a poznává jejich životní styl plný večírků a života na hraně zákona. Road-movie s partou mladých vyvrhelů natočila Arnold v britsko-americké koprodukci.
Elle (Paul Verhoeven)
Holandský bouřlivák, který před lety opustil Hollywood, aby doma natočil válečné drama Černá kniha, přichází s novinkou Elle, v níž hraje Isabelle Huppert hlavu úspěšné videoherní společnosti, kterou doma přepadne útočník. Žena se pak rozhodne útočníka vystopovat a zahraje si s ním zvláštní hru, která se může kdykoli vymknout kontrole. Zní to jako ideální námět pro mistra provokace, který natočil jedny z nejdráždivějších thrillerů plných naturalistického násilí i sexuality (RoboCop, Základní instinkt). Verhoeven svým filmem zastupuje domovskou Francii.
Bacalaureat (Cristian Mungiu)
Novinka rumunského režiséra, který zde Zlatou palmu již jednou získal za film 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. Jeho nový film je o doktorovi žijícím na malém městě v Transylvanii, který vychovává svou dceru s myšlenkou, že až jí bude osmnáct, pošle ji studovat a žít do zahraničí. Její plány však zhatí nenadálý útok, který může ohrozit celou její budoucnost. Synopse naznačuje, že půjde opět o silné drama jako v případě jeho staršího výše zmíněného filmu. V hlavních rolích se objeví Vlad Ivanov a Maria-Victoria Dragus.
The Handmaiden (Park Chan-wook)
Jižní Koreu zastupuje nový snímek i u nás dobře známého režiséra Park Chan-wooka, kterého proslavil kultovní Old Boy a o němž jsme naposledy psali v souvislosti s jeho hororem Tajemství rodiny Stokerů. Jeho novinka The Handmaiden pojednává o incestním milostném trojúhelníku mezi rodinou a služkou-kapsářkou, kterou zaměstnávají. Příběh je zasazen do třicátých let do období japonské okupace.
Juste la fin du monde (Xavier Dolan)
Kanadu a Francii zastupuje nový film mladého kanadského režiséra Xaviera Dolana u nás nejlépe známého díky filmu Imaginární lásky nebo předposlednímu kousku Mami!. V jeho novince "Je to pouze konce světa" hrají hvězdy minimálně evropského měřítka Vincent Cassel, Marion Cotillard, Gaspard Ulliel, Léa Seydoux a Nathalie Baye. V příběhu se vrátí mladý spisovatel (Ulliel) po dvanácti letech domů, aby oznámil svou nadcházející smrt. Jeho znovu setkání s rodinou bude poznámeno pochyby a nepochopením. Můžeme zde očekávat další hutné, typicky dolanovské drama.
Julieta (Pedro Almodóvar)
Španělsko zastupuje nový film známého španělského filmaře, kterého u nás známe velmi dobře a jemuž největší slávu a Oscara přineslo jeho drama Vše o mé matce. Znovu tedy půjde o Almodovarův oblíbený žánr melodrama v příběhu o ženě, která se po ztrátě svého muže snaží sblížit se svou osmnáctiletou dcerou, která uteče z domova. Film Julieta, v němž v hlavních ženských rolí hrají Emma Suárez a Adriana Ugarte, jako jeden z mála uvidíme i u nás v běžné distribuci. Premiéru má 21. července 2016.
The Last Face (Sean Penn)
Ameriku v hlavní soutěži zastupuje nový film známého herce a režiséra Seana Penna The Last Face, v němž hraje hlavní roli pár Charlize Theron a Javier Bardem. Příběh je zasazen do válkou stižené Libérie, kde prožijí romanci doktor Miguel Leon (Bardem) a humanitární pracovnice a doktorka Wren Peterson (Theron). Penn se k režii vrací devět let po svém dramatu Útěk do divočiny. Není pochyb o tom, že i jeho nový režijní výkon bude stát za vidění. Z dalších známějších tváří se tu objevuje Jean Reno.
Loving (Jeff Nichols)
Druhým americkým zástupcem, který se bude ucházet o hlavní cenu, je novinka Jeffa Nicholse Loving. V příběhu podle skutečné události hrají Joel Edgerton a Ruth Negga pár z Virginie v šedesátých letech, který byl uvězněn a držen odděleně kvůli svému nezákonnému sňatku z rasových důvodů. Film bude sledovat boj páru za právo na to žít jako rodina. Jejich případ Loving vs Virginia se dostal až před nejvyšší americký soud. Nichols se o Zlatou palmu ucházel už před čtyřmi roky svým filmem Bahno z Mississippi.
The Neon Demon (Nicolas Winding Refn)
V hlavní soutěži je také nový snímek dánského režiséra Nicolase Windiga Refna, který reprezentuje USA, Francii a Dánsko. The Neon Demon stylově naváže na Refnovy starší filmy Drive a Jen Bůh odpouští a Elle Fanning tu ztvární modelku, která se přestěhuje do Los Angeles, kde ji pohltí krásou posedlá skupina žen. Refn pro svůj nový horor/thriller záměrně použil ženy (autorka scénáře, kameramanka) a ženské obsazení v reakci na to, že byl dříve osočen z misogynství. Zároveň půjde i o jeho poctu hororovému žánru. Hudba Cliffa Martineze dává vzpomenout na klasickou Suspirii.
Paterson (Jim Jarmusch)
A posledním kouskem, který vám představíme, je novinka "krále nezávislého filmu" Jima Jarmusche, od nějž jsme naposledy mohli vidět tři roky starou upírskou romanci Přežijí jen milenci. A jak je u něj zvykem, půjde zase o něco docela jiného. Paterson je totiž příběh o řidiči autobusu (Adam Driver) žijícího v New Jersey, který si při svých denních jízdách městem zaznamenává hovory a útržky slov, které si pak formou poezie zaznamenává do svých deníků a pak se vrací domů ke své ženě (Golshifteh Farahani). Jarmuschův unikátní autorský styl je zárukou, že i civilně vypadající Paterson bude stát za to.
Ještě připomeňme, že zajímavé tituly se objeví i v sekci Mimo soutěž, kde budou kromě Allenovy Café Society i novinky Stevena Spielberga (Obr Dobr), Jodie Foster (Hra peněz) a Shane Blacka (Správní chlapi), které uvidíme v kinech.
O tom, kdo se stane následovníkem filmu Dheepan a komu hlavní porota 22. května udělí Zlatou palmu letos, vás budeme informovat.