Přesně za dva měsíce se v Uherském Hradišti začnou scházet všichni mladí filmoví nadšenci, aby si po celý týden užili tradiční Letní filmovou školu!
Mezi hlavními hosty bude i Gondryho krajan Bertrand Tavernier, kteří patří mezi legendy francouzské kinematografie a jenž je jako režisér činný již pět dekád. Za tu dobu sesbíral na světových festivalech desítky cen, mj. Zlatého medvěda z Berlinale za snímek Volavka či cenu za režii z Cannes za film Neděle na venkově. Tavernier je autorem francouzských filmových klasik jakými jsou Hodinář od sv. Pavla, Soudce a vrah či Smrt v přímém přenosu, ale na LFŠ představí také svůj nejnovější film, ironickou politickou komedii Quai d'Orsay.
Hlavní programová sekce Fokus se letos úžeji zaměří na španělskou kinematografii, kromě jiného na tamní národní žánr españolada, který je spojen s flamencem, býčími zápasy a dalšími španělskými lidovými zvyklostmi. Další podsekce představí španělské horory či dílo mezinárodně proslulého španělského režiséra Luise Garcíi Berlangy. Chybět nebudou i tituly ze současné produkce.
Divácky atraktivní bude jistě programová sekce se sci-fi filmy ze zemí Visegradu, ať už reálně socialistická či moderní. Zastoupeny budou adaptace děl Stanislava Lema, Janusze Zajdela, Karla Čapka nebo Josefa Nesvadby. K vidění zde budou filmy Karla Zemana, Andrzeje Wajdy, Bence Fliegaufa, Juliusze Machulského a dalších.
Z mladých talentů bude představeno dílo slovenské dokumentaristky Zuzany Piussi, která je známá svou nekompromisností a výběrem témat pro společnost vyloženě citlivých a někdy až bolavých. Věnovala se například problémům slovenské justice (Nemoc třetí moci), slovenských národovců (Křehká identita) a slovenských voleb (Od Fica do Fica), ale i postavení gayů ve společnosti (Andělé pláčí) či stavu slovenské kultury (Bezbožná krajina).
V rámci Visegradského horizontu rovněž nebudou chybět tradiční novinky české, slovenské, maďarské a polské kinematografie. Mezi třemi desítkami snímků budou i předpremiéry nových dílů cyklu České století Roberta Sedláčka nebo režijní debut Miroslava Krobota Díra u Hanušovic.
Filmová avantgarda ožije v retrospektivní sekci věnované dílu Alexandra Hackenschmieda, jednoho ze zakladatelů české filmové avantgardy, kterému bude věnována i rozsáhlá výstava a publikace Alexandr Hackenschmied: (Bez)účelná procházka, kterou LFŠ obnoví edici Iniciály, v níž před lety vyšly publikace o Bélu Tarrovi a Akim Kaurismäkim. Jako host k této sekci do Uherského Hradiště přijede režisérův syn Tino Hammid, který sám působí jako fotograf a jenž z rodinného archivu přiveze otcovy kresby, malby a fotografie.
Letní filmová škola, která je největším nesoutěžním filmovým festivalem u nás, se letos koná od 25. července do 2. srpna. Akreditaci si můžete zakoupit zde.