Matrix Reloaded (The Matrix Reloaded) (pátek 18. 1., Nova, 22.05 - 00.35) Prostřední díl slavné trilogie doplácí hlavně na přehnaná očekávání. S odstupem času se ale musí přiznat, že vizuální stránka a akční scény jsou uchvacující, horší už je to s dialogy. Sourozenecká dvojice Andy a Lana Wachowští to totiž s rádoby filozofií přehnala a divák se tak místy ztrácí. Tvůrci tu už nedokázali dobře zapojit nové postavy a lehce přetáhli i délku. Naštěstí tu jsou osvědčení Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss a Hugo Weaving, kteří toho spoustu zachrání. Připomenout si kdysi takřka kultovní sérii ale rozhodně neuškodí. Synopse: Lidstvo i nadále trpí v otroctví virtuální reality, z kterého ho může zachránit jen věštbou předpovězený Neo (Keanu Reeves). Jeho protivníky jsou tentokráte nemilosrdní zabijáci - Dvojčata, kteří se dokáží pohybovat v Matrixu a přizpůsobovat ho své vůli. Kromě toho je hrozbou i agent Smith (Hugo Weaving), jenž po Neovi pátrá na vlastní pěst. Zdolat tyto protivníky tak určitě nebude nic jednoduchého. Zajímavost: Natáčení souboje Nea se stovkou agentů Smithů trvalo plných sedmadvacet dní.
Úhel pohledu (Vantage Point) (sobota 19. 1., Nova, 20.20 - 21.55 / neděle 20. 1., Nova Cinema, 16.25 - 18.10) Solidní akční kriminálka strhne zejména v úvodu, kdy z originálního nápadu těží, co to jde. Posléze bohužel začne být až příliš překotná a stereotypní a i oněch titulních úhlů pohledu je v ní až moc, pořád jde ovšem o poměrně povedenou žánrovku. Režírující Pete Travis sbírá body hlavně tempem a dynamickým střihem, za zmínku stojí i slušná dávka napětí. Potěší i obsazení, v němž zaujmou třeba Forest Whitaker, Dennis Quaid, Matthew Fox nebo Sigourney Weaver. Jde zkrátka o nenáročnou a ideální jednohubku na víkendový večer. Synopse: Thomas (Dennis Quaid) a Kent (Matthew Fox) jsou agenti tajné služby, kteří mají za úkol ochraňovat prezidenta USA (William Hurt) na klíčovém summitu. Ten je ale po příletu do Španělska postřelen a začíná zuřivé pátrání po atentátníkovi. Svědků se objevuje hned několik a každý nabízí jinou verzi události. Kde je tedy schovaná pravda? Zajímavost: Při natáčení v Mexiku se musely vyrobit repliky náměstí španělské Salamancy, které byly o něco menší než originál.
Psí odpoledne (Dog Day Afternoon) (sobota 19. 1., Nova Cinema, 23.25 - 01.40) Oscarem za scénář oceněné drama Sidneyho Lumeta vsází hlavně na silný a realistický příběh založený na skutečné události. Režie je precizní a dokazuje, že i tak otřepané téma, jakým přepadení banky bezesporu je, se dá natočit relativně novátorsky a zajímavě. V hlavní roli exceluje Al Pacino, kterého výborně doplňují třeba John Cazale a Lance Henriksen. Znalce potěší i několik narážek na tehdy tabuizovanou homosexualitu a dobové problémy. Jediné, co může malinko vadit, je určitá naivita postav a pomalejší tempo. Tuto absolutní klasiku byste si ale rozhodně neměli nechat ujít. Synopse: Sonny (Al Pacino) a Sal (John Cazale) se jednoho horkého odpoledne rozhodnou vyloupit jednu z brooklynských bank. Jsou ale příliš velcí optimisté a akce se jim brzy vymyká z rukou. Na místo činu totiž kromě policistů dorazí také televizní štáby a dokonce i donáška pizzy. Oba pachatelé tak místo aby odjížděli s penězí, prožívají hotovou noční můru. Zajímavost: Uprostřed natáčení byl Al Pacino hospitalizován kvůli vyčerpání.
Zázraky se nedějí (Henry Poole Is Here) (sobota 19. 1., ČT2, 23.45 - 01.20) Smutná komedie stojí hlavně na Luku Wilsonovi, který se tu překonává a předvádí obdivuhodný a uvěřitelný výkon. Zaujme i zajímavý scénář řešící rozpor mezi rozumem a vírou. Ten je ale zároveň největší slabinou snímku, neboť filozofování je v něm až moc a některé diváky můžou neustálé hovory o náboženství odradit. Ani tempo není nijak zvlášť strhující, takže se připravte spíš na pomalejší plynutí děje. Plusem budiž atmosférická a příjemná hudba a barevné ladění celého filmu, jenž režírující Mark Pellington zvládl velmi dobře. Řemeslně vydařená podívaná. Synopse: Henry Poole (Luke Wilson) opustil přítelkyni, zaměstnání a starý život jen proto, aby si koupil dům ve čtvrti, kde vyrůstal. Jediné, po čem touží, je, aby mu všichni dali pokoj a neptali se ho, proč to všechno udělal. Jeho otravná sousedka navíc najde na stěně jeho domu skvrnu, která připomíná Ježíše Krista. Zanedlouho tak je celé město přesvědčeno o tom, že v Henryho domě se dějí zázraky. Ten si tedy o kýženém klidu může nechat jen zdát. Zajímavost: V USA je snímek dostupný v křesťanských knihkupectvích v upravené verzi pro celou rodinu.
Dave (Dave) (neděle 20. 1., Nova, 12.50 - 15.00) Příjemná romantická komedie Ivana Reitmana lehce kombinovaná s politickou satirou sice "jen" naplňuje žánrové šablony, dělá to ale tak vkusně a nevtíravě, že ji za to nejde kritizovat. Do lehkého nadprůměru posouvají kousek, který se mimochodem dočkal i oscarové nominace za scénář, zúčastnění herci. Mezi nimi vyniká famózní Kevin Kline, kterého doplňují třeba Sigourney Weaver, Frank Langella nebo Ben Kingsley. Pokud nebudete očekávat příliš mnoho, zaručeně se pobavíte a zlepšíte náladu po nedělním obědě. Synopse: Občasný dvojník prezidenta USA Dave (Kevin Kline) ho má zastoupit, protože ten dostal infarkt při hrátkách se svou sekretářkou. Toho okamžitě využijí náčelník štábu (Frank Langella) a jeho pobočník, kteří chtějí způsobit malý převrat a převzít veškerou moc v zemi. K tomu pochopitelně potřebují udržet Davea co nejdéle v úřadu. Jenomže na první pohled neschopnému muži se překvapivě daří v politických kličkách a navíc dokáže prolomit chladný vztah prezidenta s první dámou (Sigourney Weaver). Zajímavost: Ve filmu uvidíte i spoustu cameo rolí ze světa politiky a umění.
Podezření (Presumed Innocent) (neděle 20. 1., Nova, 22.55 - 01.15) Krimi ze staré školy rozhodně nikam nespěchá a pracuje spíš s psychologií postav, které se divákovi dostávají nenápadně pod kůži. O to působivější pak je neočekávaný konec, který dokáže, že vše bylo autory promyšleno. Režírující Alan J. Pakula nikterak neexhibuje a soustředí se hlavně na příběh, který nedá vydechnout po celé dvě hodiny. Vše umocňuje perfektní obsazení v čele s Harrisonem Fordem, jemuž sekundují kupříkladu Brian Dennehy, Raúl Juliá nebo Bonnie Bedelia. Zmínit ještě nutno také uchvacující hudbu Johna Williamse. Chyby se hledají jen velmi těžko. Synopse: Rozat Sabich (Harrison Ford) je pověřen vyšetřováním vraždy své kolegyně. Situace je komplikovaná i proto, že s ní udržoval vášnivý milenecký vztah. Netrvá dlouho a vše se provalí, důkazy navíc směřují právě k němu. Rozat je zatčen a ocitá se v prekérní situaci. Nezbývá než o pomoc požádat svého největšího rivala. Zajímavost: Když na začátku sedí Rozat u svého počítače a prochází si jednotlivé případy, vidíme na monitoru několik jmen. Většina z nich patří členům štábu.
Špinavé ulice (Mean Streets) (pondělí 21. 1., ČT2, 21.50 - 23.40) Jeden z prvních snímků uznávaného Martina Scorseseho definitvně etabloval jeho styl a nabídl pohled do prostředí, v němž vyrůstal. Je tu ještě znát určitá nezkušenost a nějaká emočně silná scéna tu úplně chybí, dialogy jsou ale vytříbené a baví nejvíc. Stejně tak potěší i Harvey Keitel a Robert De Niro v hlavních rolích, naopak udiví, že postavy jsou na režiséra trestuhodně ploché a jednorozměrné. Je zkrátka znát, že budoucí legenda se tu ještě dost krotila a netroufla si na později proslavené brutální a násilné momenty. Kriminální drama je to ale vytříbené. Synopse: Charlie (Harvey Keitel) vyrůstal v newyorské Malé Itálii a jeho kariéra je tedy předurčena. Pracuje jako výběrčí výpalného pro mafiánského strýce a ctí zásady a nepsaná pravidla své komunity. Od dětství se přátelí s Johnny Boyem (Robert De Niro), který je naopak impulzivní a odmítá se zařadit. Charlie ho chrání a potají mu schvaluje, že miluje jeho sestru Teresu (Amy Robinson), která trpí epilepsií a okolí ji proto považuje za blázna. Zároveň si ale uvědomuje, že svoje hříchy už neodčiní a pocit viny ho sužuje čím dál víc. Zajímavost: K tehdy inovativnímu natáčení ruční kamerou přistoupili tvůrci kvůli potřebě dodržet nízký rozpočet filmu.
Na velikosti záleží (Sippur Gadol) (pondělí 21. 1., ČT2, 23.40 - 01.10) Docela povedená izraelská koprodukční komedie si dělá laskavou legraci z boje s nadváhou, čímž si získává přízeň diváků. Režijní dvojice Erez Tadmor a Sharon Maymon spoléhá hlavně na břitké a trefné dialogy, minimalistickou hudbu a přirozené výkony u nás neznámých herců. Scénář tedy příliš originality nenabízí a méně romantiky by také neškodilo, ve výsledku jde ale o příjemný festivalový film, který potěší i náročnějšího diváka. Synopse: Čtveřice kamarádů trpících nadváhou je většině společnosti pro smích a skoro všichni se na ně dívají skrz prsty. Pánové se tomu rozhodnou učinit přítrž a ze svého nedostatku udělají přednost. Místo toho, aby hubli, se dají na sumo, v němž chtějí být úspěšní a uznávaní. Jak to přijme jejich okolí, které na něco podobného rozhodně není zvyklé? Zajímavost: Zhruba čtvrt roku před startem natáčení odjeli tvůrci do Japonska nasbírat informace o sumo.
Kdo je tady ředitel? (Direktøren for det hele) (středa 23. 1., ČT2, 22.30 - 00.05) O tom, že svérázný a kontroverzní Lars von Trier je schopen natočit i přímočarou a fungující komedii, přesvědčil právě v tomto filmu. Zcela záměrně amatérské snímání všeho, co se kolem děje, má být jedním ze zdrojů humoru, což na někoho může působit hodně zvláštně. Tvůrce se ale s ničím nepáře a servíruje břitké a dost černohumorné dialogy, smršť gagů a vtipných scének a v druhém plánu nabízí i krutou satiru současné společnosti. Skvěle zvolené obsazení, v němž je nejznámější tváří Jean-Marc Barr, navíc dokáže skoro všechny vtípky dobře prodat. Je ale jasné, že vzhledem ke způsobu natáčení a jménu tvůrce, nesedne snímek každému. Synopse: Majitel IT agentury si vytvořil postavu imaginárního šéfa, kterým hrozí zaměstnancům. Problém ale je, když chce podnik prodat. To si pak musí najmout podřadného herce, který bude zaskakovat nejen na důležitých obchodních jednáních. O tom, že se začnou dít velké věci, asi netřeba polemizovat. Zajímavost: Tvůrce zvolil pro natáčení techniku zvanou Automavision, při níž je každý úhel a pohyb kamery volen počítačem.
Na co se z našich tipů těšíte nejvíce? Nebo jsme zapomněli zmínit váš oblíbený film a chcete na něj upozornit ostatní čtenáře? Napište svůj názor do diskuze pod článkem!