Oficiální trailer filmu Skyfall
Bojovnice (Die Kriegerin) (Film Europe) Velmi solidní drama Davida Wnendta řeší závažné a nadčasové téma, bohužel je vyprávěno příliš komplikovaně. Soustředí se na mnoho postav a účinek tak není takový, jaký byl zamýšlen. Některé scény jsou nicméně skvělé, k čemuž přispívají výtečně použitá ruční kamera a výborně obsazené Alina Levshin a Jella Haase. I přes určité výtky by bylo záhodno, aby film vidělo co nejvíc lidí, neboť na problém neonacismu nahlíží střízlivě a zároveň realisticky. Synopse: Dvacetiletá Marisa (Alina Levshin) nenávidí Židy, armádu, cizince a každého, kdo podle ní může za úpadek Německa. Je členkou skupinky neonacistů a její život sestává z věčných bitek, popíjení alkoholu, poslouchání tvrdé muziky a šíření nenávisti. Když ale potká mladého afghánského uprchlíka, který ji zcela nepochopitelně zaujme, začne přemýšlet o smyslu názorů, které prosazuje. Najednou poznává odvrácenou stranu věcí, kterým věří a snaží se s tím vyrovnat. Proto, když do hnutí vstoupí naivní Svenja (Jella Haase), rozhodne se jednat. Zajímavost: Snímek je absolventským dílem Davida Wnendta, který studoval na škole v Postupimi.
Český trailer filmu Bojovnice
Kozí příběh se sýrem (Bontonfilm CZ) Šíleně infantilní a místy skutečně otravný tuzemský animák není ničím víc než zábavou pro nejmenší děti. Dospělému divákovi nejde na ruku vůbec a ten si tak připadá jen jako nutný doprovod. Animace není nejhorší a občas nabídne nějaký ten vizuální fórek, horší je to s prostorovým formátem, který není skoro vidět a až trapně jednoduchým příběhem, který nenabízí zhola nic. Jediným výrazným pozitivem tak zůstává alespoň trochu zábavný dabing, na němž si tvůrci dali opravdu záležet. Jinak nic. Bez dětí ani ránu. Synopse: S hrdiny známými z předchozího dílu, i s těmi neznámými se přeneseme do pohádkového sýrového království. Objeví se zde i děti Honzík a Zuzanka, kteří společně s Kozou procházejí celým příběhem. Je jasné, že si užijí spoustu zábavy a dostanou se do řady zapeklitých situací, z nichž se budou muset pomocí vlastního důvtipu dostat. Zajímavost: Na filmu pracoval jen jediný český animátor, ostatní byli cizinci.
Český teaser filmu Kozí příběh se sýrem
Dva nula (AČFK) Bizarní experiment, jehož realizace se bohužel moc nepovedla. Pavel Abrahám se pokusil zmapovat několik fanoušků a jiných aktérů nejslavnějšího tuzemského fotbalového derby, k čemuž použil i na naše poměry nezvykle velký štáb. Jelikož ale účastníci věděli, že jsou filmováni, nedá se tak úplně mluvit o dokumentu, neboť nevíme, do jaké míry byli sami sebou. Ač ve snímku najdeme několik zajímavých obrazů a nápadů, celkové pojetí je spíše nudné a navíc se ve většině filmu neděje nic zásadního, což představuje obrovský problém. Zhlédnutí tak doporučuji spíše fotbalovým nadšencům. Synopse: Fotbal je českým národním sportem. Na ligové úrovni je jeho nejvyšší metou tradiční pražské derby. Do jeho zákulisí se pokusil nahlédnout režisér Pavel Abrahám a pomocí dvaceti kamer sledoval dění na stadionu i přímo v hledišti. Divák je tak svědkem toho, co si povídají diváci, když se ve hře nic neděje, jak se chovají, když padne gól, co řeší za starosti nebo jaké rozhovory vedou členové pořadatelského týmu. Stranou zájmu nezůstane ani štáb a moderátoři jedné televizní stanice. Na celkovém výsledku zápasu pak vlastně ani nezáleží. Zajímavost: Film se připravoval celé dva roky a natočen byl za jediný večer.
Oficiální trailer filmu Dva nula
George Harrison: Living in the Material World (George Harrison: Living in the Material World) (EEAP Film Distr.) Martin Scorsese zmapoval život a dílo slavného hudebníka George Harrisona a na ploše tří a půl hodin zobrazil snad vše podstatné, co je potřeba znát. Sympatické je, že nahlížel i do jeho soukromí a neopomenul poukázat na věčný rozpor mezi materiálním světem a hledáním duchovních hodnot. Škoda jedině úmorné délky, která občas nudí a mnoho lidí může od sledování předem odradit. Pro fandy legendárních The Beatles a vlastně i legendárního režiséra by mělo jít o povinnost. Synopse: Dokument přibližuje život jednoho z nejslavnějších muzikantů všech dob - George Harrisona. Mapuje jeho dětství, slavnou éru Beatles, pozdější sólovou dráhu a neopomíná ani soukromý život. Režisér Martin Scorsese se soustředí i na umělcův věčný rozpor mezi materiálním životem a duchovními hodnotami. Ve filmu se objeví také unikátní fotografie, videonahrávky a rozhovory s různými známými lidmi, jejichž život a tvorbu Harrison ovlivnil. Zajímavost: Režiséra filmu vybrala sama vdova po zesnulém hudebníkovi.
Oficiální trailer filmu George Harrison: Living in the Material World
Země česká, domov Tvůj (Falcon) Těžko odhadovat, jak dopadl unikátní dokument sestavený z mnoha příspěvků domácích amatérských filmařů natočených v jediném dni, pod nímž je režijně podepsán Adolf Zika. Ohlasy doposud žádné, takže jde skutečně jen o věštění z křišťálové koule. Zajímavý nápad rozhodně za vidění stojí už jen z toho důvodu, abychom ho mohli porovnat s jeho nedávným zahraničním kolegou. Synopse: 11. května 2012 se mohl stát každý občan této země spolutvůrcem tohoto snímku. Fotograf, producent a režisér Adolf Zika nosil nápad na podobný kousek v hlavě dlouhých dvanáct let. Až prudký rozvoj digitálních technologií mu umožnil podobnou myšlenku zrealizovat a dát prostor tisícům nadšenců, kteří mu poslali svůj příspěvek z každodenního života. Výsledkem snahy pak je tento unikátní dokument.
Oficiální trailer filmu Země česká, domov Tvůj
Samsara (Samsara) (D- cinema) Svérázný dokument Rona Frickeho neobsahuje žádné dialogy a nechává jen působit výtvarně zajímavé obrazy, nad nimiž můžete přemýšlet, meditovat nebo se jimi prostě nechat unášet. Samozřejmostí je i atmosférická a éterická hudba, která navodí potřebnou náladu. Pokud budete s tvůrcem na jedné vlně, prožijete neopakovatelný zážitek. Pokud ale ne, budete se nudit a možná usnete. V tomto případě jsou hodnocení hodně odlišná a individuální. Synopse: Samsara v sanskrtu znamená "věčně se otáčející kolo života" a právě tento koloběh se pokouší zachytit tvůrci dokumentu. Ostřílený a zkušený režisér Ron Fricke zavádí diváka na posvátná místa, do postižených oblastí, průmyslových zón a míst přírodních zázraků. Ve filmu neuslyšíme žádný dialog a jsme pouze unášeni krásou všemožných působivých obrazů, jejichž výklad je jen a jen na nás. Zajímavost: Film se natáčel v průběhu pěti let v pětadvaceti zemích světa.
Oficiální trailer filmu Samsara
Vyrazíte o víkendu na nějakou premiéru? A na jakou? Napište nám do diskuze pod článkem!