Recenze: Knězovy děti - Baby boom po balkánsku?

Vydáno: 06.07.2014 17:00 - Václav Limberk | foto: Film Europe

Knězovy děti bodovaly na loňské přehlídce Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Po roce se dostala komedie režiséra Vinko Brešana i do běžné distribuce. Stojí ale za vidění?

Knězovy dětiRecenzoval/a Václav Limberk dne 06.07.2014 17:00. Knězovy děti bodovaly na loňské přehlídce Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Po roce se dostala komedie režiséra Vinko Brešana i do běžné distribuce. Stojí ale za vidění? Hodnocení: 2
Knězovy děti
Svecenikova djeca
Drama / Komedie
Croatia, 2013 , 93 min.

Režie: Vinko Brešan
Scénář: Vinko Brešan, Mate Matisic
Kamera: Mirko Pivcevic
Hudba: Mate Matisic
Herci: Kresimir Mikic, Niksa Butijer, Marija Skaricic, Inge Appelt, Petar Atanasoski, Ana Begic, Mile Blazevic, Goran Bogdan, Zdenko Botic, Niko Bresan, Vinko Brešan, Ivan Brkic, Dusan Bucan, Senka Bulic, Nika Burdjelez

Česká premiéra: 26.06.2014

Hodnocení: 4/10
Obávám se, že zde postačí jednoduchá a lapidární informace ve dvou slovech "ani ne". Knězovy děti, mix mezi komedií a dramatem, chorvatského režiséra Vinko Brešana je typickým festivalovým filmem, který, alespoň dle mého soudu, měl na festivalu i zůstat. Opravdu si myslím, že kdyby ho společnost Film Europe po více jak roce do kin nenasadila, a běžný divák by ho neměl možnost vidět, příliš škod by to nenapáchalo a diváci by mohli žít v klidu i nadále. 

Fotografie z filmu Knězovy děti / Svecenikova djecaNicméně film je v kinech, nasazený mimochodem ve stejném týdnu jako blockbusterový Transformers: Zánik, což už je samo o sobě dost absurdní, a recenzentovi tudíž nezbývá než o něm napsat. I když v tomto případě není moc o čem referovat. Knězovy děti bychom možná mohli vnímat jako příjemnou, nekomerční alternativu pro diváky, kteří neholdují Bayovým megalomanským vizuálním orgiím, ale podle mě je to tentokrát alternativa možná ještě horší než žádná. Každému co jeho jest.

Knězovy děti nás přenáší na malou, exoticky umístěnou vísku v chorvatské části Dalmácie, místu jak vystřiženém z turistických prospektů. Potud vše dobře. Problém ovšem nastane, když se rozjíždí zápletka. Mladý kněz Fabian (Kresimir Mikic) vypráví svůj příběh jako retrospektivu jinému knězi, který ho vyzpovídává. Fabian líčí, kterak přišel do malé vísky, kde se rozhodne neortodoxním způsobem propichováním kondomů (můžeme prozradit, neboť je to uváděno i v oficiální synopsi) zvýšit porodnost. Jak známo, násilným zasahováním, i když s dobrými úmysly, do běžného chodu života, nebo řečeno slovy distributora: "Cesta do pekla je však vždy dlážděna dobrými úmysly", se ničeho dobrého nedosáhne. Stejně jako v této napůl komedii, napůl dramatu. 

Fotografie z filmu Knězovy děti / Svecenikova djecaCo vypadá dobře na papíře (zápletka s propichováním kondomů může vypadat jako výborná výchozí pozice pro třeskutou komedii se spoustou gagů), je pak ale ve výsledku jedna velká nuda. Knězovy děti jsou z toho druhu filmů, který ačkoliv má rozumnou stopáž hodiny a půl, se přesto vleče hlemýždím tempem a vzbuzuje dojem, že trvá minimálně dvakrát tolik. Film je, mluveno jeho vlastní hantýrkou, tak nějak nedomrlý - nic tu nefunguje, tak jak by mělo a mohlo. Gagy jsou tak nějak polovičaté, postavy většinou nezajímavé, neoriginální a tuctové, včetně té hlavní. Po většinu filmu jsem se skoro nezasmál, možná proto, že mě prostě nebaví příliš předvídatelné fórky, ani příliš krotký a bezzubý humor. Nepomohly ani občasné "vtipné" vulgarity pro zasmání. Nikoliv proto, že by mi vadila vulgarita, ale proto, že se s ní musí umět ve filmu zacházet. Zde mi to nepřišlo ani vtipné, ani provokativní.

Když se pak tato neškodně krotká zábava s údajnými satirickými antiklerikálními ostny (zajímá to ale někoho?) přehoupne do dramatu, div né tragédie, je to už zcela zbytečné a umělecký film to z ní nevykřesá. Knězovy děti možná vnímají jinak diváci na Balkáně, kde slavily velký úspěch, a zřejmě i diváci v Karlových Varech, kde podle mnoha ohlasů tento film nabídl "Svěží balzám na těžkými tématy omlácenou duši festivalového diváka!"  (citace jednoho z ohlasů reprezentující zřejmě i názor mnoha jiných). 

Pokud bych ale měl mluvit jen za sebe (což dělám), potom pokud bych potřeboval nějaký balzám na duši balkánského ražení, pak sáhnu (mnohem) raději po nějakém starším Kusturicovi, například po jeho komedii Černá kočka, bílý kocour. S ní se pobavíte daleko lépe. Vedle nich vypadají Knězovy děti jen jako chudý příbuzný.

Trailer k filmu Knězovy děti


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY