Let (Flight) (Bontonfilm) Návrat Roberta Zemeckise po několika letech k hranému filmu nedopadl vůbec špatně a hned se může pyšnit jednou z nejlépe natočených leteckých havárií za poslední roky. V hlavní roli exceluje na Oscara nominovaný Denzel Washington, který snímek mnohdy drží nad vodou. Scénář je totiž místy předvídatelný a až příliš vykonstruovaný. Na druhou stranu jde o solidní drama, které možná doplácí na to, že chce být jakousi morální agitkou, čemuž podřizuje vše. Je ale dobře, že oscarový tvůrce se konečně vykašlal na pochybné technologie a vrátil se k hranému filmu. Více se dočtete v naší recenzi. Synopse: Kapitán Whip Whitaker (Denzel Washington) je zkušený pilot, jehož už turbulence absolutně nevyvedou z míry. Když při jednom rutinním letu vlétne do mohutné bouře, zachová chladnou hlavu a dostane se do bezpečí a vyslouží si potlesk cestujících i posádky. Rázem ale letadlu začnou vynechávat funkce a je těžko ovladatelné. Whip se rozhodne obrátit ho vzhůru nohama a najít místo k přistání. Ač to zní šíleně, podaří se mu to a stává se americkým národním hrdinou. Jenomže při vyšetřování incidentu vyplouvají na povrch věci, které by Whip nejraději utajil a jeho pověst rázem utrpí těžké šrámy. Zajímavost: Sám Zemeckis je amatérským pilotem.
Královský víkend (Hyde Park on Hudson) (Bioscop) Tempem nevyrovnaný snímek osciluje mezi komedií a dramatem a nedaří se mu být ani jedním. Režírujícímu Rogeru Michellovi se zkrátka film vymknul z rukou a ve výsledku je nevýrazný a lehce zapomenutelný. Jediné, proč stojí za to ho vidět, jsou výborní Bill Murray a Laura Linney v hlavních rolích. Jinak nezaujme skoro ničím a jde o bohapustou rutinu, která trochu pobaví, neurazí a vyšumí. Synopse: Píše se rok 1939. K americkému prezidentovi Franklinu D. Rooseveltovi (Bill Murray) přijíždí na státní návštěvu do jeho soukromé residence král a královna Anglie. Setkání je o to významnější, že se jedná o historicky první návštěvu anglického královského páru v USA. Poprvé se tak střetávají upjaté společenské konvence Angličanů s uvolněnou americkou morálkou na té nejvyšší společenské úrovni. Co si britský královský pár pomyslí třeba o tom, že vedle jeho manželky se po boku amerického prezidenta objevuje i jakási Daisy (Laura Linney)? Zajímavost: Za poslední tři roky jde o třetí film, v němž se objevuje postava anglického krále Jiřího VI.
Láska všemi deseti (Populaire) (Aerofilms) Veskrze příjemná a pohodová retrokomedie možná jede podle žánorvých klišé, to ale vůbec nevadí. Režírujícímu Régisi Roinsardovi se povedlo také obsazení, v němž uvidíte šarmantního a charismatického Romaina Durise, krásnou Déborah François a lehce nevyužitou Bérénice Bejo. Tvůrci prostě vsadili na atmosféru a výpravu, což se ukázalo být jako šťastný krok. Poměrně vyvedená záležitost. Synopse: Mladá Rose (Déborah François) žije v roce 1958 se svým nevrlým otcem, který provozuje vesnický obchůdek. Je zasnoubená se synem místního automechanika a vypadá to, že je jí předurčen život hospodyňky. Po tom ale ona netouží a odjíždí do Normandie, kde podstoupí konkurs na místo sekretářky pojišťovací společnosti, které šéfuje charismatický Louis (Romain Duris). I když pohovor dopadne katastrofálně, Rose prokáže, že umí rychle psát na stroji. Louis si ji tedy vezme do parády a chce ji přihlásit do soutěže právě v tomto umění. A to by nebylo, aby mezi nimi nepřeskočila jiskra. Zajímavost: Ve scénách závodů v psaní na stroji se objevilo i více než dvacet českých děvčat, která tuto disciplínu výborně ovládají.
Z prezidentské kuchyně (Les Saveurs du Palais) (Film Europe) Solidní komedie se z osmdesáti procent odehrává v kuchyni a režisér Christian Vincent dokázal vše tak umně a atraktivně nasnímat, že se vám budou sbíhat sliny. Potěší i to, že nezapomněl na příběh, který tedy nepřináší nic nového, ale s klišé pracuje nevtíravě, takže nikoho víceméně neurazí. V hlavních rolích uvidíte u nás skoro neznámé tváře, což dodá určitý pocit autentičnosti. Nenáročný snímek mnohým zvedne náladu a dodá novou krev do žil. Nečekejte zázraky a dost možná se slušně pobavíte. Synopse: Hortense (Catherine Frot) miluje vaření, které je také jejím povoláním. Dva roky dokonce vařila i pro francouzského prezidenta Francoise Mitteranda a pronikla tak do zákulisí politiky a soukromí nejmocnějšího muže v zemi. Několik let také působila na Antarktidě. Její život byl plný překvapení a ona sama v sobě spojuje pokoru, smysl pro tradice i ambicióznost. Zajímavost: Film je skutečně založen na osudech kuchařky Francoise Mitteranda.
Hašišbába (Paulette) (HCE) Překvapivě povedená francouzská komedie přináší další variaci na okoukané téma důchodců, kteří se rozhodnou na stará kolena prodávat drogy. Neznámému režisérovi Jérômemu Enricovi se daří udržet svižné tempo a dávkovat vkusný a nevulgární humor, který vzbudí minimálně pousmání. Někoho možná zklame, že se tvůrce vyhýbá smutnějším momentům a konec je příliš akční, na celkovém příjemném zážitku by to ale nic moc měnit nemělo. V hlavní roli uvidíte Bernadette Lafont. Synopse: Paulette (Bernadette Lafont) je stará zapšklá babka žijící na předměstí Paříže. Má malý důchod, exekuce jí zabavila skoro všechen nábytek, odstřihli jí telefon a ona neví, jak dál. Když se jednou stane svědkem pochybného obchodu, rozhodne se, že začne prodávat hašiš. Jelikož byla kdysi cukrářkou, neměl by to být takový problém. Stát se dealerem ze dne na den ale není nic jednoduchého.
Sněhurka: Jiný příběh (Blancanieves) (AČFK) V rámci Festivalu španělských filmů vstoupilo již 19. února do širší distribuce drama skládající poctu němé kinematografii. Režírující Pablo Berger se rozhodl natočit modernější verzi známé pohádky o Sněhurce a přenesl ji do kulis Španělska na začátku dvacátého století. Naštěstí se inspiroval "grimmovskou" verzí příběhu a servíruje tedy temné dobrodružství plné intrik a drsných momentů. Ač jde o němý film, baví od začátku skoro až do konce a má potřebnou takřka hororovou atmosféru. Také herci, jimž kraluje výborná Maribel Verdú, která si macechu evidentně užívá, jsou umírnění a vyhnuli se dnes už nevyužívanému expresionistickému projevu a přehrávání. Jediné, co kazí velmi dobrý dojem, je konec, který násilně a nepřirozeně přidává potřebný motiv s jablkem. Jinak ale vynikající sonda do světa moderního němého filmu. Synopse: Slavný matador Antonio Villalta (Daniel Giménez Cacho) je po srážce s býkem tělesně paralyzován. Jeho těhotná žena, která vše sledovala, vzápětí umírá při porodu malé Carmen. Přízeň Antonia se okamžitě pokouší získat vychytralá a zákeřná pečovatelka Encarna (Maribel Verdú), která se brzy stane jeho ženou. Carmen (Macarena García) mezitím vyrůstá u babičky. Po její smrti je ale nucena vrátit se k otci a maceše, která ji ihned uzamkne ve sklepě a posléze odsoudí k smrti. Děvče však přežije, ale trpí ztrátou paměti. To jí však nezabrání v tom stát se světoznámou matadorkou. Zajímavost: Pablo Berger připravoval film dlouhých osm let.
Vyrazíte o víkendu na nějakou premiéru? A na jakou? Napište nám do diskuze pod článkem!