Predátor začíná jako tuctový válečný akční film, ve kterém komando profesionálních žoldáků v čele s ostříleným frajerem Dutchem (Arnold) dostane za úkol osvobodit zajatce z nepřátelského zajetí. Rutinní akce, při níž Dutchovi muži bez problémů rozpráší nepřátele v efektním ohňostroji výbuchů a palby, se mění v Dutchovu nejhorší noční můru, když se v džungli objeví zdánlivě nepřemožitelný protivník z vesmíru. Přežít může jen jeden, ten nejsilnější.
V době vzniku nebyl Predátor až na přítomnost vesmírného zabijáka ničím výjimečný. Ani to ale nebylo ve filmu novinkou. Scenáristé Jim Thomas a John Thomas, kteří s Predátorem jako scenáristé debutovali, měli odkud čerpat. Vesmírného zabijáka poprvé výrazně vyprofiloval Ridley Scott ve slavném Vetřelci, zatímco James Cameron jen zvýšil jejich počet a notně přidal na plyn ve Vetřelcích. Stačilo jen vymyslet dostatečně výkonného zabijáka, který by mohl Vetřelci konkurovat. Predátora navrhnul stvořitel jiného zabijáka - Terminátora - Stan Winston. Winstonovi pak insipraci dodal právě James Cameron, který Winstovi poradil, že by Predátor mohl mít hmyzí kusadla.
Predátora si vzalo na starost studio 20th Century Fox a producent Joel Silver, který už s Arnoldem spolupracoval na Komandu. Silver se rozhodl, že i pro Predátora bude nejlepší volbou Arnold. Pro jeho parťáky Silver angažoval Carla Weatherse (Dillon), profesionálního zápasníka a bývalého člena speciálních jednotek Jesse Venturu (Blain). Tým doplnili mlčenlivý potomek indiánských domorodců Sonny Landham (Billy), zástupce latino menšiny Richard Chaves (Poncho) a Bill Duke (Mac), který s Arnoldem hrál už v Komandu. Partu ještě doplnil hláškující scenárista Shane Black (Hawkins), který krátce předtím napsal pro Silvera Smrtonosnou zbraň.
Jedinou ženskou roli získala Elpidia Carrillo. Klíčové pak bylo obsazení ústředního monstra. Původně obsazeného Jean-Claudea Van Dammea, který se necítil v kostýmu příjemně a také byl na hrozivou nestvůru příliš malý, proto vystřídal obrovkský Kevin Peter Hall, který se bez kostýmu objevil ještě jako pilot helikoptéry v úplném závěru. Predátor má skvělé tempo a zvláště poslední třetina filmu obsahuje většinu nejlepších scén a režisér McTiernan jí dodal zvláštní mýtický nádech. Výbornou akční hudbu pro něj složil Alan Silvestri, díky němuž je pocit z filmu ještě intenzivnější.
Predátor má také četné nezapomenutelné onelinery v podobě hlášek a řadí se k jiným kultovním hláškovacím akčňárnám, jako jsou zmínění Vetřelci, Smrtonosná zbraň i Smrtonosná past. I když nebyl ve své době přijat kritikou příznivě a ani finančně nešlo o kdovíjaký trhák, čas z něj udělal naprosto kultovní nepřekonanou klasiku akčního sci-fi žánru, která položila základy predátorské franšízy. Arnold se pak už ale pro druhý díl zlákat nenechal a roli po něm v Predátorovi 2 převzal Danny Glover. V následujích letech pak následovaly dva žánrové crossovery Vetřelec vs. Predátor a Vetřelci vs Predátor 2 a v predátorské franšíze oficiálně třetí film - Predátoři. Za dva roky by pak měl v režii Shanea Blacka vzniknout sequel Predátora, který se pokusí tuto sérii vzkřísit.
Predátor se v digitálně remasterované verzi vrací jen na jeden měsíc do některých kin po celé České republice. Pokud budete mít to štěstí, že se bude hrát právě u vás, pak neváhejte a dejte si tuto klasiku v kině. Druhou možnost už nejspíš mít nikdy nebudete.