Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Preview: Atlas Mraků

Preview: Atlas Mraků

Vydáno: 10.10.2012 14:52 v sekci Radar | Preview - Jakub Brych | foto: Warner Bros.

Všechno je propojeno, všechny události se ovlivňují, naše duše putují dál atd, atd. Ať jste hudebník z devatenáctého století, nebo novinářka z dvacátého, můžete klidně být dvě vydání té samé knihy...

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Román Atlas mraků Davida Mitchella byl pro svoji komplikovanou strukturu, v níž se prolíná a navazuje několik odlišně pojatých a napsaných dějových linek, považován za nezfilmovatelný. Šest příběhů odehrávajících se od minulosti až po budoucnost obsahuje dost děje a postav na to, aby se tahle knížka stala scénáristovou noční můrou, ovšem vždycky se najde někdo, kdo má dost kuráže a drzosti na to, aby se do adaptace takto nakynutého díla pustil. A občas to i dokonce vyjde...
Těmi smělými jsou v tomhle případě sourozenci Lana a Andy Wachowští a jejich německý kamarád Tom Tykwer, kteří společně začátkem roku 2009 začali psát scénář podle knížky, kterou jim údajně doporučila Natalie Portman. Zprvu se tahle snaha zdála dost bláhová, ale v průběhu času tvůrčí trio zvládalo velmi úspěšně vyvracet veškeré pochyby - problémy s rozpočtem vyřešili němečtí investoři a společnosti, zájem Warnerů zase zajistil Tom Hanks a tak se z Atlas mraků postupně stal projekt velký a dosti zajímavý.
První trailer pak jen potvrdil jeho vysoké ambice a ujistil nás, že Wachowští s Tykwerem jedou na sto procent. Německý matador už ve své slavné Lole ukázal, že si rád hraje s rozutíkávajícími se příběhovými linkami a v Atlasu se tak musí cítit jako ryba ve vodě. Wachowští zase se svou divokou výtvarnou fantazií zajišťují, že vizuál vás odporoučí přímou cestou do polohy vsedě.
Hromada postav pak s sebou nese hromadu herců angažovaných a neméně dlouhou řádku herců oslovených. Kromě těch obsazených, jako Tom Hanks, Susan Sarandon, Halle Berry, Hugo Weaving, Hugh Grant, Jim Broadbent nebo Ben Whishaw, jsme nebýt jejich časového vytížení mohli v Atlasu mraků klidně vidět i třeba Natalie Portman, Jamese McAvoye, Iana McKellena nebo Benedicta Cumberbatche.
Sebranka je to úctyhodná, hvězdná a hlavně pokrývá takřka všechny generace filmových fanoušků. Každý si prostě přijde na své, a i když některá jména na seznamu už dávno nejsou, co bývala, společně mají obří komerční potenciál (ten herecký samozřejmě taky). Navíc se můžete spolehnout, že hvězdný ansámbl si svůj honorář těžce vydře, jelikož většina z nich se zdaleka nechopí jen jedné role - takový Tom Hanks si vystřihne hned čtyři postavy a ostatní většinou nezůstávají o moc pozadu.
Příběh totiž klade velký důkaz na propojenost jednotlivých charakterů v čase. Kniha sleduje vliv konkrétních událostí a činů na další budoucí dění a soustředí se na schopnost nejjemnějších detailů rozpoutat o hodně později velké události. Wachowští se tentokrát soustředili především na požehnání autora předlohy Davida Mitchella, s nímž kvůli tomu úzce spolupracovali a zařekli se, že práce na filmu okamžitě utnou, pokud by Mitchell nebyl s průběhem natáčení spokojen (zřejmě neměli zájem, aby se opakovala situace z V jako Vendeta, jejíž adaptaci Alan Moore nikdy nestrávil).
Atlas mraků tak rozhodně dlí v povolaných rukách, ani to ale nemusí nutně zajistit kvalitní podívanou. Filmy tohohle typu totiž vždycky čelí jednomu zásadnímu problému - strašně snadno sklouzávají k povrchnímu bilancování a rádoby vygradovaným pointám, které připisují vekou důležitost zdánlivým maličkostem, ale ve výsledku je jejich účelem stejně jenom uměle šokovat a přinést nějaké rozuzlení, které trumfne konkurenci a oblbne osazenstvo kinosálu. V tomhle případě to snad tolik nehrozí, ale všichni víme, jak nafouklá a ve finále prázdná bublina byl třeba Mr. Nobody, a nikdo z nás asi nechce, aby Atlasu mraků dopadl stejně.
Podle prvních ohlasů to ale naštěstí vypadá celkem dobře. Atlas mraků si odbyl svoji premiéru 9. září na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a dostalo se mu bouřlivého několikaminutového standing ovation. Těžko říct, jak moc vážně můžeme tohle gesto brát, ale vzhledem k tomu, že i většina kritiků se na adresu filmu vyjádřila převážně kladně, můžeme asi našťavit svá očekávání na nemalé hodnoty.
Film Atlas mraků má u nás premiéru 22. listopadu 2012.

Český trailer filmu Atlas mraků

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box office: 6.víkend
Box Office: Super Bowl víkend Jako každý rok, i letos patřil právě uplynulý víkend finále amerického fotbalu. Super Bowl víkend už tradičně přebíjí filmy. Ani několik novinek nestačilo na SOS na prvním místě. čtěte zde
Vydáno: 09.02.2026 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOS 6/10
Recenze: Krvavá komedie SOS je návratem Sama Raimiho k nepřístupnému filmu Žánrově pestrá podívaná kombinuje dobrodružnou komedii, černohumornou satiru a survival thriller, doplněné o hororové prvky, nechutný humor a legračně přehnanou krvavou brutalitu. čtěte zde
Vydáno: 06.02.2026 12:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 6. 2. 2026 - 12. 2. 2026
TV tipy: Americký outsider napřed střílí a pak se ptá Už nikoho nepřekvapí, že co se premiér týče, je aktuální období v televizích vesměs mrtvé, protože se stále spoléhá na vlastní tvorbu a léty osvědčené počiny. Nejzásadněji se tak jeví uvedení dramatu Americký outsider. ... čtěte zde
Vydáno: 06.02.2026 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 6. týden
Kinopremiéry: Primát v úkrytu poslouchá ozvěnu a hledá údolí včel I když kina znovu obohatí velké množství novinek, zásadní hit mezi nimi hledat nelze, tudíž se některé distribuční kroky zdají být poměrně kontraproduktivními. Každopádně startují třeba akční thriller V úkrytu nebo horor... čtěte zde
Vydáno: 04.02.2026 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 5. týden
Top 20 ČR: Na trůn se vrací Město zvířat Po mnoha týdnech vládnutí třetího Avatara se na vrchol domácího žebříčku návštěvnosti vrátila megaúspěšná disneyovka Zootropolis: Město zvířat 2. čtěte zde
Vydáno: 03.02.2026 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Kinopremiéry: Princezna stokrát jinak volá SOS a dostala milost (28.01.2026 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Avengers: Doomsday (20.01.2026 07:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Duna zavalila Wonku a tři mušketýry (09.01.2026 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Hancock a vandráci poznávají na ostrově lidojedů, že vše je pravdivé (31.10.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Thor objevil tajemství prstenu a prožil lásku jako hrom (26.09.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Cizinci Franz a Leon svádí jednu bitvu za druhou (24.09.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Equalizér rozsvítil plynové lampy (12.09.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Po setkání s čelistmi mají Roseovi život v hajzlu (27.08.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Balerína se vyrovnává s fénickým spiknutím od klauna v kukuřičném poli (04.06.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Muž jménem Otto hledá v Zombielandu ztracenou Annu (18.04.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- Avengers: Doomsday nabírají obsazení (27.03.2025 10:30 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: 107 matek se vydává na cestu odplaty do země faraonů (21.02.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- Freaky Tales (19.02.2025 14:35 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Láskou šílená opice prožívá opravdovou bolest (19.02.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Garderobiér složil mrazivou přísahu a odešel do říše světla (14.02.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Fotograf surfuje na vlnách života (31.01.2025 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Paddington a jeho společník Černák doplatili na pachovou stopu (29.01.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Neznámý Bob Dylan doplul s vlčím mužem a Zlatovláskou na rudý ostrov (22.01.2025 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Kinopremiéry: Heretik strávil ve vedlejším pokoji víkend v Taipei (20.11.2024 07:30 v Radar | Kinopremiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   05/2026

SOS
6/10

Žánrově pestrá podívaná kombinuje dobrodružnou komedii, černohumornou satiru a survival thriller, doplněné o hororové prvky, nechutný humor a legračně přehnanou krvavou brutalitu.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2026 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe