Oscar 2013: Nejlepší herečka v hlavní roli

Vydáno: 16.02.2013 09:40 - Martin Bubrín | foto: Columbia Pictures

Šanci získat Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli má kvintet Jessica Chastain, Jennifer Lawrence, Emmanuelle Riva, Quvenzhané Wallis a Naomi Watts. V naší analýze se můžete dozvědět více o nominovaných herečkách a o jejich šancích na vítězství.
Letošní ročník Oscarů se oproti těm předchozím vymezuje větší nepředvídatelností. V posledních asi třech letech jsme měli víceméně nalajnovány vítěze, kteří postupně sbírali ceny profesních sdružení, Zlaté Glóby a své tažení zakončili nejhodnotnější Cenou akademie. Nyní to vypadá zejména na těsný souboj mezi Jessicou Chastain a Jennifer Lawrence, jež byly již mnohokrát oceněny za své výkony ve filmech 30 minut po půlnoci a Terapie láskou. Zajímavým zpestřením kategorie je také nominace pětaosmdesátileté Emmanuelle Rivy a teprve osmileté Quvenzhané Wallis, jakožto nejstarší a nejmladší nominované herečky v historii Oscarů. Žádná jednoznačně silná favoritka jako Meryl Streep se zde letos nevyskytuje, bude se tak jednat o velmi těsný souboj...
Jessica Chastain (30 minut po půlnoci)
Workoholička – tak by se dala popsat pětatřicetiletá herečka, stejně jako její postava v procedurálním thrilleru 30 minut po půlnoci. Mezi áčkovými celebritami Hollywoodu se přitom objevila teprve předloni, ale stal se z toho velmi plodný řetěz projektů, kde se herečka objevila hned v pěti filmech za rok a ještě stihla být nominovaná na Oscara za vedlejší roli v dramatu Černobílý svět. Letos jen potvrzuje svůj status jedné z nejzajímavějších hereček poslední doby – vybírá si ambiciózní i komerčněji orientované tituly, tak se nemůžete divit, když si jednu chvíli zahraje ve Stromu života, podruhé svádí Toma Hardyho v Zemi bez zákona a potřetí se tato ambiciózní zrzka nechá ostříhat a obarvit na černo v úspěšném hororu Mama. V thrilleru Kathryn Bigelow zachycujícím desetiletý hon na Usámu Bin Ládina přitom ztvárňuje velmi tichou, ráznou a na práci závislou agentku Miu, která obětuje osobní život pro dobro druhých. A nakonec dojde i na emoce. Jelikož Jessica za svůj minimalistický dramatický výkon již získala Zlatý Glóbus, je tak jednou z horkých kandidátek na hlavní filmovou cenu.

Jennifer Lawrence (Terapie láskou)
Jennifer Lawrence je také hereckým objevem poslední doby. Od nezávislého dramatu Do morku kosti z roku 2010 (za nějž byla také nominována na Oscara) se nyní vyšvihla na post jedné z nejžádanějších hereček současnosti teprve ve svých dvaadvaceti letech – za což může hlavně mezinárodní úspěch teenagerského hitu Hunger Games, kde ztvárnila hlavní postavu Katniss Everdeen. V nejnovějším režijním počinu Davida O. Russella si však již s jistotou jde pro další cenu, a tentokrát má mnohem více šancí na vítězství než minule. Za svůj výkon neurotické Tiffany, jež se zamiluje do podobně „narušeného“ Pata, byla už oceněna asociací herců (jejichž většina zasedá právě v Akademii) a také Zlatým Glóbem za nejlepší výkon v komedii. Jedinečným způsobem dokázala zachytit neuvěřitelně pesimistickou postavu, která si však najde divácké sympatie, a zároveň se velmi dobře doplňuje se svým hereckým partnerem (a to nejen tanečně). Uvidíme, zda jí tentokrát bude přát štěstí – ve srovnání s předešlou kandidátkou je to opravdu „padesát na padesát“.

Emmanuelle Riva (Láska)
Jen stěží se dá uvěřit, že se jedná o teprve první „velkou“ nominaci této výborné francouzské filmové a televizní herečky. Pamatovat si ji diváci mohou zejména z jednoho z klasických děl francouzské nové vlny Hirošima, má láska Alaina Resnaise, kde ztvárnila hlavní roli. Nyní ve svých pětaosmdesáti letech si jí rakouský režisér Michael Haneke vybral do svého krutého snímku s jednoduchým označením Láska, jenž se zabývá pokročilým vztahem dvou starých lidí na sklonku života. Syrový a zároveň významově velmi banální snímek sbírá po světě jednu cenu za druhou, tak je se stoprocentní jistotou zřejmé, že stejně jako loňský Rozchod Nadera a Simin, získá Oscara za neanglicky mluvený film. Zda svou nominaci promění i Emmanuelle Riva, nejstarší herečka ve své kategorii vůbec, je zatím otázkou. Její minimalistický a smířlivý výkon Anne, ženy zasažené mozkovou mrtvicí, o níž se až do nevyhnutelného konce stará její manžel, nedávno získal britskou cenu BAFTA. Šancím na vítězství může hrát do karet jak věk, tak zmíněné ocenění, tak bude zajímavé sledovat, zda Akademie upřednostní spíše netradiční volbu před dvěma jasnými favoritkami. Určitě by to bylo nečekané překvapení.

Quvenzhané Wallis (Divoká stvoření jižních krajin)
Tohle moc lidí nečekalo. Spousta z nás předpokládala, že se v kategorii dostane na osvědčená jména jako Helen Mirren (Hitchcock) nebo Judi Dench (Báječný hotel Marigold / Skyfall), ale ne na začínající neherečku, které je teprve pouhých osm let. Všeobecná přízeň Akademie nezávislému snímku Divoká stvoření jižních krajin je docela obdivuhodná – toto nenápadné drama nominovala ještě v dalších třech kategoriích, včetně nejlepšího filmu, režie a adaptovaného scénáře. Benh Zeitlin natočil na jednu stranu fantaskní, a na druhou syrově realistický příběh o životě chudých vesničanů v Jižní Louisianě, kde prostředí, v němž se postavy pohybují, vypadá jako postapokalyptická krajina. Quvenzhané zde ztvárňuje šestiletou živelnou Hushpuppy, která se musí vypořádávat s každodenním životem v bídě a také s umírajícím otcem. Nominace této nejmladší herečky v historii Oscarů můžeme brát spíše jako zpestření ženské herecké kategorie a zároveň poctu než jako reálnou šanci na vítězství. Akademie potřebovala ukázat, že nepřehlíží i neokoukané nové talenty.

Naomi Watts (Nic nás nerozdělí)
Letos jednoznačný outsider ženské herecké kategorie. Ne že by Naomi Watts byla špatná herečka nebo by nepřesvědčivě zahrála roli bezmocné matky, která během tsunami ztratí rodinu, její nominace však z hlediska síly předchozích kandidátek vyznívá poněkud do počtu. Přitom se jedná o její již druhou nominaci na Oscara – poprvé se o sošku pokoušela v roce 2003 za drama 21 gramů, ale tam jí to o fous vyfoukla Charlize Theron jako Zrůda. Výkon v katastrofickém snímku Nic nás nerozdělí o následcích ničivého tsunami, jež udeřilo v roce 2004 v Indickém oceánu, je sice nepříjemně sugestivní a emotivní, ale vzhledem k přednostem hereckých kolegyní (Zlaté Glóby, netradiční věk...) Oscarem takřka neocenitelný. Stejně jako přesvědčivě zrežírovaný snímek španělského režiséra Juana Antonia Bayony, který je až příliš kýčovitý a prvoplánově dojímavý na to, aby byl vůbec nominován.

Šance podle filmserveru:
  • 40 % Jessica Chastain
  • 40 % Jennifer Lawrence
  • 15 % Emmanuelle Riva
  • 5 % Quvenzhané Wallis
  • 0 % Naomi Watts


  • NÁZORY

    Vložit názor

    Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

    Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

    Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
    Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

    • (Zbyněk Slívka, 16.02.2013 14:16) Reagovat

      Jdu proti proudu... Naomi Watts...Naomi Watts!!!

    DOPORUČENÉ ČLÁNKY

    SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY