Jubilejní ročník Fokus Festu bude v duchu retro

Vydáno: 08.06.2024 09:00 - Redakce | foto: Orion Pictures Corporation

Tradiční Fokus Fest se nezadržitelně blíží, protože letos změnil termín konání z období babího léta na úplný začátek tohoto ročního období.
Letošní ročník Fokus Festu se namísto tradičního termínu na konci babího léta odehraje již před prvním letním víkendem, od 12.6. do 16.6.2024. Oproti předchozím ročníkům jsme více vsadili na archivní české filmy. Připomínáme si totiž rok české hudby a zároveň stoleté výročí narození skladatele filmové hudby a semilského rodáka Jiřího Bažanta. Filmy tak bude uvádět například jeho synovec a člen Spolku rodáků a přátel Semil, sportovní redaktor Jakub Bažant, nebo největší český filmový sběratel a anonymní archivář pan Vítězslav Tichý z Bystřice pod Hostýnem.

S ohledem na tradiční letní víkend zahájíme v průběhu Fokus Festu i sezónu letního kina v Semilech, když uvedeme pod širým nebem slavné Starce na chmelu.

Pavel Gajdoš ve filmu  / Noční klid
© CinemArt
Veškeré tradiční sekce Fokus Festu zůstanou zachované. Tak, jako jsme v loňském roce uvedli filmový pás ze sklepa dokumentaristky Lucie Králové Ztracená dovolená, letos nám podobným způsobem představí svoji kopii filmu 80 000 dopisů Václav Kadrnka, filmový režisér, který navíc přiveze i premiéru svého nového filmu Noční klid.

V sekci archivních českých filmů letos nabídneme film Ladislava Helgeho Škola otců, nebo jeho méně známý, tak trochu rebelský film První den mého syna.

Cillian Murphy ve filmu Oppenheimer / Oppenheimer
© CinemArt
V sekci klasické filmy na klasickém, 35mm, páse plánujeme uvést například Oppenheimera Christophera Nolana, jehož uvedení doprovodí odborný rozsáhlejší úvod znalce komiksů Ondřeje Čížka, můžete se ale těšit například na slavnou polskou Sexmisi. Z filmového pásu uvedeme také Amadea, slavný opus Miloše Formana, jenž se natáčel v osmdesátých letech v Praze. V neposlední řadě připojíme také film Romana Polanského Ples upírů, který celý festival zakončí. Naše kino je jedno z mála v Libereckém kraji se zachovalou 35mm projekcí.

Nezapomeneme ani na dokumenty. Filmový pedagog, dramaturg a režisér Jan Gogola v Semilech představí Vězení dějin. Autor snímku provází diváky areálem uherskohradišťské věznice a skrze setkání lidí z různých generačních, ideových a sociálních světů propouští dějiny na svobodu. Desítky let uzavřená věznice na diváka dýchne atmosférou politických procesů minulého století, ale její prázdnotu lze zároveň naplnit zkušeností, že dějiny vytváří každý z nás. Film o tom, že minulost může být klíčem ke společné budoucnosti.
K dalším slavným osobnostem, které připomeneme na našem festivalu, bude patřit i slavná herečka Marie Drahokoupilová, kterou představíme filmy Svatba s podmínkou nebo televizní inscenací Aksál (čtěte pozpátku Láska).

K vrcholům festivalu pak bude patřit projekce filmů Konkurs a Černý Petr, kterým připomeneme nejen výročí Jiřího Bažanta, ale i jeho spolupracovníka ze slavného Semaforu, Jiřího Šlitra.

Ani letos nezapomínáme na hudební program. Po mnoha letech se nám podařilo domluvit se semilským interpretem a welcome party festivalu tak zajistí ve čtvrtek 13.6.2024 Antonín Jína s kapelou Pecky.

V průběhu festivalu nabídneme také školní projekce Starců na chmelu, nebo možnost stát se spoludramaturgy filmového festivalu Zoom v partnerském městě Jelelní Hora. Zejména děti budou moct vybrat animované filmy, které následně uvede na jaře roku 2025 další ročník jednoho z největších festivalů nezávislých filmů v Polsku, který je naším letitým partnerem a významným podporovatelem.

Slavnostní zahájení festivalu proběhne ve čtvrtek 13.6. v 18.00. Na festival akceptujeme novinářské akreditace, slevu pro studenty, seniory a členy filmových klubů.NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY