Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Marian

Stroj času: Marian - působivý debut Petra Václava

Vydáno: 31.05.2014 17:00 v sekci Recenze | Stroj času - Václav Limberk | foto: facebook tvůrce

Recenzi novinky režiséra Petra Václava Cesta ven vám přineseme příští týden. Prozatím vám nabídneme v naší pravidelné rubrice jeden jeho starší snímek, drama o romském chlapci, nazvané jednoduše Marian.

MarianRecenzoval/a Václav Limberk dne 31.05.2014 17:00. Recenzi novinky režiséra Petra Václava Cesta ven vám přineseme příští týden. Prozatím vám nabídneme v naší pravidelné rubrice jeden jeho starší snímek, drama o romském chlapci, nazvané jednoduše Marian. Hodnocení: 5
SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Marian je celovečerním režijním debutem českého režiséra Petra Václava. Václav je absolventem katedry dokumentaristiky pražské FAMU, kde se seznámil se Štěpánem Kučerou, který s ním poté spolupracoval jako kameraman na všech jeho dosavadních filmech, včetně novinky Cesta ven. Úspěch slavil už jejich středometrážní dokument Paní Le Murie, poslední Václavův studentský film, který dosáhnul mezinárodního úspěchu a byl dokonce nominován na studentského Oscara. 

Fotografie z filmu Marian / MarianVáclava můžeme zařadit do nové polistopadové české vlny mladých tvůrců, kteří na sebe výrazně upoutali pozornost domácí i světové veřejnosti už svými celovečerními debuty. Vedle Václava s Marianem k němu můžeme počítat například Sašu Gedeona s Indiánským létem, Davida Ondříčka s filmem Šeptej nebo Petra Zelenku s hudebním pseudodokumentem Mňága: Happy End. Všechny filmy mají kromě výše zmíněného společné i datum vzniku, pohybující se kolem roku 95/96. 

Malý romský chlapec Marian Kováč (Štefan Ferko) je odebrán od své početné rodiny a umístěn do výchovného ústavu, kde má být zcivilizován a připraven na budoucí život "slušného člověka". Ve výchovném ústavu poznává další romské chlapce a vychovatelky, ale po neúspěšném citovém sblížení s jednou z nich (Jaroslava Vysloužilová) se jí pokusí zabít. Marian už jako mladý muž (Milan Cifra) je stále v ústavu, kam přichází noví a mladí vychovatelé David (Radek Holub) a Eva (Tereza Grygarová-Groszmannová) - spolu naplánují s chovanci ústavu malý výlet, který se ale poněkud zvrtne. Po dovršení osmnácti let je Marian přeřazen do kriminálu a po nějaké době je propuštěn na svobodu. Tam potkává romskou dívku Tinu (Ludmila Kroková), se kterou chce žít... Ani to ale nakonec nedopadne "podle plánu". 

Fotografie z filmu Marian / MarianVáclav je typem režiséra, který se divákům nepodbízí a přesně takovým filmem je i Marian. Je jasné, že na první pohled nezáživné téma, kterým je jeden (ne)obyčejný život romského chlapce (muže) v československé (posléze české) společnosti, neboť děj Mariana je situován zhruba mezi počátek osmdesátých a polovinu devadesátých let, není zrovna tím, na co by masy diváků letěly. Naopak, spíše se takovémuto druhu filmů drtivá většina "normálních" diváků vyhne obloukem. Každopádně, kdo bude chtít, tak si Mariana najde (připomene či objeví) a dobře udělá. Protože Marian je, i kdybychom odhlédli od jeho obsahu, poctivou a vyzrálou filmařinou, která se u režiséra, natož mladého debutanta (Václavovi bylo tehdy necelých 30 let) nevidí často. Jinými slovy, Václav má, jak se říká, talent od boha a má ho na rozdávání.

Jenže odhlédnout od obsahu filmu, zvláště když je pro jeho režiséra důležitý a osobní a pro nás stále aktuální, by byla chyba. V Marianovi jde ruku v ruce obsahová hloubka s adekvátní filmovou podobou. Na rozdíl od většiny polistopadové české kinematografie Marian netrpí takzvanou televizností, tedy tím, že by šlo jen o lepší verzi televizního filmu. Naopak Marian je ryzím kinematografickým zážitkem, kde si můžete dosytosti vychutnávat všechny dílčí složky, jaké film obsahuje.

Fotografie z filmu Marian / MarianJe tu výborná kamera, která nabízí působivé detaily tváří i nádherné krajinářské celky. Je tu působivá hudební složka režisérova otce Jiřího Václava, která přesně dokresluje jednotlivé sekvence a zesiluje jejich emocionální dopad a věrně odpovídá jednotlivým náladám, které ta která scéna vyvolává. Rovněž zvuková složka, odhlédneme-li od hudby, je na vysoké a profesionální úrovni. Marian má svůj vlastní filmový rytmus, děj nikam nespěchá, ale zároveň se zbytečně nevleče. Vše je tu přesně a citlivě odměřeno, což je zásluhou Václavova talentu, ale i porozumění, s jakým se této látky chopil. 

Svůj dokumentaristický původ prozrazuje i jeho cit pro výběr hlavních představitelů. Pro klíčové role romských chlapců vybral neherce, kteří před kamerou nehrají, ale jednoduše "jsou". Všechny scény z ústavu působí vyloženě autenticky a nikde necítíte velkou faleš nebo touhu po efektu, kterou naleznete například v Renčově tematicky malinko podobném a taktéž působivém debutu Rekviem pro panenku. Václav se vyhýbá naturalistickým a rádobycool scénám alá Bastardi, jejichž režijní diletantismus je mimochodem na míle daleko profesionalitě tvůrců Mariana, přesto je syrový až až. V titulní roli Mariana se objevují dva neherci a oba bez jakýchkoliv filmových zkušeností ho zahráli bez přehánění a civilně přesvědčivě. Jediným známějším hercem tu je Radek Holub, kterému zase nečiní potíže souhra s nehereckým ansámblem, do něhož snadno zapadnul. 

Fotografie z filmu Marian / MarianMarian v sobě ve vyvážené míře snoubí to, co by měl každý dobrý film mít – závažnost a hloubku tématu a myšlenky s profesionálním a řemeslně jistým provedením. Což jsou kvality, které by měly být u filmařů samozřejmostí, ale opak je většinou pravdou. Marian byl nominován na čtyři České lvy za rok 1996, ale ve finále dostal přednost jiný a daleko roztomilejší chlapec, Kolja ze stejnojmenného filmu Jana Svěráka. Pro úplnost dodejme, že za snímek získal Václav Stříbrného leoparda ve švýcarském Locarnu. 

Celý film lze v dobré kvalitě zhlédnout zde

Ukázka z filmu Marian

NAŠE HODNOCENÍ FILMU:
10/10
Podobné filmy:
VAŠE HODNOCENÍ FILMU:
Líbí se mi Nelíbí   Chci vidět Nechci vidět
0,0
NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Víly z Inisherinu 8/10
Recenze: Víly z Inisherinu jsou temným dramatem o konci jednoho přátelství Na nadcházejícím předávání Oscarů bude k největším favoritům patřit snímek Víly z Inisherinu, který bývá řazen k tomu nejlepšímu, co v loňském roce vzniklo. Zaslouží si poslední počin Martina McDonagha všechen ten humbuk?... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2023 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
10 komerčně nejúspěšnějších filmů Stevena Spielberga
Téma: 10 komerčně nejúspěšnějších filmů Stevena Spielberga Steven Spielberg může být považován za otce blockbusterů, které se zrodily v polovině 70. let díky jeho Čelistem. Jaké další trháky jsou spojeny s jeho jménem? čtěte zde
Vydáno: 28.01.2023 10:30 v sekci Články | Žebříčky
0
TV tipy: 27. 1. 2023 - 2. 2. 2023
TV tipy: Drsnej Shaft a Abraham Lincoln jsou božští kazišuci Také přelom ledna a února je v televizích spíše ve znamení mnoha repríz, případně takřka neznámých snímků, o nichž toho nejde moc zjistit. Nejlákavějšími tipy tak jsou pravděpodobně komedie Kazišuci a Jsem božská.... čtěte zde
Vydáno: 27.01.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 4. týden
Kinopremiéry: Víly z Inisherinu se ocitají v zajetí dealerovy mysli Jednoznačným tahákem konce ledna v kinech je premiéra čerstvě na devět Oscarů nominovaného komediálního dramatu Víly z Inisherinu. Své diváky by si mohlo najít i uvedení dánské trilogie Dealer, která proslavila Madse Mikkelsena.... čtěte zde
Vydáno: 25.01.2023 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Oscar 2023: nominace na nejlepší filmy roku vyhlášeny
Oscar 2023: nominace na nejlepší filmy roku vyhlášeny Před chvílí byly ohlášeny nominace na 95. ročník udílení cen americké Akademie filmových věd a umění Oscar. Nabízíme vám hlavní přehled nominovaných snímků a tvůrců. čtěte zde
Vydáno: 24.01.2023 15:00 v sekci Novinky | Zprávy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Téma: Top 10: čeští režiséři po roce 1989 (26.11.2022 14:30 v Články | Publicistika)
- Recenze: Il Boemo je film s oscarovými ambicemi (23.10.2022 09:30 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Obžalovaný Black Adam za vším hledá ženu (19.10.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Česká republika vyšle do boje o Oscara film Il Boemo Petra Václava (12.09.2022 10:30 v Novinky | Zprávy)
- Vojtěch Dyk je Josef Mysliveček ve filmu Il Boemo (21.06.2022 10:00 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Muži touží uvolnit pěsti a vidět Notre-Dame v plamenech (20.04.2022 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Šalamoun a královna ze Sáby prožívají půlnoční lásku, během níž boří teheránská tabu (04.03.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Recenze: Kurz manželské touhy kombinaci komedie, dramatu a kriminálky neustál (31.10.2021 10:30 v Recenze | Premiéry)
- Recenze: Sportovní drama Zátopek je nejlepším filmem Davida Ondříčka (27.08.2021 12:30 v Recenze | Premiéry)
- Vojtěch Dyk bude Myslivečkem ve filmu Petra Václava (01.08.2019 07:12 v Novinky | Zprávy)
- Petr Václav chystá životopisné drama Il Boemo (01.04.2019 15:27 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Marie Stuartovna tráví dovolenou ve Vegas, kde nikdy není sama (16.03.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Mumie a Smrtihlav stíhají krále Belgičanů (07.06.2017 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Petr Václav chystá il Boemo: film o Mozartově učiteli (03.01.2017 07:00 v Novinky | Zprávy)
- Byly oznámeny nominace na ceny české filmové kritiky (02.01.2017 15:10 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Přežijí jen milenci, ovečka Shaun, zahradnice a Rychlé šípy (26.08.2016 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   04/2023

Víly z Inisherinu
8/10

Na nadcházejícím předávání Oscarů bude k největším favoritům patřit snímek Víly z Inisherinu, který bývá řazen k tomu nejlepšímu, co v loňském roce vzniklo. Zaslouží si poslední počin Martina McDonagha všechen ten humbuk?

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu