Stroj času: The Room je nejhorším filmem všech dob

Vydáno: 26.03.2023 14:30 - Václav Limberk | foto: TPW Films

Nezávislé romantické drama The Room je často uváděno jako příklad jednoho z nejhorších filmů všech dob. O jeho vzniku James Franco natočil dramedii The Disaster Artist: Úžasný propadák.

The RoomRecenzoval/a Václav Limberk dne 26.03.2023 14:30. Nezávislé romantické drama The Room je často uváděno jako příklad jednoho z nejhorších filmů všech dob. O jeho vzniku James Franco natočil dramedii The Disaster Artist: Úžasný propadák. Hodnocení: 0.5
The Room
The Room
Drama / Komedie / Romantický
USA, 2003 , 99 min.

Režie: Tommy Wiseau
Scénář: Tommy Wiseau
Kamera: Todd Barron
Hudba: Mladen Milicevic
Herci: Tommy Wiseau, Juliette Danielle, Greg Sestero, Philip Haldiman, Carolyn Minnott, Robyn Paris, Mike Holmes, Dan Janjigian, Kyle Vogt, Greg Ellery, Kari McDermott, Jennifer Vanderbliek, Daron Jennings, Frank Willey, Bennett Dunn


Hodnocení: 1/10
The Room hodnocení na Kinobox.cz: 46.65 %
James Franco ve filmu The Disaster Artist: Úžasný propadák / The Disaster Artist
© A24
O snímku The Room nikdo nevěděl, dokud o jeho vzniku nenatočil v roce 2017 James Franco komediálně laděný snímek The Disaster Artist: Úžasný propadák (vlevo na fotce). Samotný originál je však zcela vážně míněné romantické drama, které až posléze označil jeho tvůrce Tommy Wiseau za záměrnou černou komedii. Snažil se tak zachránit katastrofální dojem, který jeho autorský a debutový snímek v publiku zanechal.

Tommy Wiseau kolem sebe záměrně celý život budoval auru tajemna. Má se za to, že pochází z Polska, kde se narodil v 50. letech. On sám ale uváděl, že je z New Orleans. Neví se přesně, kolik je mu let, dnes mu může být pravděpodobně kolem 70, a nikdo také neví, kde vzal 6 milionů dolarů, za které natočil svůj "úžasný" propadák The Room.

Tommy Wiseau, Greg Sestero ve filmu  / The Room
© TPW Films
Každý nemůže být Quentin Tarantino, který jen jako filmový nadšenec a naprostý laik natočil úžasný debut Gauneři. Každý takový Tarantino má i svůj protipól a tím je právě Tommy Wiseau - naprostý amatér, který o filmování nevěděl vůbec nic, přesto si napsal scénář, který je ovšem naprosto příšerný, a sám se obsadil do hlavní role, ač bylo zřejmé, že nemá žádný herecký talent a velký problém mu činilo naučit se pár replik. Zatímco ve Francově filmu jsou tyto situace zdrojem humoru, u Wiseaua jsou pouze zdrojem diváckého utrpení. 

The Room je prakticky nekoukatelný paskvil, který máte chuť vypnout už během prvních pěti či deseti minut. Tommy Wiseau, který se snažil hrát jako jeho idol James Dean, je bohužel naprosté herecké dřevo a zářný antitalent. Čím dramatičtější se snaží jako Johnny být, tím trapnější je výsledek. To samé se dá říct i o jeho hlavní ženské protagonistce a Johnnyho snoubence Lise, kterou byla rovněž herectvím nepoznamenaná Juliette Danielle. Pouze představitel Marka Greg Sestero, do něhož se Lisa zničehonic zamiluje, měl nějaké předchozí herecké zkušenosti. Samozřejmě i s neherci se dá natočit hodnotné dílo, ale zde se vzácně sešli neherci bez talentu. 

The Room tak přinejlepším připomíná epizodu z nějaké eroticky laděné telenovely či klip z Playboye až na to, že i to má nějakou profesionální úroveň, zatímco The Room je přehlídkou tvůrčí bezradnosti a impotence. Je to vskutku unikát v tom, jak špatný a směšný je to počin, který lze jen těžko klasifikovat jako "film". 

Tommy Wiseau, Philip Haldiman ve filmu  / The Room
© TPW Films
Když pak Franco natočil podle Sesterovy knihy The Disaster Artist, v níž všechny tyto lapálie se vznikem The Room a s megalomanskou osobností Tommyho Wiseaua dosti věrohodně zdokumentoval, vyšlo díky tomu najevo, jakým peklem si musel štáb, několikrát najatý a vyhozený, s Tommym Wiseauem projít. Když se pak ve Francově filmu odehraje slavnostní premiéra The Room, publikum se baví aspoň tím, jak je film špatný. Bohužel ve skutečnosti se u něj nepobavíte, The Room vzbuzuje pouze trapný údiv. Budiž ale Francovi toto zkreslení odpuštěno.

I když byl The Room nejdříve po zásluze kritikou i diváky zcela odmítnut, stal se z něj postupem času fenomén, který dosáhl kultovní proslulosti. K ní velkou měrou pak přispěl právě Francova láskyplná pocta. Pokud tedy budete chtít The Room poznat, zvolte radši snímek The Disaster Artist: Úžasný propadák, protože doporučit The Room se opravdu nedá. Tommy Wiseau se nicméně ve světě filmu pohybuje dále a letos, po dvaceti letech, dokonce přichází s novinkou Big Shark

Hodnocení: The Room 0/10
Hodnocení: The Disaster Artist: Úžasný propadák 7/10

Trailer filmu The Room

Trailer filmu The Disaster Artist: Úžasný propadák


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY