Uruguayský rodák
Fede Alvarez, který se v Hollywoodu ujal s remakem
Lesní duch a s originálním hororem
Smrt ve tmě, zatímco jeho techthriller
Dívka v pavoučí síti byl přešlapem, se vrací po šestileté pauze se svým čtvrtým celovečerním kouskem
Vetřelec: Romulus. Tentokráte nejde o remake jako v případě jeho prvotiny, ale interquel dějově situovaný mezi první dva díly vetřelčí ságy, zasazený konkrétně 20 let po událostech prvního dílu.
© 20th Century Studios
Tu zahájil v roce 1979
Ridley Scott svým dosud nepřekonaným filmovým mezníkem
Vetřelec. O sedm let později se pak na něj rozhodl navázat
James Cameron s akčně laděnými
Vetřelci. V obou dílech vystupovala jako hlavní postava Ellen Ripley (
Sigourney Weaver), která pak dominovala ještě v dalších dvou pokračováních. Alvarez se záměrně vrací ke kořenům této série a nebrání se odkazům a fanouškovskému pomrkávání zasvěceného znalce vetřelčího univerza.
Novou posádku kosmické lodi Corbelan tvoří šestice mladých lidí, z nichž vedoucí úlohu přejímá Rain (
Cailee Spaeny), které tu jsou k ruce android Andy (
David Jonsson), bývalý přítel Tyler (
Archie Renaux), jeho těhotná sestra Kay (
Isabela Merced), bratranec Bjorn (
Spike Fearn) a jeho přítelkyně Navarro (
Aileen Wu). Když posádka narazí na opuštěnou vesmírnou stanici Romulus, probudí zde k životu nechválně známého Xenomorpha. Boj o život může začít.
© 20th Century Studios
Je rozhodně dobré, že se film vrací k tomu, o co šlo vždycky: člověk se svou omezenou biologickou i technickou výbavou svádí s dokonalým organismem nerovný boj, v němž může uspět jen odolnější a chytřejší z nich. Tak tomu bylo právě v prvním Vetřelci a tento film nenechá nikoho na pochybách, ke komu se Alvarez hlásí. A Rain jde v tomto případě ve stopách Ripleyové, její postava oplývá sveřepou odhodlaností a silou, jakou ji obdařila Sigourney Weaver, jen v mladší verzi. Další postavy v tomto filmu hrají podružnou roli, stafáž kolem Rain. Větší prostor zde dostal android Andy, který je pravou rukou Rain a je zároveň zcela odlišný od svých "umělých" předchůdců z předchozích dílů.
Setkáme se též s dvojníkem Ashe z prvního dílu v nepříliš přesvědčivé digitální reinkarnaci
Iana Holma, tentokrát jménem Rook. Nechybí pasáže, které připomenou scény a momenty z dalších dílů série, takže když se Rain chopí zbraně, je to zcela jasný odkaz k militantně laděné dvojce. Naštěstí je tu kromě tohoto fanouškovského pomrkávání i dostatek originální akce, která diváka nenechá příliš vydechnout. Alvarez nicméně nezapře své hororové kořeny a obstárá nám i pár povedených lekaček.
© 20th Century Studios
Vetřelec: Romulus je solidně natočený kousek, který sice k sérii nepřináší nic zásadně nového, na druhou stranu nezklame a na téměř dvě hodiny obstará svižnou napínavou zábavu. Pocit spřízněnosti podporuje i hudba (
Benjamin Wallfisch), která imituje kultovní soundtrack
Jerryho Goldsmithe.
Fede Alvarez se ukázal jako učenlivý žák Ridleyho Scotta, jenž to sám potvrdil slovy na adresu filmu: "It´s fucking great". O tom, zda to tak skutečně je, se musí přesvědčit filmoví fanoušci sami. My jim k tomu dáváme své požehnání.
Český trailer filmu Vetřelec: Romulus / Alien: Romulus