Soundtrack: Twilight sága: Rozbřesk - 2. část

Vydáno: 22.11.2012 09:07 - Alžběta Fridrichová | foto: Bontonfilm

Epická upíří sága se nadobro loučí a čtyřleté šílenství končí pátým filmem Rozbřesk - 2. část. A tak jako u předchozích dílů doprovází spíše béčkové drama překvapivě kvalitní soundtrack, na němž se vystřídala celá řádka ne docela známých interpretů.
Občas se to stává, ale Stmívání je vskutku ukázkovým případem, jak skvěle může dopadnout soundtrack, ačkoliv samotný film za mnoho nestojí. Už s prvním dílem, který ovšem co do kvality u kritiky ještě celkem uspěl, vypukla mánie. Twilight soundtrack se stal nejprodávanějším OSTčkem ve Spojených státech od dob Chicaga a nutno podotknout, že to opravdu bylo něco. Pozoruhodně sestavený mix lehce depresivních a melancholických skladeb přivedl běžné posluchače ke kapelám jako Muse nebo Paramore, které se dnes těší celosvětové popularity. Ne, že by to byla pouze zásluha Stmívání, ale do jisté míry si na tom tento film určitě nese svůj podíl.
Muse se také jako jediní opakovaně objevovali i v dalších pokračováních, ale v dvoudílném závěru už chybí. Vícekrát pro soundtrack komponoval také Carter Burwell, z jehož pera pochází i nejznámější melodie ságy Bella’s Lullaby z prvního filmu. Originální hudbu k druhému snímku pod názvem Nový měsíc napsal Alexandre Desplat, třetí Zatmění instrumentálně doplnil Howard Shore a k závěrečnému dvojdílu byl opět přizván právě Carter Burwell. O Original Score ovšem tentokrát řeč nebude. Burwell se ale na písničkovém soundtraku s jedinou skladbou přece jen objeví.
Soundtrack tvoří čtrnáct tracků od různorodých interpretů, jejichž písně natáhnou stopáž přes šestapadesát minut. Po Paramore, Death Cab for Cutie, Muse a Bruno Mars připadla titulní píseň americké partičce Green Day, kteří se svou The Forgotten jen potvrzují, že je to čím dál víc táhne k popu. Melodický zpěv Billie Joe Armstronga doplňuje něžný klavír a sem tam zabrnkání na kytaru.
Ze známějších umělců na album přispěli i třeba Ellie Goulging nebo Christina Perri. Goulding se v tracklistu objeví s písní Bittersweet, která vznikla speciálně pro film a na jejím nedávno vydaném albu Halcyon ji nenajdete. Přesto by tam přesně zapadla, protože Ellie naprosto ctí svůj styl – lehký vysoko položený zpěv na pozadí dynamické elektroniky. Christina Perri přezpívala pro film skladbu Thousands Suns, která se v původní podobě objevila už v první části Rozbřesku. Tentokrát si ji tato rodačka z Philadelphie střihla s americkým hercem Steven Kazee.
Twilight Saga: Rozbřesk - 2. část - OST Celé album se nese v jednom duchu, který plynule přechází od indie popu přes lehkou elektroniku k alternativnímu rocku. V mezích indie se drží dvě zpěvačky, z nichž ani jedna dosud v místních hudebních vodách neprorazila. Kanaďanka Feist se svou písní Fire In The Water lehce přibližuje stylu Likke Li, která dostala prostor na soundtracku k Novému měsíci. Kapku rockovější je skladba Antidote od americké zpěvačky vystupující pod pseudonymem St. Vincent. A indie zůstává také Reeve Carney, do něhož by podle zpěvu možná jen málokdo řekl, že se jedná o muže. Převážně fistulí zpívaná New For You přesně zapadá do alternativního ladění alba. Carney se krom skládání vlastních písní živí také jako muzikálový zpěvák, který si na Brodwayi zahrál samotného Petera Parkera ve hře Spider Man.
Dvojice křehkých skladeb, které následují bezprostředně po sobě, se spoléhá pouze na kytaru a leckomu připomene dvě autorské písně Roberta Pattinsona z prvního dílu. Píseň Ghosts nazpíval James Vincent McMorrow, irský zpěvák který debutoval albem Early In The Morning v roce 2010. Na optimističtější notu zahraje kapela A Boy And His Kite skladbu Cover Your Track.
V duetu All I’ve Ever Needed si s Paulem McDonaldem zazpívala Nikki Reed, která ve filmu ztvárnila upírku Rosalie. Píseň za sebou nechává kytarové tracky a španělku mění za klavír. K dokreslení melancholické atmosféry používá klavíru i britská kapela Iko v tracku Heart of Stone.
Samotný závěr připadl Carteru Burwellovi a jeho jemné skladbě Plus Que Ma Propre Vie. Zpočátku pouze klavírem rozehrává něžnou melodii, která se náznaky vrací k již zmiňované Bella’s Lullaby. Později se ovšem přidávají smyčce a poněkud nečekaně také sbory na pozadí. Skladba vrcholí v impozantní modulaci nejznámějšího nápěvu, jehož se zhostil celý symfonický orchestr.
Jak už bylo řečeno na začátku, soundtrack je v tomto případě to lepší, co si z filmu budete pamatovat. Stejně jako už čtyřikrát předtím je Twilight OST opravdu chytlavý a láká k opakovanému poslechu, který ovšem může způsobit zádumčivé až skoro depresivní nálady. Precizně sestavenému mixu s dlouhatánským názvem The Twilight Saga: Breaking Dawn Part 2 OST tentokrát opravdu není, co vytknout.

Album: VA - The Twilight Saga: Breaking Dawn – Part 2 OST
Celkový čas: 56:25
Skladby: Where I Come From — Passion Pit // Bittersweet — Ellie Goulding // The Forgotten — Green Day // Fire In The Water — Feist // Everything And Nothing — The Boom Circuits // The Antidote — St. Vincent // Speak Up — POP ETC // Heart of Stone — Iko // Cover Your Tracks — A Boy and His Kite // Ghosts — James Vincent McMorrow // All I’ve Ever Needed — Paul McDonald & Nikki Reed // New For You — Reeve Carney //. A Thousand Years (Part Two) - Christina Perri // Plus Que Ma Prope Vie — Carter Burwell.

Skladba Bittersweet z alba The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • (Jana Úlehlová, 30.11.2012 23:32) Reagovat

    Úžasný, prostě originál..

  • (Káťa Beri Beránková, 11.01.2013 20:41) Reagovat

    Děkuji mc mi to pomohlo při hledání jedné z písní

  • (Jarka Frenclová, 05.05.2013 21:16) Reagovat

    nemá chybu

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY