KROK 1: KULTOVNÍ FILMY, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT Zakázaná planeta (1956, Fred M. Wilcox) Jeden z kultovních pilířů sci-fi žánru, o kterém se například zpívá i v Rocky Horror Picture Show, se odehrává v roce 2200 na vzdálené planetě, na které posádka záchranné kosmické expedice pátrá po svých předchůdcích. Velitel mise, komandér J. J. Adams, kterého hraje Leslie Nielsen, po přistání nalézá vědce, jeho krásnou dceru, do které se zamiluje, a robota Robbyho. Film byl nominovaný na Oscara za zvláštní efekty a Nielsen si zde střihl takového chlapáka, že i kapitán Kirk by mu mohl závidět. Mimochodem, úvodní titulky nápadně připomínají ty z Hvězdných válek. Kdepak se asi George Lucas inspiroval? Připoutejte se, Prosím! (1980, Jerry Zucker, David Zucker, Jim Abrahams) Když se Nielsen setkal s triem ZAZ, jeho dosavadní kariéra se obrátila naruby. Tvůrci do této parodie na katastrofické filmy všeho druhu úmyslně obsadili samé herce vážných rolí a tento tah se ukázal být naprosto geniálním. Některé repliky z filmu zlidověly a nepřeložitelný dialog: Dr. Rumack (Leslie Nielsen): Can you fly this plane, and land it? Ted Striker: Surely you can't be serious. Dr. Rumack: I am serious... and don't call me Shirley! se dokonce zapsal na devětasedmdesátém místě mezi Top 100 filmových hlášek podle Amerického Filmového Institutu. Tatáž organizace také zahrnula film mezi desítku nejlepších komedií všech dob. Bláznivá střela: Z archivů policejního oddělení (1988, David Zucker) Když se poručík Frank Drebin poprvé objevil na plátnech kin, Leslie Nielsen se stal pro milióny lidí navždy synonymem parodie. Ztřeštěná komedie z pera trojice ZAZ, ve které Nielsenovi sekunduje Elvisova exmanželka Priscila a bývalý hráč amerického fotbalu O. J. Simpson, nenechá jediný policejní film nedotčený. Scény, kdy Frank Drebin zpívá svérázně před zaplněným baseballovým stadionem jménem Enrika Palazza americkou hymnu nebo kdy se snaží zabránit atentátu na královnu Anglie, vyvolávají salvy smíchu i po několikátém zhlédnutí a bez debat jde o jednu z nejlepších komedií všech dob.
KROK 2: VÝBORNÉ FILMY, KTERÉ BYSTE MĚLI VIDĚT Bláznivá střela 2 a 1/2: Vůně strachu (1991, David Zucker) V pokračování fenomenálního úspěchu Bláznivé střely se opět sešel Leslie Nielsen s Priscilou Presley a s osvědčeným triem ZAZ. Na slavnostní večeři v Bílém domě nechybí světová elita a prezident oznamuje změnu energetického programu a podporu alternativních zdrojů, což se samozřejmě nelíbí zástupcům atomového, uhelného ani ropného průmyslu. A kdo jiný by měl zastavit jejich nekalé plány než právě neohrožený a geniální elitní policista, poručík Frank Drebin. Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas (1994, Peter Segal) Do třetice všeho dobrého se na filmových plátnech objevuje ztřeštěný poručík Frank Drebin, tentokrát už ale trojice ZAZ zůstala pouze za stolem a režii přenechala prakticky neznámému Peterovi Segalovi. Těžko říct, na čí triko padá lehký pokles humoru, ale i přes tento posun jde stále o velmi zábavnou komedii, která s přehledem strčí do kapsy většinu komediální produkce pozdějších let. Úvodní scéna parodující Neúplatné nebo předávání Oscarů jsou scény, které se jednoduše zapsaly do dějin smíchu. Dobrodružství Poseidonu (1972, Ronald Neame, Irwin Allen) Po dlouhých letech spíše hostování v seriálech a minimu filmových rolí si Leslie Nielsen zahrál kapitána lodi, se kterou to nedopadlo o moc lépe než s Titanicem. Pravda, role to nebyla zrovna velká, ovšem film ano. Drama odehrávající se na palubě převráceného zaoceánského parníku patří dodnes k nejvíc ceněným katastrofickým filmům, žánru, který právě v sedmdesátých letech zažil obrovský boom.
KROK 3: FILMY HLAVNĚ PRO FANOUŠKY Agent WC 40 (1996, Rick Friedberg) Z policejního poručíka tajným agentem, aneb parodie na všechny špionážní snímky, které vás jen napadnou (originální název Spy Hard jednoznačně odkazuje na jistou populární sérii s Brucem Willisem). Titulní písnička jako by vypadla z Bondovky a agent Dick Steele zase jako by z oka vypadl Franku Drebinovi. Staré známé fóry přenesené do džungle a bojových akcí sice nepřináší nic nového, ale zaryté fanoušky zajisté rozesmějí i potěší. Utopenec na útěku (1998, Pat Proft) Pat Proft je celkem úspěšný scénárista komedií, za Policejní akademii, Žhavé výstřely nebo Bláznivé střely se rozhodně stydět nemusí. Utopenec na útěku je jeho prvním a posledním režijním počinem, který si samozřejmě také sám napsal a vzal si v něm na paškál kromě Uprchlíka, který mu poskytl námět na dějovou linii, třeba i Titanic, Mission: Impossible a mnoho dalších velkých hitů. Několik opravdu dobrých gagů, hlášek nebo narážek drží film v nadprůměru, ale i tak ho asi nejvíc doceníte, pokud máte Leslieho opravdu v oblibě. Drákuloviny (1995, Mel Brooks) Pokud je Leslie Nielsen přezdíván mistrem parodie mezi herci, tak kdybychom měli zvolit jedno jméno mezi režiséry, bude jím bezesporu Mel Brooks. Oba se potkali až poměrně pozdě a udělali si srandu ze všech možných adaptací Draculy (ale nejvíc asi z té Coppolovy). Rozporuplně přijatý film je jedněmi zatracován a druhými veleben, ale nikdo mu nemůže upřít jednu věc - Leslie Nielsen v bílé ušaté paruce a se silným rumunským přízvukem je prostě neodolatelný.
TIP: SERIÁLOVÉ HOSTOVAČKY V období, kdy se Lesliemu nedařilo získávat velké role ve filmech (mimo jiné i proto, že mužů typu chrabrých romantických hrdinů byl v té době značný přebytek), živil se hlavně hostováním v mnoha seriálech. V roce 1963 se objevil na obrazovkách ve dvou epizodách seriálu Uprchlík (podle kterého byl později natočen slavný film s Harrisonem Fordem), mohli jsme ho vidět i po boku Petera Falka v krimi sérii Colombo, mihl se v kultovním seriálu M*A*S*H nebo ve čtyřech dílech Kung-fu, série, která poprvé proslavila Davida Carrandina. V roce 1982 přišlo trio ZAZ s nápadem na seriál z policejního prostředí Police Squad! a vymysleli pro něj postavu Franka Drebina. Na motivy tohoto seriálu pak byly napsané všechny tři díly Bláznivých střel.
VAROVÁNÍ: ČEMU SE RADĚJI VYHNOUT Pan Magor (1997, Stanley Tong) Komedie podle stejnojmenného kresleného seriálu zcela dostává svému názvu. Leslie Nielsen zde hraje excentrického krátkozrakého milionáře, který odmítá nosit brýle, a proto se vždycky zaplete do nějakého problému. Třeba toho, kdy se omylem nachomýtne ke krádeži století a v jeho rukou se ocitne drahokam nevyčíslitelné hodnoty. Po jeho hlavě pak samozřejmě prahnou nejen zklamaní zloději, ale i pár federálních agentů. Až na pár velmi vzácných výjimek se bohužel při sledování téhle komedie opravdu nezasmějete. 2001: Vesmírná prda (2000, Allan A. Goldstein) Nielsen v asi nejhorší roli své kariéry - jako ne zrovna bystrý agent Richard 'Dick' Dix se vydává na Měsíc, aby vysvobodil ze zajetí prezidenta USA, místo kterého na Zemi úřaduje jeho klon. Měsíční základna se hemží podivnými ufouny, zkorumpovanými policisty a podobnou havětí a kromě Nielsena se v tomto filmu ztrapnil třeba i Michael Flatley. Od téhle hromady pokleslého humoru dejte radši ruce pryč.