Žijeme v jednadvacátém století. Náš život neustále pohání povinnosti a shon, je tedy přirozené, že inklinujeme k akčním filmům a rychlým střihům. Britský snímek Další rok zpomalil a jde v něm zejména o dialog u dobré sklenky vína.
Režisér snímku
Happy-Go-Lucky se po dvou letech pustil do riskantního filmového počinu. Jeho drama
Další rok nemusí díky svému téměř nic neříkajícímu traileru do kina přilákat vůbec nikoho. Toho, kdo se ale přeci jen rozhodne vhodit lístek do loterie, čeká jemný příběh, který ho zavede i do zpytování vlastní duše. Ve více než dvouhodinovém snímku nezávodí rychlá auta, ani neskřípějí brzdy. Neexistují v něm ani tak zásadní rozhodnutí, zdali přestřihnout modrý nebo červený drátek.
Další rok mapuje jedno období v životě staršího manželského páru a jejich přátel. Ano, patnáctiletý frája by určitě řekl:
"Na to nepůjdu, to je o starejch lidech a ty nejsou zajímavý!" Právě naopak. Mike i jeho herecký ansámbl dokázali, že poeticky laděné příběhy, v nichž hrají opravdoví lidé, mají hloubku.
Gerri a Tom žijí ve šťastném manželském svazku již několik let. Dokonale si rozumějí, mají nadhled, svoji zahrádku i vynikající vztah s jejich dospělým synem. Pak jsou tu jejich přátelé, kteří nemají vůbec nic z toho. Není divu, že se k Tomovi a Gerri rádi vracejí na návštěvu, aby rozptýlili svou věčně utrápenou mysl. Největším nešťastným případem je Gerriina kolegyně z práce, Mary. Ač stále pěkná, neustále se obává o svůj věk a nevynechá jedinou příležitost, aby se nepokusila někoho sbalit. Ze všech jejích flirtovacích pokusů je cítit zoufalství, smutek a strach ze samoty. Gerri a Toma považuje za své jediné přátele, a proto se k nim kvartýruje čím dál tím častěji. Problém ovšem nastává v momentě, kdy se nešťastná Mary upne na jejich syna Joea...
Další rok perfektně vykresluje atmosféru malebného domku v klidné části Londýna, v němž bok po boku Gerri s Tomem stárnou. Zahradní grilovačky, dobrá sklenka vína k večeři, to všechno vytváří dojem klidného a ničím nerušeného života. Snímek působí v mnoha ohledech smutně a depresivně. I tak se ale pár vtipných momentů najde. Nejedná se ale o humor, kdy byste se káceli smíchy pod sedadlo. Určité situace působí úsměvně a svěže, čímž bylo nutné tristní osudy postav vyvážit.
Film je založen na dialogu. Jde o prototyp filmu, u kterého by někteří akčněji ladění Američané neposeděli. Veškerá akce se totiž omezí na stání u plotny, což ne každému vyhovuje. Český divák je zvyklý i na neakční záležitosti, proto se nebude nudit ani tehdy, když se neřeší podstatné věci a jde pouze o nevinné kamarádské tlachání (některé české filmy jsou totiž stavěny na podobné bázi). Dozajista se tak děje díky charismatickým výkonů ústřední trojice. Ruth Sheen coby vyrovnaná Gerri vzbuzuje v divákovi nesmírně klidný pocit. Šílená kolegyně Mary sice neposedí a lehce stresuje, ale Lesley Manville si s touto rolí dokonale pohrála a výsledek je skutečně dechberoucí.
V době šílenství nad novým
Harry Potterem se v
Dalším roce náhodně vyskytují hned tři herci, které si v jednom či dvou dílech čarodějnické ságy zahráli. Velkým překvapením je v tomto případě David Bradley hrající Tomova bratra. Fanoušci Harryho ho znají v roli mručivého a špinavého školníka Filche. Ačkoliv svoji vizáž v novém filmu příliš nezmění, je osvěžující vidět ho i v jiné situaci než s paní Norrisovou po boku.
Další rok není jen dalším nudným rokem. Jeho konec je sice otveřený, pro někoho nic neříkající, nicméně méně je někdy více. Mike Leigh tímto počinem dokázal, že je na vrcholu svých uměleckých sil. Ať už se s jednou z postav ztotožníte či ne, film vám možná nastaví zrcadlo vašeho života. Českému "chalupářskému" a "lufťáckému" publiku by se mohl líbit už jen proto, že hlavní dvojice jezdí okopávat malinkou zahrádku...