Recenze: Avengers

Vydáno: 25.04.2012 23:37 - Eduard Spáčil | foto: Falcon

Když na New York zaútočí nájezdníci z jiné galaxie, koho zavoláte? No přece Avengers! Comicsový dream team ve složení Iron Man, Hulk, Thor, Kapitán Amerika, Hawkeye a Černá vdova si to pod vedením Nicka Furyho rozdá o osud světa s božským padouchem Lokim a jeho armádou. Je to bomba? Je.

AvengersRecenzoval/a Eduard Spáčil dne 25.04.2012 23:37. Když na New York zaútočí nájezdníci z jiné galaxie, koho zavoláte? No přece Avengers! Comicsový dream team ve složení Iron Man, Hulk, Thor, Kapitán Amerika, Hawkeye a Černá vdova si to pod vedením Nicka Furyho rozdá o osud světa s božským padouchem Lokim a jeho armádou. Je to bomba? Je. Hodnocení: 4.5
Miluju filmy, které člověka vytrhnou z běžného dne, zcela ho pohltí a dovolí mu stát se na dvě hodiny zase dítětem nebo dospívajícím puberťákem, zachraňovat světy spolu s frajerskými hrdiny, obdivovat fatálně krásné ženy, nakopat krvelačným emzákům zadky a se závěrečnými titulky ho zase vrátí do bezpečné a taky někdy nudné reality. Vrátí ho ale spokojenějšího, veselejšího, šťastnějšího. Ano, Avengers jsou pro mě přesně takovým filmem.
Marvelácké avengerovské hrdiny jsem měl vždycky o něco radši než jejich jinak docela povedené filmy. Vždycky mi v nich totiž něco scházelo. Ne snad přehnaná serióznost ve stylu Nolanových ultravážných Batmanů, protože comics má být i legrace. Jenže oba Iron Mani stojí až moc na Downeyho charismatu a vtípcích místo příběhu nebo pořádné akce, dva poslední pokusy o poprání se s Neuvěřitelným Hulkem dopadly spíš zajímavě než zábavně, Thor je trochu moc teatrální, a tak se mi překvapivě nejvíc líbil docela podceňovaný poslední skaut a první Avenger Captain America, který si na nic nehrál a retro kulisy mu velmi slušely.
Vždycky ale zatím chyběl náležitě velký, silný, originální příběh, který by byl svým hrdinům roven. Nemůžu (bohužel) říct, že by se zrovna tohle Avengers povedlo, jenže tentokrát to nevadí. Tenhle film je totiž týmovka, kde nemáme jeden nebo dva výrazné charaktery, ale rovnou šest, včetně Furyho vlastně sedm hypertrofovaných eg, která se musí vzájemně srovnat, aby byla schopna spolupráce. A když je u kormidla odborník na práci s žánrovými postavami Joss Whedon, je jasné, že to pošťuchování nebude jen tak pro forma a stejně tak nezbytná cesta ke změně postojů všech zúčastněných bude diváka bavit.
Whedon tentokrát neboří žánrová klišé, nešokuje, možná ani příliš nepřekvapí, ale jak říká jedna z postav, občas je fajn dát si něco staromódního. Nejobtížnější muselo být vybalancovat tok vyprávění i jeho styl tak, aby v něm všichni hrdinové měli svoje místo, prostor vyniknout a přispět k práci týmu. Neprohlubují se sice charaktery nebo fikční světy těch, kteří mají svoje sólové filmy, ale naťukneme aspoň minulost oněch dvou, co zatím ještě nemají - a jak Hawkeye, tak především Černá vdova si o svoje samostatná filmová dobrodružství velmi hlasitě říkají!
Je logické, že se snímek rozjíždí relativně zeširoka, aby postupně, pokud možno akcí představil všechny hrdiny i padoucha Lokiho. Tempo je navzdory tomu, že se často debatuje, příjemně svižné. Celý film pozvolna, ale jistě graduje, ozdoben spoustou drobných, ale divácky vděčných vtípků, u kterých se budou fanoušci culit a tetelit blahem, aby v druhé polovině dospěl k monumentální akční smršti, kterou byste od převážně televizního tvůrce opravdu nečekali. Rozhodně byste se nenadáli, jak výjimečně bude natočená.
Znalce jeho tvorby nepřekvapí, jak zručně Whedon zachází s hrdiny a emocemi, zejména v klíčovém okamžiku smrti jedné z důležitějších postav, který podstatně přispívá k stmelení celého nesourodého týmu. Jenže to, jak si poradil se závěrečnou epickou řeží, prostě bere dech. Bitva o Manhattan mezi Avengers a armádou z nebes je náležitě dynamická, oku lahodící a hlavně nečekaně přehledná.
Scenárista a režisér v jedné osobě ani během těch nejspektakulárnějších momentů na své postavy nezapomíná a pracuje s nimi, nebojí se vyvolat smích a hned zase přepnout do temnějšího, vážnějšího módu, prostě zvládá s přehledem to, na čem si zuby vylámal Michael Bay v Transformers 3. Mimochodem potěší i taková drobnost, jako závěrečné obrazové zmínění nemalých civilních obětí válečné vřavy, což v podobných podívaných nebývá zvykem.
Co se hereckého obsazení týče, do popředí se se sebejistotou své postavě vlastní dere Robert Downey Jr.. O další akční roli si jednoznačně žádá Scarlett Johansson. Snad ji producenti vyslyší, protože se ani v tomhle testosteronovém spolku neztratí, je pořád nehorázně sexy a modelkovské vyzábliny jsou nuda.
Mark Ruffalo se jako Bruce Banner může snažit sebevíc, ale oproti Hulkovi prostě tentokrát nemá šanci. Až uvidíte, dáte mi za pravdu. A osobně mě mrzí menší prostor Chrise Evanse alias Kapitána Ameriky, ne snad pro jeho herecký talent, ale spíš chybějící konfrontaci jeho hrdiny se současným světem. Samuel L. Jackson nás jako Nick Fury vyškolí na téma motivace týmu a bazuka v rukou mu náramně sluší.
Třetí rozměr tentokrát určitě vidět je, zejména v bitevních scénách, na druhou stranu si nemyslím, že by byl nějak zásadní přidanou hodnotou jako např. v Avatarovi nebo Hugovi. Dabing určitě nepatří k těm z rodu tragických, ale každý labužník, co je navyklý na hlasy svých oblíbených herců, si vyhledá originální verzi s titulky. Stejně tak hlášky v angličtině vyzní prostě lépe. Rozhodně hodlám zajít také do IMAXu, protože ta čtvrt miliarda amerických dolarů rozpočtu je na plátně naštěstí vidět.
Koho doposud žádný z marvelovských hrdinů nezaujal, ten se do kina nejspíš vydávat nemusí. Všichni ostatní ano. Hodný strýček Whedon vám totiž ukáže, jak se připravuje ten nejlepší popcorn. A dostanete ho pořádnou porci. Dobrou chuť!
P. S.: Nezapomeňte, že se Avengers věnujeme v našich tematických článcích, které můžete najít pěkně pohromadě tady.


Český trailer filmu Avengers


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY