© Vertical Entertainment
Režisérem filmu se stal britský filmař Paul King, jenž má na kontě mimo jiné rodinné filmy o neobyčejném medvědovi Paddington a Paddington 2, přičemž režie chystaného třetího dílu se kvůli Wonkovi vzdal. Film má stejně jako oba Paddingtoni příjemnou a rozvernou atmosféru s nádechem nostalgie a sentimentu, klade důraz na syté barvy a výrazné kostýmy a prostupuje jím nakažlivý proud tvůrčí energie. Jeho hlavní hrdina je neotřesitelně pozitivní snílek, svět okolo něj je rozjásaný, milý a dětsky naivní. Jestliže předešlé filmy adaptující Dahlovu dětskou klasiku pracovaly i s jistou temnou stránkou osobnosti Willyho Wonky, s jeho melancholií nebo citem pro morbidní humor, tak v novém Wonkovi po ní není ani stopy. Směrem, který vytyčili jeho dva předchůdci, se Paul King ve svém filmu omezovat nenechal – sice na ně leckdy vizuálně nebo hudebně odkazuje (zejména na onu verzi ze 70. let, s níž Wonka sdílí i dvě písničky), leč přesto přichází s vlastním pojetím a originální vizí.
© Vertical Entertainment
Fantasy elementy příběhu vyvstávají na povrch při zmiňování přísad, které Wonka používá na výrobu čokolády, a mezi nimiž lze nalézt i bouřkové mraky nebo sluneční paprsky. Jeho exotické výrobky nejenže údajně chutnají jako ta nejlepší čokoláda na světě, ale leckdy poskytují i dodatečné efekty – některé čokoládové pralinky vám umožní na pár chvil létat, po jiných vám i na holé hlavě vyrostou vlasy. Milovníci sladkého si tudíž jistě přijdou na své a po zhlédnutí filmu vznikne touha dopřát si doma alespoň horké kakao. Willy Wonka je okouzlujícím prodejcem, příhodně ale ovládá i skutečné kouzelnické umění, když při promování svých čokolád před lačnými zákazníky loví rekvizity z klobouku nebo z hedvábných šátků. Snímek se nezabývá tím, jak ke svým dovednostem přišel, magie je každopádně přítomna jak v jeho eskamotérství, tak v jeho čokoládách.
© Warner Bros.
Spojencem proti trojici zlotřilých kapitalistů se Wonkovi stane skupina společníků z prádelny, kteří stejně jako on lehkomyslně skočili na tentýž špek, a v nichž Wonka konečně najde vytoužené spřízněné dobré duše. Film je v tomto ohledu přehlídkou jednorozměrných figurek, často definovaných pouze svým povoláním (účetní, telefonní spojovatelka) nebo jedinou určující vlastností (dobrosrdečná sirota, neúspěšný komik), kteří pod Wonkovým vedením opakovaně a nezištně spojují síly. Každodenní útěky ze zajetí, plán na vniknutí do střeženého objektu či rekonstrukce Wonkovy první prodejny jsou ve filmu dílem týmové spolupráce, která nepřipouští žádné konflikty mezi členy týmu, jen harmonické souznění a sdílenou radost z úspěchu.
© Warner Bros.
Pohádkový rodinný muzikál Wonka má díky svému průzračně čistému feel-good tónu vyprávění, akceptujícímu pouze dobrou náladu a uvolněnou zábavu bez jakýchkoli temnějších vrstev, šanci stát se novodobou a multi-generačně populární klasikou, k níž se budou mnozí diváci s oblibou vracet. Svůj podíl na tom má ale i humor, suverénní výkon Timothého Chalameta v hlavní roli a také sladce barevná (a přitom nepřeslazená) stylizace. Je to něco jiného, než na co jsme byli zatím u filmových adaptací s Willym Wonkou a jeho čokoládou zvyklí, ale v tomto případě jsou jinakost a originální přístup ke známé látce silnou stránkou výsledného počinu.
[Recenze původně vyšla na filmovém blogu FilmSpot.cz.]