Kategorie vedlejších herců se přidala až v 9. ročníku předávání Oscarů a vůbec prvními jejich držiteli byli v roce 1937 Walter Brennan a Gale Sondergaard.
A nyní už k oscarovým rekordmanům v jednotlivých kategoriích.
Absolutní rekordman:
Dosud nepřekonaným oscarovým rekordmanem, kterému se asi těžko kdy ještě někdo dokáže vůbec přiblížit, je Walt Disney, který získal celkem 22 sošek z rovněž rekordního počtu 59 nominací. Svou první sošku získal v roce 1932 v kategorii Nejlepší krátkometrážní animovaný film. Naposledy byl oceněn už posmrtně v roce 1969. Disney také drží rekord člověka, který v jeden rok získal nejvíce sošek. V roce 1954 vyhrál čtyři ze šesti nominací. Ke svým 22 soškám navíc ještě obdržel čtyři čestné Oscary.
Nejvíce Oscarů pro jeden film:
Největší počet Oscarů, které kdy získal jeden film, je dodnes stále jedenáct. Tento rekord poprvé zvládnul historický epos Ben Hur, který z dvanácti nominací neproměnil pouze jedinou v kategorii Nejlepší adaptovaný scénář. Rekord Ben-Hura se pak podařilo nikoliv překonat, ale dorovnat už pouze dvěma filmům. Titanic získal v roce 1997 rovněž 11 sošek ze 14 nominací a Pán prstenů: Návrat krále jich získal také 11. Ten je také jediným filmem, který proměnil všechny nominace na Oscara. A jaký byl kdy největší počet nominací pro jeden film? Právě 14. Před Titanicem byl na tento počet Oscarů nominován film Vše o Evě.
A které filmy patří k největším oscarovým smolařům? Tento "rekord" drží Nový začátek a Purpurová barva. Oba obdržely 11 nominací, ale žádnou sošku si neodnesly. Hned za nimi jsou největšími smolaři Gangy New Yorku, Opravdová kuráž a Špinavý trik. Z deseti nominací nula Oscarů.
Nejvíce Oscarů pro jednoho režiséra a scenáristu:
Mezi režiséry je absolutním rekordmanem John Ford, který vyhrál čtyřikrát (Denunciant, Hrozny hněvu, Bylo jednou jedno zelené údolí a Tichý muž) z pěti nominací (neproměněná byla za Dostavník). Ford je zároveň prvním režisérem, který získal Oscara dva roky po sobě v roce 1941 a 1942. K těmto čtyřem Oscarům za Nejlepší režii celovečerního filmu získal ještě dva Oscary za Nejlepší dokument.
Se získem tří Oscarů z šesti nominací ho pak následuje Frank Capra (Stalo se jedné noci, Úžasná událost a Vždyť jsme jen jednou na světě). Stalo se jedné noci byl vůbec prvním filmem, který kdy získal všech pět hlavních ocenění - nejlepší film, režie, scénář, herec a herečka. To se pak povedlo už jen dvakrát, filmům Přelet nad kukaččím hnízdem a Mlčení jehňátek. Třemi Oscary za režii se pak může pochlubit už jen William Wyler za filmy Paní Miniverová, Nejlepší léta našeho života a Ben Hur. Wyler je zároveň jediným režisérem, jehož tři Oscarem oceněné filmy za režii vyhrály i v kategorii Nejlepší film. Wyler rovněž drží rekord v největším počtu oscarových nominací. Za režii byl nominován celkem dvanáctkrát.
Wylera v počtu nominací následují Billy Wilder a Martin Scorsese s osmi nominacemi. Wilder uspěl dvakrát (Ztracený víkend, Byt), Scorsese zatím jen jednou (Skrytá identita). Scorsese byl až do zisku Oscara za tento film pokládán za největšího žijícího režiséra a smolaře, který Oscara nezískal. Wilder má také druhý největší počet nominací za Nejlepší scénář. Byl na něj nominován dvanáctkrát a třikrát uspěl. Vedle Ztraceného víkendu a Bytu ho dostal ještě za Sunset Blvd. Největší počet nominací (16) v kategorii scénáře (původního) drží Woody Allen. Oscary v této kategorii má za filmy Annie Hallová, Hana a její sestry a Půlnoc v Paříži. Allen je v 76 letech nejstarším oscarovým laureátem v této kategorii.
Ziskem dvou sošek Oscarů za režii se z nedávné doby můžou pochlubit například Miloš Forman (Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus), Steven Spielberg (Schindlerův seznam, Zachraňte vojína Ryana), Clint Eastwood (Nesmiřitelní, Million Dollar Baby) a Ang Lee (Zkrocená hora, Pí a jeho život). Letos má do této společnosti ještě velkou šanci se dostat Alejandro González Iñárritu, pokud získá Oscara za režii REVENANT Zmrtvýchvstání.
Nejvíce Oscarů pro jednu herečku:
Tímto prvenstvím se může pochlubit Katharine Hepburn, která z dvanácti nominací uspěla jako jediná čtyřikrát. Oscary získala za filmy Ranní sláva, Hádej, kdo přijde na večeři, Lev v zimě a Na Zlatém jezeře. Zajímavostí je, že Hepburn si svou cenu nikdy nepřevzala osobně. V počtu oscarových nominacích ji překonala pouze Meryl Streep, která byla nominována celkem devatenáckrát a třikrát uspěla, jednou jako herečka vedlejší (Kramerová versus Kramer) a dvakrát jako herečka hlavní (Sophiina volba, Železná lady). Třemi Oscary se může pochlubit už jen Ingrid Bergman, dvakrát v roli hlavní (Plynové lampy, Anastázie), jednou v roli vedlejší (Vražda v Orient-Expressu).
Se dvěma soškami je následují Bette Davis, Luise Rainer, Vivien Leigh, Helen Hayes, Glenda Jackson, Jane Fonda, Dianne Wiest, Jessica Lange, Maggie Smith, Olivia de Havilland, Elizabeth Taylor, Sally Field, Shelley Winters, Jodie Foster, Hilary Swank a naposledy se k nim zařadila Cate Blanchett.
Největšími oscarovými smolařkami jsou tyto tři herečky: Deborah Kerr, Thelma Ritter a Glenn Close. Všechny byly nominovány šestkrát, ale ani jednou, a v případě Glenn Close jako jediné žijící herečky můžeme napsat ještě "zatím", neuspěly. Deborah Kerr obdržela alespoň čestného Oscara v roce 1994. Bez Oscara zůstaly nebo zůstávají stále i namátkou: (počet nominací) Amy Adams (5), Irene Dunne (5), Jane Alexander (4), Annette Bening (4), Marsha Mason (4), Barbara Stanwyck (4), Joan Allen (3), Greta Garbo (3), Diane Ladd (3), Laura Linney (3), Michelle Pfeiffer (3), Gloria Swanson (3) a Sigourney Weaver (3).
Nejvíce Oscarů pro jednoho herce:
Mužským vítězem této kategorie je Jack Nicholson. Nicholson má tři Oscary, dva za roli hlavní (Přelet nad kukaččím hnízdem, Lepší už to nebude) a jednu za roli vedlejší (Cena za něžnost). S 12 vede také v počtu nominací. Třemi Oscary z pěti nominací se pyšní Daniel Day-Lewis, který je jediným hercem oceněným jen za hlavní role. Uspěl ve filmech Moje levá noha, Až na krev a Lincoln. Tři Oscary za role vedlejší má Walter Brennan. Druhý největší počet nominací za Nicholsonem pak má Laurence Olivier (10, 1 Oscar), Spencer Tracy (9, 2 sošky) a Paul Newman (9, 1 soška). Herci, kteří získali dva Oscary, jsou kromě Tracyho ještě tito: Marlon Brando, Jack Lemmon, Robert De Niro, Dustin Hoffman, Michael Caine, Gary Cooper, Fredric March, Anthony Quinn, Melvyn Douglas, Jason Robards, Peter Ustinov, Denzel Washington, Gene Hackman, Tom Hanks, Kevin Spacey, Sean Penn a naposledy Christoph Waltz.
Největšími oscarovými smolaři mezi herci jsou Peter O'Toole a Richard Burton. První z nich byl nominován osmkrát, neuspěl ani jednou. Burton byl nominován sedmkrát, taktéž ani jednou sošku nezískal. O´Toole byl alespoň oceněn čestným Oscarem v roce 2003. Bez Oscara zůstali nebo zůstávají stále i namátkou: (počet nominací) zatím ještě (alespoň do pondělního rána) Leonardo DiCaprio (5), Albert Finney (5), Warren Beatty (4), Montgomery Clift (4), Ed Harris (4), Bradley Cooper (3), Tom Cruise (3), Matt Damon (3), Johnny Depp (3), Nick Nolte (3), Edward Norton (3), Joaquin Phoenix (3), Brad Pitt (3) a zatím i Mark Ruffalo.
Nejvíce Oscarů pro zahraniční film nebo herce:
Nejúspěšnější filmovou zemí, co se týče zisků Oscarů, je Itálie (14 sošek) a Francie (12 sošek). Nejúspěšnějšími zahraničními filmy jsou Fanny a Alexandr a Tygr a drak, které oba získaly po čtyřech Oscarech. Tygr a drak mimochodem porazil Hřebejkův film Musíme si pomáhat. Prvním zahraničním hercem, který byl nominován na Oscara, byl Marcello Mastroianni za Manželství po italsku. Drží zároveň rekord v počtu nominací pro zahraničního herce (3). Prvního Oscara ale získal až Roberto Benigni za Život je krásný. První zahraniční herečkou oceněnou Oscarem za neanglicky mluvenou roli se stala Sophia Loren za Horalku. Před ní už jako vůbec první neamerická herečka získala Oscara Anna Magnani za The Rose Tattoo. První francouzskou herečkou nominovanou na Oscara je Anouk Aimée a dosud jedinou Francouzkou, která vyhrála Oscara, je Marion Cotillard za Edith Piaf. Prvním Francouzem, který získal Oscara, je Jean Dujardin za The Artist.
Několik dalších oscarových prvenství:
První ženou, která uspěla v kategorii Nejlepší film, byla Julia Phillips za Podraz. První ženou nominovanou na Oscara za režii byla Lina Wertmüller za Pasqualino Sedmikráska. První ženou, která ho získala, je Kathryn Bigelow za Smrt čeká všude. Prvním posmrtně nominovaným hercem byl James Dean za Na východ od ráje. Prvním posmrtně oceněným hercem je Peter Finch za Televizní síť. První černošskou herečkou, která získala Oscara, je Hattie McDaniel za vedlejší roli v Jih proti Severu. Prvním černošským hercem, který získal Oscara, je Sidney Poitier za hlavní roli v Polních liliích. První černošskou herečkou, která uspěla v hlavní roli, je Halle Berry za Ples příšer. Prvním černošským režisérem nominovaným na Oscara, je John Singleton za Chlapce ze sousedství. Prvním černošským režisérem, který získal Oscara za nejlepší film, je Steve McQueen za 12 let v řetězech. Na svého prvního Oscara nějaký černošský režisér ještě čeká. Prvním režisérem z Latinské Ameriky, který získal Oscara, je Alfonso Cuarón z Mexika za Gravitaci.