Dwayne Johnson a Bruce Willis hrají prim v potenciálním trháku jara, který rozhodně nešetří akcí a vtipnými hláškami. G.I. Joe: Odveta je zároveň předvojem drahých filmů, které se nás začnou už brzy valit. Stojí vůbec za vidění?
Sezóna blockbusterů se nesměle rozbíhá a první podobnou vlaštovkou v našich kinech je
pokračování relativně úspěšné akční sci-fi
G.I. Joe, která sice před čtyřmi lety nebyla zrovna kasovním trhákem, ale na sebe si vydělala. Bylo jen otázkou času, kdy se dobrodružství založené na postavách od populární hračkářské firmy Hasbro, dočká svého následovníka. Ta chvíle měla přijít už zhruba před rokem, ale údajně kvůli převedení do 3D se premiéra odsunula až na tyto dny. Výsledek je tak konečně tady a my už víme, jak to všechno dopadlo.
Přiznám se, že
jedničku jsem nikdy neviděl, což ale nakonec vůbec nevadí. V
Odvetě jde o to, že vládu nad Zemí poměrně rafinovaně přebírá organizace Cobra, která má s G. I. Joe nevyřízené účty. Lstí se jí podaří ovládnout Bílý dům a veřejně označit své konkurenty za vlastizrádce a spustit jejich cílenou likvidaci. Tři příslušníci elitní jednotky však přežijí, ale musí jen přihlížet tomu, jak si Cobra podmaňuje svět a vydírá ho rozpoutáním jaderné války. Když zoufalství dosáhne vrcholu, osloví zbytky G. I. Joe vůbec prvního velitele organizace Josepha Coltona, který má s řešením krizových situací bohaté zkušenosti. Otázka je, zda budou stačit.
Předchozím odstavcem jsem splnil svou recenzentskou povinnost, tj. nastínit děj filmu. Vězte však, že právě příběh postrádá jakýkoli smysl a ihned po doběhnutí závěrečných titulků si vlastně nebudete pamatovat, o čem to celé bylo.
G.I. Joe: Odveta totiž ze všeho nejvíc připomíná klasické akční bijáky z přelomu osmdesátých a dejme tomu ještě poloviny devadesátých let, v nichž také bylo jedno, co se děje, hlavně, že se pořád do něčeho vráží, někdo se pere, střílí a hodně toho vybuchuje.
Režii snímku dostal na starost Američan asijského původu
Jon Chu, jehož průprava spočívala ve dvou dílech úspěšné série
Let´s Dance. A právě tanec, který v ní hraje klíčovou roli, nepohybně tvůrce inspiroval při natáčení některých akčních scén. Ty sice nepostrádají poměrně zajímavou choreografii (vrcholem je v tomto smyslu asi souboj nindžů), jsou i přehledné a v rámci možností "klidně" sestříhané, jenomže jsou zároveň i tristně rutinní a pořád stejné. Opravdu se jede podle jedné a té samé šablony, což se nezmění až do konce. Akce tedy vypadá jedna jako druhá a to začne pochopitelně brzy nudit. Třetí rozměr navíc není nikterak výrazný a v podstatě nevynikne vůbec.
Chu jakoby se bál, aby něco výrazně nezkazil, tak raději vsadil na jistotu. To, co tedy mělo být trumfem snímku, je spíše jeho slabinou. Diváka tak pobaví hlavně scény, v nichž se toho zas tolik neděje a hodně se mluví. Objevování ukrytých zbraní v Coltonově domě je zřejmě tím nejvtipnějším momentem celého filmu a ukazuje, jaký mohl být, kdyby se zvolil trošku jiný přístup. Těchto chvil je tu ale moc málo, protože
G.I. Joe: Odveta je pochopitelně hlavně o akci a cílí jen a pouze na tzv. první signální.
Dost toho zachraňuje obsazení, jemuž vévodí obrovský a nepřehlédnutelný
Dwayne Johnson (alias The Rock), který hláškuje jako o život a se svou muskulaturou a wrestlerskou minulostí nemá s akčními scénámi žádný problém a sledovat ho s kulometem v ruce se asi nikdy neomrzí. Když se k němu posléze přidá
Bruce Willis v menší roli, je hned o zábavu postaráno. Ti dva si rozumí a dokáží se mezi sebou solidně špičkovat a ač je pohled na oba vedle sebe zvláštní, všechno funguje jak má. Starší z obou protagonistů tu navíc dokazuje, že se zbraní mu to pořád sluší a částečně dává zapomenout na nepovedenou
pátou Smrtonosnou past.
Zbytek obsazení je pak hodně nevyrovnaný. Na jednu stranu tu jsou ještě
Channing Tatum, z něhož nejspíš definitvně vyroste nová akční hvězda a výborný
Jonathan Pryce, jenž si svou zápornou roli vyloženě vychutnává a užívá (možná ještě o chloupek víc než v bondovce
Zítřek nikdy neumírá). Na stranu druhou však uvidíme krásnou
Adrianne Palicki, která hodně spoléhá právě na svůj vzhled a zoufale nevýrazného
D. J. Cotrona, který ve společnosti ostatních kolegů úplně zaniká.
G.I. Joe: Odveta je typická jarní jednohubka, na kterou zapomenete, jen co vyjdete ze sálu. Potenciál, který v sobě skrývala, rozhodně nevyužila a zanechá v divákovi dost matný dojem. Jestli vám to ke štěstí stačí, pak je to film přesně pro vás. Pokud ale čekáte něco velkolepého a "kulervoucího", zůstaňte doma a sáhněte do své soukromé diskografie. Určitě tam najdete mnoho zajímavějších filmů.
PS: Nedá mi to nezmínit se o tom, že novinářům byl film promítán v Premiere Cinemas v novém systému, který by měl 3D lépe přizpůsobit lidskému oku. Jediný rozdíl, který jsem v tomto případě zaznamenal, byl ten, že obraz byl světlejší a nebyl tak ztmavený jako v běžném kině.
PS 2: Argument tvůrců, že dodatečné natáčení a odklad premiéry byly způsobeny také tím, že chtěli ve filmu více Channinga Tatuma, se mi po zhlédnutí jeví jako jeden velký výsměch divákům..
Český trailer filmu G.I. Joe: Odveta