Scorseseho filmy se ohledně tržeb nikdy nemohly rovnat Spielbergovým či Lucasovým, přesto má nyní pro své filmy takové podmínky, jaké například ještě před dvaceti lety neměl. Důvod je jednoduchý. Je to jeden z největších žijících režisérů a proto jsou producenti v jeho případně tak štědří a ochotní "přimhouřit oko", i když se to komerčně nevyvede podle jejich představ jako v případě snímku Hugo a jeho velký objev.
Scorsese tentokrát spojil síly opět s hercem, kterého si od jejich první spolupráce na filmu Gangy New Yorku velmi oblíbil - tím hercem je samozřejmě Leonardo DiCaprio a jde už o jejich pátou spolupráci (naposledy spolu natočili mrazivý psychothriller Prokletý ostrov). Vlk z Wall Streetu je životopisné drama/krimi (či snad černá komedie?) natočené podle pamětí Jordana Belforta. Ten je skutečnou žijící osobou, finančníkem z Wall Street, který byl odsouzen do vězení za podvodné manipulace na trhu. Belfort si odseděl dvacet dva měsíců a napsal dva své memoáry Vlk z Wall Street a Dopadení Vlka z Wall Street. První z nich je pak samozřejmě předlohou tohoto filmu. Scénář podle něj napsal Terence Winter, který předtím s režisérem spolupracoval na kriminální televizní sérii Impérium - Mafie v Atlantic City.
Vlk z Wall Streetu není první biopic, který nám Scorsese s DiCapriem připravili. Vzpomeňte například na jejich "šíleného" Letce, parádní portrét aviatika, miliardáře a filmaře Howarda Hughese. I když se tento brilantní a energií nabitý epos musel při finálním oscarovém klání sklonit před sportovním dramatem Clinta Eastwooda Million Dollar Baby, Scorsese jím dokázal, že životopisný film v jeho podání nemusí být žádná nuda, ale naopak může být mimořádně dynamickou a dechberoucí podívanou. Tento fakt mnohé napovídá a slibuje, že ani Vlk z Wall Streetu by nudit rozhodně neměl.
Hodně se spekulovalo o jeho délce, o čemž jsme vás také na našich stránkách informovali. Nejdříve měl Vlk z Wall Streetu trvat 165 minut, nyní to ale vypadá, že se dočkáme bez jedné minuty tříhodinové porce filmu. Není to přeci jen moc? Scorsese ostatně nikdy netočil filmy se standardní délkou hodiny a půl, málokterý z jeho filmů z posledních let měl totiž méně jak dvě hodiny. Naopak často se svou délkou přiblížili hranici "snesitelnosti", za které asi většina považuje délku tří hodin. Scorsese je ale typem filmaře, který nikdy problém s délkou filmu němel - ani s nadměrně dlouhým filmem totiž nedokáže vyloženě nudit. Naopak si myslím, že jeho fanoušci budou jen rádi, když jim jejich oblíbený režisér nabídne dvojnásobnou porci prvotřídní filmařiny a zábavy.
Ale dost spekulacím. Co o Vlku z Wall Streetu ještě víme? Herecké obsazení nám kromě hlavní hvězdy nabídne ještě další zajímavá jména. Na své si tu přijdou všichni fanoušci texaského krasavce Matthewa McConaugheyho a také fanoušci nově vyšlé herecké hvězdy, která na sebe výrazně upozornila v Moneyball, Jonaha Hilla. Novou hereckou tvář nám nabídne v osobě mladé australské herečky Margot Robbie, kterou jsme mohli nedávno vidět v Lásky čas. Objeví se zde také oscarový laureát Jean Dujardin nebo proslulý režisér "ulítlých" filmů Spike Jonze.
Za kamerou tentokrát nestál Scorseseho oblíbenec Robert Richardson, ale mexický kameraman a častý spolupracovník režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritu Rodrigo Prieto. Uvidíme, na kolik se to na vizuální podobě filmu podepíše a také nakolik se Vlk z Wall Streetu bude či nebude podobat podobně zaměřenému filmu z nedávné doby, na kterém také pracoval Prieto, Stoneovu Wall Street: Peníze nikdy nespí.
Vlk z Wall Streetu by měl nabídnout to, co od režiséra světového formátu všichni očekáváme. S trochou nadsázky je jedno, zdali jeho příští film bude o americkém milionáři, nebo o amerických bezdomovcích. Hlavní je, abychom se u Vlka z Wall Streetu nekoukali v kině na hodinky a myslím, že to u jeho filmů nehrozí.
Vlk z Wall Streetu má premiéru v českých kinech 16. ledna 2014.