Za horizontem: Game Change

Vydáno: 04.08.2012 14:00 - Zbyněk Kubín | foto: HBO

Je feministka, zpochybňuje evoluci, odmítá sňatky homosexuálů, je členkou společnosti přátel zbraní a podporuje těžbu ropy v chráněných oblastech. Seznamte se se Sarah Palin, ideální kandidátkou na post viceprezidentky USA.

Prezidentské volbyRecenzoval/a Zbyněk Kubín dne 04.08.2012 14:00. Je feministka, zpochybňuje evoluci, odmítá sňatky homosexuálů, je členkou společnosti přátel zbraní a podporuje těžbu ropy v chráněných oblastech. Seznamte se se Sarah Palin, ideální kandidátkou na post viceprezidentky USA. Hodnocení: 4
Dne 10. března letošního roku uvedla "televizní stanice" HBO další ze svých ambiciózních filmových produkcí - snímek Game Change (na MFFKV 2012 uveden pod názvem Prezidentské volby). Hvězdně obsazený film podle skutečných událostí tehdy ve Spojených státech sledovalo 2,1 milionů diváků, což byl nejlepší start pro snímek z dílny HBO od roku 2004, kdy se na obrazovkách debutovalo drama Something the Lord Made.
Podle svých slov však v tu dobu (a ani u žádné další reprízy) neseděla před kouzelnou skříňkou jistá Sarah Palin, hlavní postava příběhu. Prý jsou to totiž všechno lži, které nepotřebuje vidět. Mírně negativně se ke snímku vyjádřil také senátor a dřívější republikánský kandidát na prezidenta John McCain, který jej, stejně jako knihu, kterou byl inspirován, označil za nepřesný. Není se ale příliš čemu divit, ani jednomu z nich Game Change nedělá zrovna dobrou reklamu. Proč?
Píše se rok 2008 a ve Spojených státech vrcholí předvolební prezidentská kampaň. Veterán vietnamské války a americký hrdina John McCain (Ed Harris) dle průzkumů ztrácí na kandidáta demokratů a "mediální celebritu" Baracka Obamu a zoufale potřebuje vyrukovat s nějakým trumfem. Ten zdánlivě přichází s nominací doposud neznámé guvernérky státu Aljaška Sarah Palin (Julianne Moore) na post viceprezidentky. McCainovi poradci vedení Stevem Schmidtem (Woody Harrelson) totiž dali hlavy dohromady a zjistili, že ženy také chodí k volbám a nějaká schopná spolukandidátka by mohla hrdinnému senátorovi vylepšit fazónu.
A zbožná sebevědomá pracovitá matka pěti dětí a bývalá královna krásy vypadala jako ideální volba. První reakce na novou kandidátku dávají poradcům za pravdu. Sarah si suverénně omotává kolem prstu nejen ženské voličky řečičkami o těžkém životě matek a důležitosti víry. Brzy však začne vycházet najevo, že Palin je v oblasti politické vzdělanosti zcela negramotná (11. září zaútočil na Ameriku Saddám Husajn), názorově se pohybuje někde v rovině náboženské fanatičky a za své absurdní výroky začně sklízet celosvětový výsměch. A volby se blíží...
Snímek režiséra Jaye Roache podle scénáře Danny Stronga (na motivy knihy Game Change Marka Halperina a Johna Heilemanna) však rozhodně neměl v úmyslu Palinovou pouze zesměšnit, naopak ve scénách z osobního života ji vykresluje velice přízniznivě.
Sarah je znázorněna spíše jen jako obět předvolební mašinérie, jako obyčejná a na lokální úrovni schopná politička, která se ve světě vysoké politiky, kam zkrátka nepatří, utápí ve své nevzdělanosti, naivitě a extrémnímu konzervatismu. Rodačka z Idaha sice i tak bude většině připadat jako namyšlená slípka (a my ani nebude tvrdit, že není), ale v reálném politickém životě to zkrátka nefunguje jako v Byl jsem při tom, kde k získání uznání stačí nějaké zahradnické moudro.
Skutečným terčem Roachova filmu se stává samotná absurdita vtírání se do přízně voličům během kampaně. Kromě trapných divadýlek, vyhazování obrovských peněz, nabubřelých žvástů a slibů všeho možného především fakt, že se téměř neřeší, co bude dobré nebo špatné pro zemi, ale co si získá více voličů. V praxi to vypadá tak, že ten kandidát, který bude mít na meetingu větší ohňostroj, ten si v průzkumech polepší.
Byla by Sarah Palin vhodná viceprezidentka, kdyby McCain vyhrál volby? Rozhodně nebyla, ale zdálo se, že by mu mohla to vítězství zajistit. Voliči jsou zkrátka ovce co potřebují hezkého charismatického pasáčka. HBO tak zase příjemně zašťouralo ve svědomí obyčejných Američanů. A pro nás Evropany z nich udělalo ještě větší blázny.
Kromě toho, že si během sledování snímku s radostí uvědomíte, že politická scéna je prohnilá a směšná i mimo naši republiku, dočkáte se i kvalitního filmového zážitku. Sarah Palin v podání Julianne Moore je prostě stále Sarah Palin, těžko rozeznatelná od originálu a Ed Harris a Woody Harrelson si na svých plešouech také zgustli.
Scénář hýři údernými dialogy a prakticky neobsahuje žádné hlušiny, což je u snímku, kde se neustále mluví o politice a náboženství, hrané scény se střídají s reálnými záběry proslovů a v hlavní roli figuruje nesympatická hrdinka, docela úspěch.


Originální trailer filmu Game Change


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY