Za horizontem: Trouble with the Curve

Vydáno: 24.12.2012 06:00 - Pavel Pinker | foto: Warner Bros. Pictures

Clint Eastwood se s hereckou kariérou rozloučil před čtyřmi lety. Teď se vrátil a je dost možné, že ho v jeho dvaaosmdesáti letech před kamerou vidíme skutečně naposled. Nás každopádně zajímá, jak návrat filmové legendy dopadl.

Zpátky ve hřeRecenzoval/a Pavel Pinker dne 24.12.2012 06:00. Clint Eastwood se s hereckou kariérou rozloučil před čtyřmi lety. Teď se vrátil a je dost možné, že ho v jeho dvaaosmdesáti letech před kamerou vidíme skutečně naposled. Nás každopádně zajímá, jak návrat filmové legendy dopadl. Hodnocení: 3
Zpátky ve hře
Trouble with the Curve
Drama
USA, 2012 , 111 min.

Režie: Robert Lorenz
Scénář: Randy Brown
Kamera: Tom Stern
Hudba: Marco Beltrami
Herci: Clint Eastwood, Chelcie Ross, Raymond Anthony Thomas, Ed Lauter, Amy Adams, Clifton Guterman, Carla Fisher, George Wyner, Bob Gunton, Jack Gilpin, Matthew Lillard, Robert Patrick, John Goodman, Nathan Wright, Scott Eastwood

Česká premiéra: 19.09.2012

Hodnocení: 6/10
Zpátky ve hře hodnocení na Kinobox.cz: 69.62 %
Baseball je velice vděčné téma pro většinu Američanů. Nejinak je tomu v jejich filmech. Své o tom ví Kevin Costner, jenž se po baseballovém hřišti před kamerou promenádoval relativně často (Hřiště snů, Durhamští Býci, Hra snů...). V poslední době nás s národním sportem USA seznamoval třeba podařený Moneyball s Bradem Pittem. Clint Eastwood se v hereckém důchodu zřejmě nudil, takže si po nedávných zkušenostech s boxem a rugby přišel baseball osahat také.
Když si člověk zjistí nějaké informace o tvůrčím týmu Trouble with the Curve, rychle dospěje k názoru, že možná právě odtud vane vítr ohledně veteránova návratu. Debutující režisér Robert Lorenz totiž dlouhá léta pracoval jako asistent režie a producent v Eastwoodově produkční společnosti Malpaso Productions. Clintův odér je z filmu cítit na míle daleko a není divu, že opět hraje tvrdohlavého a nerudného starce.
Takový malý „rodinný" podnik ovšem ještě nezaručuje, že z filmu bude bomba. A nezaručuje to ani návrat herecké legendy. Už v průběhu filmu divák pojme silné podezření, že poslouchá půl století starou odrhovačku a začne si malovat obrázky, kterak jednotlivé dějové linky asi dopadnou - a ony tak skutečně dopadnou. Pokud vám vadila jasně čitelná přímočarost Gran Torina, raději se do tohohle filmu vůbec nepouštějte.
Trouble with the Curve vypráví příběh starého a poloslepého hráčského skauta Guse, který má na krku běžné stařecké problémy - hrozí mu ztráta zraku, v práci ho vytlačují mladší dravci (Matthew Lillard) a dcera Mickey (Amy Adams) s ním má špatné vztahy. Protože by se vše mělo v dobré obrátit, Gus vyráží sledovat nový baseballový talent kamsi do Severní Karolíny a Mickey ho po prosbě Gusova kamaráda následuje. Jeden z těch dvou má ve skříni kostlivce, jehož odhalení samozřejmě později přinese oběma rozhřešení.
Do té doby se na scéně objeví ještě Johnny (Justin Timberlake), skaut jiného týmu, jenž se s Gusem čirou náhodou dobře zná a jenž začne randit s Mickey. Ta má - abych nezapomněl - stejný čuch na hráče jako její táta a z hlavy dokáže vysypat baseballové statistiky celé galaxie, což je na vytíženou právničku obdivuhodný výkon. Zásadní slabinu hráče, kterého všichni přijeli sledovat, vidí (pardon, slyší) jen Gus, nikoliv padoušský konkurent z práce. Štěstíčko, co? Mickey mezitím přijde o vysněný právnický flek, zato objeví ultranadhazovače v podavači občerstvení, čímž těm správným osobám pomůže, ty špatné vyšachuje a řekne si o flek v úplně jiném oboru. Už asi tušíte, v čem je hlavní problém filmu. Šťastných náhod, setkání a odhalení je příšerně moc a vždy dopadnou nejlépe, jak dopadnout mohou.
Trouble with the Curve je nechutně průhledný a předvídatelný. Otevřete vrátka na dvorek a vidíte až do kuchyně. Nenapadá mě vhodný příměr, ale opravdu je špatně, když rodivší se podzápletka už svým uvedením na scénu naznačuje, proč tam je a jak by měla dopadnout. Dílo zkázy tvůrci dokonali používáním zoufale zbytečných oslích můstků. Že bude kluk s občerstvením skvělý nadhazovač a potopí namyšleného pálkaře je nám s obrovským předstihem naznačeno ve scéně, kdy kluk pálkařovi okázale hází pytlík s oříšky a vymění si s ním velevýznamný pohled. Proč? Aby i ti nejpomalejší pochopili, co se tady chystá? Nádherně sebespoilerující film.
Je hezké, že Clint při svém návratu skutečně hraje a vedle tváře drsného dědka zaregistrujeme i několik citových pohnutí, film na tom každopádně nikdo nepostaví. Jistě, herecká parta se sešla zajímavá (vedle zmíněných ještě John Goodman jako Gusův kolega a kamarád Pete) a řemeslně je celé dílo zvládnuto dobře. Střih, kamera, režie, hudba - všechno OK. Atmosféra je příjemná a baseballové prostředí slušivé. Dobře natočená nuda je však pořád jen nuda a filmový fajnšmejkr se obvykle nechce nachytat na film, jehož desátá minuta křičí, co přinese šedesátá.
Je mi výsledku skoro až líto. Když začal Clint Eastwood v závěrečných titulcích Gran Torina svým chraplákem zpívat ústřední písničku filmu, byl to solidní náběh na prolitou slzu a důstojná rozlučka s kariérou jednoho hereckého velikána. Tehdy oznámil, že se před kameru už nepostaví. Že rozhodnutí nedodržel, je nakonec jedinou zajímavostí Trouble with the Curve, okoukaného klišé na unavené nedělní odpoledne. Šest bodů jen a pouze z úcty, Clinte. Nedáš nám ještě jeden pokus?


Originální trailer filmu Trouble with the Curve


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY