Stroj času: Sylvester Stallone versus Wesley Snipes ve filmu Demolition Man

Vydáno: 21.05.2023 10:30 - Václav Limberk | foto: Collider

Ve filmu Demolition Man se sešly dvě velké akční hvězdy Sylvester Stallone a Wesley Snipes a o špičkovou akční zábavu bylo vystaráno. Letos uplyne už 30 let od premiéry filmu.

Demolition ManRecenzoval/a Václav Limberk dne 21.05.2023 10:30. Ve filmu Demolition Man se sešly dvě velké akční hvězdy Sylvester Stallone a Wesley Snipes a o špičkovou akční zábavu bylo vystaráno. Letos uplyne už 30 let od premiéry filmu. Hodnocení: 4
Jedním z filmů, který obstál v testu času na výbornou, je komediální akční sci-fi Demolition Man, od jehož premiéry uplyne letos v říjnu už třicet let. Nápad na film se zrodil v hlavě začínajícího scenáristy Petera Lenkova, který se snažil prosadit v Hollywoodu, už na konci 80. let. Třemi hlavními inspiracemi pro něj byly akční klasika Smrtonosná zbraň, příběhy o kryogenicky zmražených celebritách a Stingova píseň "Demolition Man". Ke scénáři se následně dostal Daniel Waters, který ho přepsal tak, že z něj podle vlastních slov udělal akční obdobu Allenova Spáče. Prolog filmu a úvodní akční scénu před titulky pak dodal zkušený Fred Dekker

Sylvester Stallone ve filmu Demolition Man / Demolition Man
© Falcon
K režii byl dost překvapivě přizván debutující Marco Brambilla, kterého doporučil ostřílenému producentovi Joelu Silverovi jistý David Fincher, který podobně jako Brambilla přišel z reklamy a za sebou měl jen režijní debut Vetřelec³. Původně měli hlavní role ztvárnit Steven Seagal a Jean-Claude Van Damme a těžko říct, jak by pak výsledný film vypadal, ale nakonec, jak všichni víme, získali tyto party Sylvester Stallone a Wesley Snipes. Stallone chtěl nejdříve jako protihráče Jackieho Chana, který ale nechtěl hrát padoucha. Všechny tyto okolnosti nakonec mají za výsledek to, že obsazení tohoto filmu nemohlo být lepší. 

Stallone zažíval v roce 1993 dvojitý comeback, kdy se po dvou komerčně neúspěšných komediálních pokusech (Oscar a Stůj, nebo maminka vystřelí!) vrátil k akčnímu žánru a vedle Demoliton Mana natočil ještě akční thriller Cliffhanger. Snipes byl vycházející velkou hvězdou, která za sebou zatím měla například akční snímek Přepadení ve vzduchu a komedii Bílí muži neumějí skákat a před sebou většinu filmové kariéry. Producent Silver původně do hlavní ženské role obsadil herečku Lori Petty, která ale na place nevycházela s hlavní mužskou hvězdou Stallonem. Na pomoc přispěchal Lorenzo di Bonaventura, který doporučil neznámou Sandru Bullock, pro níž toto byla role, která jí otevřela dveře do Hollywoodu.

Wesley Snipes ve filmu Demolition Man / Demolition Man
© Warner Bros.
Film začíná v nedaleké budoucnosti, v roce 1996 v Los Angeles, kde drsný policista John Spartan (Stallone) pronásleduje stejně drsného zločince Simona Phoenixe (Snipes). Při akci bohužel zahynou i nevinné oběti a tak je Spartan, stejně jako Phoenix zmrazen. Oba se probudí v roce 2032 a pronásledování může pokračovat, tentokrát ve futuristických kulisách dystopického San Angeles, což je pokřivená vize budoucnosti, kde neexistuje zločin a kde vládne pevnou rukou dr. Raymond Cocteau (Nigel Hawthorne).

Demolition Man je vskutku originálním snímkem, který na rozdíl od většiny dystopických vizí akcentujcí pochmurné vize budoucnosti plné zločinu a násilí (např. Šílený MaxTerminátorBlade Runner1984) předvádí utopickou vizi "dokonalé společnosti", která je svou sterilitou podobně děsivá. Inspirací tu byla kniha britského spisovatele Aldouse Huxleyho Brave New World (Konec civilizace), na což je narážka kromě jména Leniny Huxley (Bullock) i v dialogu mezi Phoenixem a Spartanem. Scénář je vůbec plný popkulturních odkazů a narážek a na hollywoodské poměry je nadprůměrně chytrý.

Benjamin Bratt, Sylvester Stallone, Sandra Bullock ve filmu Demolition Man / Demolition Man
© Falcon
Zatímco Stallone a Snipes naplňují žánrový akční standard, konfrontace mezi budoucností neznalým Spartanem a obdivovatelkou 20. století Huxleyovou jsou zdrojem vtipu. Takzvaná herecká chemie pak mezi Stallonem a Bullock funguje perfektně. Nemůže chybět ani komická narážka na Stalloneho "věčného" rivala Arnolda Schwarzeneggera, jemuž Stallone oplatil laskavost, když mu předtím naletěl a na Arnoldovo doporučení vzal hlavní roli v Mamince, která vystřelí, kterou dodnes Sly považuje za svůj nejhorší film.

A když je řeč o Arnoldovi, tomu se bumerang vrátil v podobě neúspěchu jeho akční komedie Poslední akční hrdina, která byla považována za propadák, zatímco Demolition Man měl úspěch. Jeho rozpočet se z původních skromných 45 milionů sice nakonec vyšplhal na 77 milionů, ale celosvětově pak film utržil 159 milionů. Nebyl to sice kdovíjaký úspěch, ale hlavní je, že Demolition Man skýtá skvělou zábavu a po třiceti letech je možná ještě lepší než v době premiéry. V testu času obstál na výbornou.

P.S.: Stallone se zmínil v roce 2020 o tom, že se chystá sequel, k čemuž zatím nedošlo.

Trailer filmu Demolition Man


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY