Blu-ray recenze: bondovský Kingsman: Tajná služba

Vydáno: 01.07.2015 07:00 - Martin Bubrín | foto: facebook tvůrce

Kingsman: Tajná služba, jeden z nejlépe přijímaných filmů letošního roku, konečně dorazil na Blu-ray. Obstojí agentská komiksovka, která skládá poctu bondovkám, i v prostoru domácího kina?

Kingsman: Tajná službaRecenzoval/a Martin Bubrín dne 01.07.2015 07:00. Kingsman: Tajná služba, jeden z nejlépe přijímaných filmů letošního roku, konečně dorazil na Blu-ray. Obstojí agentská komiksovka, která skládá poctu bondovkám, i v prostoru domácího kina? Hodnocení: 4
Kingsman: Tajná služba
Kingsman: The Secret Service
Komedie / Akční / Dobrodružný / Krimi
Velká Británie, 2014 , 129 min.

Režie: Matthew Vaughn
Scénář: Jane Goldman, Matthew Vaughn
Kamera: George Richmond
Hudba: Henry Jackman, Matthew Margeson
Herci: Colin Firth, Mark Strong, Jack Davenport, Mark Hamill, Velibor Topic, Sofia Boutella, Samuel L. Jackson, Michael Caine, Taron Egerton, Geoff Bell, Tobi Bakare, Morgan Watkins, Paul Kennington, Ralph Ineson, Edward Holcroft

Česká premiéra: 19.02.2015

Hodnocení: 8/10
Kingsman: Tajná služba hodnocení na Kinobox.cz: 83.90 %
Matthew Vaughn ve svých předchozích snímcích ukázal, že si dokáže poradit s jakýmkoliv žánrem – mimo gangsterku Po krk v extázi a pohádku Hvězdný prach však svůj rukopis post-pubertálního fanboye, který rozumí svým předobrazům a nebojí se je aktualizovat v anarchistickou a nekorektní podívanou, rozvedl až v komiksových adaptacích Kick-Ass a X-Men: První třída. Zatímco první zmíněný počin, hyperstylizovaný příběh nerda, jenž byl konfrontován s „realitou“, svou eRkovou odpoutaností a popkulturní zakotveností představoval splněný sen čtenáře komiksů, druhý představil Vaughna jako milovníka „těch starých filmů“, zejména klasických bondovek, tesknícího po jejich návratu.

Colin Firth ve filmu Kingsman: Tajná služba / Kingsman: The Secret ServicePři opakovaném zhlédnutí jeho novinky Kingsman: Tajná služba lze říci, že režisér spojil oba přístupy z předchozích filmů a natočil podívanou, která oba extrémní protipóly dotahuje do maxima, ať v dobrém, nebo špatném smyslu. Komiksovou nadsázku, popkulturní odkazy, hlášky, originálně pojaté akční scény a sociální cítění Kick-Ass a nostalgii X-Menů a jejich schopnost přepracovávat konzervativní šedesátkové vzory v současný akční blockbuster, který sice využívá ryze moderní postupy, ale stále se ohlíží do minulosti, která je již nenávratně pryč. A to za pomocí (sebe)ironie, pocty a okázalého pomrkávání, jež neustále převrací žánrová pravidla naruby.

Režisér si však tentokrát v pygmalionském příběhu proměny pouličního floutka v dokonalého gentlemana na sebe možná naložil až příliš, protože jednak mnohdy neobjevně variuje vzorce ze svých předchozích dvou filmů (například dlouhá výcviková pasáž) a je až prvoplánově „meta“. Křečovitě občas vyznívají také scény, které jsou do vyprávění zakompovány jen proto, aby mohla vzniknout dechberoucí akční scéna, jako třeba ta najvyzdvihovanější, v níž Colin Firth vyzabíjí celý kostel. Takové momenty jsou sice samy o sobě nejzdařilejší z celého filmu, protože představují energicky a kineticky natočené akční scény plné rozpustilých režijních nápadů, které vyvolávají touhu vidět je znovu. Jejich zařazení do filmu je však přinejmenším sporné.

Fotografie z filmu Kingsman: Tajná služba / Kingsman: The Secret ServiceKingsman možná s odstupem působí trochu vykonstruovaně a samoúčelně, stále jde nicméně o druh filmu, který je natočen tak, aby diváka (a zejména toho mužského se zálibou v komiksech a videohrách) i přes častou odmítavost nebo nesouhlas bavil. Nejlepší Vaughnovou bondovkou ale nadále zůstává X-Men: První třída, protože ta špionážní sérii jen lehce a uctivě parafrázovala a nedělala jí to rovnou do análu.

Featurette "Meet Eggsy" filmu Kingsman: Tajná služba

OBRAZ A ZVUK

Kingsman: Tajná služba se řadí k dlouhému zástupu titulů, jimž lze jen stěží při jejich audiovizuální prezentaci na Blu-ray něco vytknout. Nejde sice o demo materiál, který nejlépe vynikne u trikově náročných žánrů jako sci-fi nebo fantasy, obraz nicméně i v civilnějších dialogových scénách vynikne svou ostrostí, bohatými detaily a barevnými kontrasty. S těmi si režisér Matthew Vaughn a kameraman George Richmond hrají celkem často, jako když se například z prosluněného, do oranžova zahaleného začátku na Blízkém východě přesunou do zasněžených hor a pak na londýnské předměstí, kde dominuje šedá, případně modrá, typická pro žánr britského sociálního dramatu.

Taron Egerton, Michael Caine ve filmu Kingsman: Tajná služba / Kingsman: The Secret ServiceProtože je ale Kingsman pocta bondovkám, a zejména těm starým (zdravíme Goldfingera), ve scénách z agentského ústředí zase vyzařuje hřejivá oranžovo-hnědá aura zdobená propracovanou mizanscénou plnou dřeva, detailních kingsmanovských rekvizit a na míru ušitých obleků. Závěrečná pasáž v „jeskynním doupěti“ záporáka je ale zase gejzírem barev a nápadů, takže se předchozím značně vymyká. Kapitolou samou o sobě je pak psychedelická pasáž s vybuchujícími hlavami.

Přehledné na Blu-rayi zůstávají i akční scény, z nichž vyniknou zejména dvě, ta uprostřed (kostel) a na konci (doupě). Zatímco finální zúčtování se záporákem je spíše modernější videoherní akcí, která střídá přehledné akrobatické zkoušky a zpomalovačky, vybíjená v kostele je koncipována jako jeden dlouhý záběr, jehož iluze je dosaženo různými digitálními střihy a stíračkami. Díky roztřepané a chaotické kameře je dynamicky natočená scéna opravdu působivá, i když je někdy až moc poznat, že rozpočet na triky nebyl tak velký, jaký by zasluhoval.

Colin Firth, Taron Egerton ve filmu Kingsman: Tajná služba / Kingsman: The Secret ServicePolovina její působivosti navíc zůstává ve zvukové stopě, který míchá povedený písničkový soundtrack, orchestrální hudbu udávající retro feeling a imerzivní zvukové efekty, které perfektně dokreslují prostředí. Jak ukazuje i následná bonusová výbava, Vaughn si na nich dal opravdu záležet, takže každá kulka, úder či řinčení smrtonosné prostetické nohy je opravdu sluchovým zážitkem. Co se týče českého dabingu, tak ten je sice nadstandardní, ale nesoucí klasické neduhy jako utišování okolního prostředí nebo nepříliš dobře vybrané dabéry.

Featurette "New Recruits" filmu Kingsman: Tajná služba

BONUSY

Bonusová výbava obsahuje celovečerní dokument Kingsman: Tajná služba – odhalení, která skutečně „odhalí“ zákulisí vzniku této bondovské pocty. K tomu se ostatně přiklání i režisér a scenárista Matthew Vaughn, spoluscenáristka Jane Goldman i autor komiksové předlohy Mark Millar, pro něž bylo cílem stvořit zábavný snímek pro geekovské publikum, který by aktualizoval klasické špionážní filmy do dnešní doby, ale zároveň si velmi dávali pozor na to, aby nesklouzl k laciné parodii.

Samuel L. Jackson, Colin Firth ve filmu Kingsman: Tajná služba / Kingsman: The Secret ServiceTímto se ostatně zaobírá první část šestidílného pohledu do zákulisí, na něhož si budete muset vyčlenit hodinu a půl času zahrnující spoustu zajímavých informací, ale také klasického „poplácávání po zádech“. Vzdělávání superšpiónů ve 21. století je však zřejmě nejpoučnější, protože nechává promlouvat hlavně zmiňované tvůrce za kamerou a jejich záměry a úskalí toho, co znamená v dnešní době přijít s v podstatě oldschoolovým špionážním filmem. Kdo si spíše potrpí na samotný proces natáčení, tomu je určena pasáž Hrdinové a darebáci, která nechává herce mluvit o svých postavách, spolupráci s ostatními herci a přístupu ke svému hereckému ztvárnění. Nejpřirozeněji zde působí nováček Taron Egerton, jemuž se i na poli promo materiálů nepodařilo skrýt nadšení z natáčení s hvězdami jako Colin Firth, Michael Caine nebo Samuel L. Jackson.

Jedinečný styl je rozebíráním osobitého rukopisu režiséra Matthewa Vaughna, který uplatnil napříč několika svými předchozími filmy, které každé byly jiného žánru. Poněkud techničtějším příspěvkem je část Obchodní nástroje, která se zabývá použitými zbraněmi a vojenskou technikou ve filmu, ale také kostýmy. Mezi bonusovou výbavou samozřejmě nemůže chybět ani část rozebírající akční scény – takovou je Dech beroucí brutalita, jež přibližuje hlavně natáčení scény v kostele a rozhodnutí režiséra a střihače, aby působila jako na jeden záběr. Šestici featurette zakončuje Kulturní střet: Vznik tajné služby v komiksu, který popisuje komiksovou předlohu filmu Marka Millara a Davea Gibbonse a její odlišnosti od výsledku.

Na disku jsou ještě přítomny tři fotogalerie s fotkami scény, výpravy a rekvizit a také trailer.

[Za poskytnutí Blu-ray filmu Kingsman: Tajná služba děkujeme společnosti Bontonfilm.]

Blu-ray trailer filmu Kingsman: Tajná služba


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY