Jedinou normální postavou komedie
Divnej týpek je ta hlavní. Tak je alespoň ve filmu prezentována, byť většině diváku asi moc normální nepřijde. Hlavně proto, že píše povídku o statečném a čestném muži, kterému zlý a oplzlý generál-vědec ukradl varle, aby jej použil ke zefektivnění armády. Eh?
Outsider Benjamin je obklopen samými nesympatickými lidmi, a možná i právě proto píše ještě nesympatičtější sci-fi příběhy. Jednoho krásného dne mu ale zlý věhlasný sci-fi spisovatel, jemuž došly nápady, ukradne povídku a rozhodne se ji mírně poupravit (do ještě nevkusnější podoby) a vydávat za svou.
Předpokládám, že charaktery postav ve filmu se nedají považovat za metaforu ani karikaturu, budu tedy prostě konstatovat, že jsou velice hloupé, trapné a ve velké míře nechutné. S většinou z nich jsme obeznámení hned na začátku děje, ale v jeho průběhu nás svou podivínskostí a chováním (negativně) překvapovat nepřestanou.
Podstatnou součástí každé komedie je humor a v tomto případě je tomu podřízeno úplně vše. Přesněji řečeno: celý film je postaven na premise, že čím primitivnější, ošklivější a nechutnější postavy a celý děj bude, tím větší je to legrace. Přece kdo by se nezasmál, když někomu unikne něco, co by nemělo, nebo když někdo vypadá divně, nebo když alespoň udělá nějakou... hovadinu. Takhle to přece funguje v reálném světě, že?
Problém nastává, když se situace, které se běžně stanou často úplnou náhodou a trvají většinou jen pár sekund, pokusíme vtlačit a natáhnout do filmu a celý ho na takových věcech postavit. Víte co? Ono to (překvapivě) nefunguje. A o to víc to nefunguje v případě, kdy jsou takové vjemy uměle navozené, vykonstruované a hlavně když nejsou vůbec k smíchu.
A v tom je největší problém. Divák je od začátku pod palbou různých podivností, na většinu z nich ale kouká jen nechápavě a s otevřenou pusou, zatímco řádně proplachovanou hlavou mu probíhají slovíčka, která se v anglické verzi používají ve zkratce WTF!? Humoru v
Divném týpkovi jednoduše zcela chybí pointa.
Dalším problémem je absolutní neuvěřitelnost postav. Všechny působí obludně nepřirozeně, jsou uměle vykonstruované a po celou stopáž je to divákovi dokazováno v podobě jedné facky za druhou. Docela nepříjemně překvapí, že hlavní postavu ztvárnil
Sam Rockwell, od něhož je tohle to poslední, co bych po skvělém výkonu v
Moon čekal.
Pokud náhodou někdo není po skončení závěrečných titulků donucen disk urychleně vytáhnout z mechaniky, může zabrousit do bonusů. Ty nabídnou vynechané scény (které jsou strašné), nepovedené záběry a dokument z natáčení. Nepovedené záběry jsou docela zajímavě sestříhané, s příjemnou hudbou a sem tam se i zasmějete. A totéž platí o dokumentu.
V něm je vidět, že štáb si u natáčení užil spoustu legrace, zřejmě ale nepochopil, že to, co vypadá srandovně na papíře a při natáčení, vypadá bohužel naprosto lobotomisticky na zobrazovači. Samotní herci, kteří dokonce vypadali vcelku sympaticky, režiséra popisují jako člověka s jasnou vizí, který dobře ví, čeho chce dosáhnout. Po
Divném týpkovi to ale vypadá, že je jediný.
Můžeme jen doufat, že si
Jared Hess po naprostém propadáku (rozpočet 10 milionů dolarů a zisk z kin 118 tisíc) uvědomí, kam to vlastně zašel a vydá se raději... kterýmkoli, ale hlavně jiným směrem.
P. S.: Kdykoliv se na scéně objevil Jemaine Clement s bluetooth sluchátkem v uchu, stále víc a víc jsem si přál mu ho z ucha přemístit... někam jinam.
TECHNICKÁ SPECIFIKACE
Zvuk: 5.1 Dolby Digital český, 5.1 Dolby Digital anglický, 5.1 Dolby Digital španělský
Titulky: české, anglické, španělské, chorvatské, arabské, řecké, portugalské, slovinské
Obraz: 16:9, 1,85:1