SEVERSKÝ FILMOVÝ PODZIM
Příští pondělí 28. října startuje tradiční přehlídka současných severoevropských kinematografií, a to poprvé ve své historii v pražském kině Lucerna. Od 20. listopadu pak proběhně i v dalších jedenácti městech různě po republice, včetně Plzně, Ústí nad Labem, Ostravy, Brna, Hradce Králové, Zlína, Litoměřic, Teplic, Chocně, Jičína a Jeseníku.
Na otázku, proč vlastně Čechy přitahují severské filmy, ředitelka festivalu Lenka Bazinková odvětila: "České diváky do kina asi láká syrovost příběhu, tragikomické prvky, krása přírody a osudy lidí, kteří jsou nám dost podobní a žijí v podstatě. Severské filmy se vyznačují především realistickým pohledem. Komedie bývají spíše drsné a černé. Tvůrci nešetří ani diváka, ani filmové postavy, ukazují život takový, jaký je i ve své absurdnosti."
Z letošního programu na první pohled zaujme do uplynulých bojů o Oscara vyslané norské drama Kon-Tiki o slavném mořeplavci Thoru Heyerdahlovi, který společně s pěti přáteli podnikl 101 dní trvající velmi nebezpečnou plavbu napříč Tichým oceánem, aby dokázal svou teorii o tom, jak byla osídlena Polynésie.
Tvrorba debutujích režisérů bude na přehlídce zastoupena norským dramatem Do tmy pojednávající o tom, jak do života dvou rodin v sousedství zasáhne tragická nehoda, dále švédskou komedií Výpadky proudu o vlivu moderních technologií na náš život či finskou komedií plnou záměn a nedorozumění Třikrát Simo.
Na své si přijdou i fanoušci knih Josteina Gaardera. Severský filmový podzim totiž uvede dvě filmové adaptace jeho románů, konkrétně Dívka s pomeranči a Jen v zrcadle, jako v hádance.
Více informace o programu přehlídky najdete zde.
PŘEHLÍDKA ANIMOVANÉHO FILMU
Pestrý svět ilustrace a animace padesátých let představí ve své hlavní programové sekci letošní 12. ročník tradiční olomoucké Přehlídky animovaného filmu, která se na Moravě uskuteční od čtvrtka 5. do neděle 8. prosince. Sekci, která ma za cíl vyvrátit tradiční představu padesátých let jako „šedivého bezčasí“ totality, dramaturgicky připravil Pavel Ryška.
"Pestrá padesátá" mj. představí práci loni zemřelého kreslíře Jaroslava Maláka, který se přes ilustrování tendenční satiry propracoval k vynalézavým vizuálním metaforám a stal se autorem s osobitým rukopisem, jenž se na konci padesátých let uplatnil v animovaném filmu. Dále bude mj. zahrnovat audiovizuální album obrázků a nahrávek z úsvitu kosmického věku s názvem "Autogram v Bažině hniloby" či přednášku "Od propagandy k reklamě" o pozvolné transformaci obrazů budoucího všeobecného blahobytu prvních let budovatelské éry v osvětové a hospodářské propagaci.
Karikatury „západnických” módních výstřelků a kulturně politické tažení proti „falešné romantice” příběhů z Divokého západu připomenou "Strašidla z Trafouše " a "Knížky na obrazovce" uvedou hlasem animované kresby kombinující rozhlasovou hru s vizuálním stylem detektivních a vědecko-fantastických komiksů třicátých a čtyřicátých let.
Součástí programové sekce bude taktéž diskuze se současnými českými a slovenskými designéry a vizuálními umělci o vztahu k výtvarníkům činným v padesátých letech.
Více informací nadete na oficiálním webu Přehlídky animovaného filmu.