Hvězdné války mají jednoduchý pohádkový příběh založený na souboji dobra a zla. V "předaleké galaxii" zuří souboj mezi povstalci, mezi něž patří i princezna Leia (Carrie Fisher), kterou pronásleduje "temný princ" lord Darth Vader (David Prowse s hlasem Jamese Earla Jonese). Z pronásledovaného princeznina modulu se evakuují dva droidi R2-D2 a C-3PO, z nichž ten první nese tajné plány na zničení Hvězdy smrti, což je obrovská vesmírná loď schopná zničit celé planety. Tajná zpráva obsahuje i prosbu o pomoc jistého Obi-Wana Kenobiho (Alec Guinness). Droidi přistanou na planetě Tatooine, kde je zakoupí adoptivní rodiče mladého Luka Skywalkera (Mark Hamill). Ten se posléze v poušti setká s Kenobim a společně s droidy se vydávají do "doupě neřesti" Mos Eisley. Zde potkávají vesmírného piráta a letce Hana Sola (Harrison Ford) a jeho chlupatého společníka Chewbacu (Peter Mayhew) a boj se zlem může začít.
Dnes je neuvěřitelné, že k natočení Hvězdných válek stačilo Lucasovi pouhopouhých jedenáct milionů dolarů. Ale v době, kdy ještě neexistovaly digitální triky, se dělalo všechno ručně. A právě vynalézavá technická stránka je tím, co je dodnes na Hvězdných válkách nejoriginálnější. Lucas svým filmem v podstatě ukázal cestu všem dalším, kteří se pokoušeli točit filmy z vesmíru. Samozřejmě, že i před Hvězdnými válkami se už někteří do vesmíru vydali, ale těžko můžeme Lucase podezřívat z toho, že by si vzal inspiraci například u průkopnické sci-fi 2001: Vesmírná Odysea. Lucas si musel vše vymyslet i sestrojit sám. Ale úplně sám na všechno pochopitelně nebyl. Shromáždil kolem sebe tým stejných nadšenců jako on, ze kterého později vznikla slavná ILM (Industrial Light and Magic), špičková triková firma, která později stála za většinou filmů Stevena Spielberga nebo Jamese Camerona.
Lucasovi při práci na trikové stránce pomohl výrazně tvůrce zvláštních efektů John Dykstra, který speciálně pro toto natáčení vymyslel a sestrojil kamerový systém Dykstraflex - kameru s kopírovacím přístrojem, ovládanou počítačem. Na filmu se také vyřádil tým tvůrců miniaturních modelů vesmírných korábů, křižníků a stíhaček. A samozřejmě také "obrovské" Hvězdy smrti. Při jejich výrobě pomáhal i tehdy proslulý autor minimodelů a pozdější režisér Joe Johnston. Byla to zkrátka náročná ruční mravenčí práce, která se už dnes díky existenci počítačových triků nedělá. Kromě týmu trikařů si tu přišli na své i maskéři. Zvláště paleta všech možných bizarních stvoření v Mos Eisley byla neuvěřitelná, a každé toto stvoření mělo nějakou originální podobu a masku. V tomto směru nemají Hvězdné války konkurenci.
Hvězdné války byly tak tak trochu vším - pohádkou,sci-fi i komiksem. Han Solo byl tak trochu i kovbojem jako vystřiženým z divokého západu. Lucas tu namíchal dokonalý koktejl všeho možného, který nějakým zázrakem oslovil snad každého na světě. Že budou mít Hvězdné války tak obrovský úspěch, Lucas vůbec nečekal. A přesto si získaly ihned miliony fanoušků. Jedenáctimilionová záležitost vydělala jen ve Spojených státech rekordních 307 milionů, což se dalšími roky a několikerými znovuuvedeními navýšilo na totálních 461 milionů. Kdybychom započítali inflaci, pak se na dnešní poměry zisk rovná rekordní sumě skoro 1,5 miliardy. Tento komerční úspěch byl podpořen i deseti oscarovými nominacemi (i za nejlepší film a režii) a ziskem šesti sošek za technické kategorie a monumentální hudbu Johna Williamse. Lucas sám sice odešel bez "zlatých kluků", ale nemusí ho to příliš mrzet.
Hvězdné války mu zajistily nesmrtelnost, alespoň tu filmovou. Slogan "Ať vás provází síla" si od té doby pamatuje každý. Hvězdné války, k nimž se podtitul "Epizoda IV - Nová naděje" připojil až v době jejich znovuuvedení v roce 1981, mají dva přímé sequely, které režírovali Irvin Kershner a Richard Marquand. Oba byly taktéž komerčně i kriticky velmi úspěšné. Tři roky po "Epizodě IV" vznikla "dvojka" Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder, která je obecně mnohými považovaná za zároveň nejlepší i nejtemnější díl původní trilogie. Tu pak opět o tři roky později uzavřela "trojka" Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho, ve které se příběh opět projasnil a také celkově uzavřel. Trojice filmů se dočkala také digitálně remasterované obnovené premiéry v roce 1997, kdy jsme je mohli vidět i v našich kinech. Pro ty, co je znali do té doby pouze z videa, to byl velký okamžik.
Nutno ještě dodat, že se Lucas rozhodl na původní trilogii navázat trilogií prequelů: Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba, Star Wars: Epizoda II - Klony útočí a Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů, které režíroval všechny sám. Tyto digitalizované Hvězdné války už ale postrádaly kouzlo původní trilogie, i když komerčně byly velmi úspěšné. Uvidíme, co přinese Star Wars: Síla se probouzí, která se odehrává třicet let po událostech z Epizody VI.