© 20th Century Fox
Byl to opět
James Cameron, kdo posunul filmové hranice na další úroveň, když měl v prosinci 2009 premiéru jeho epický sci-fi blockbuster
Avatar. Pracovat na něm začal už v roce 1994, kdy se v jeho hlavě zrodil první nápad na budoucí film. Už tři roky předtím nabídl revoluční ukázku vizuálních efektů v akčním trháku
Terminátor 2: Den zúčtování. Když pak v roce 1997 získal rekordních 11 Oscarů za romantický katastrofický velkofilm
Titanic, který se zároveň stal komerčně nejúspěšnějším filmem všech dob, mohlo se zdát, že už tento úspěch nic nepřekoná. Na dvanáct let se Cameron odmlčel, zatímco připravoval film, kterým se znovu zapíše do historie.
© 20th Century Fox
Děj filmu se odehrává v roce 2154 na planetě Pandora, kterou se lidé snaží vytěžit, neboť skrývá naleziště velmi vzácné rudy. Hlavní hrdina, od pasu dolů ochrnutý mariňák Jake Sully (
Sam Worthington) je vybrán pro vědecký projekt Avatar vyvinutý doktorkou Grace Augustine (
Sigourney Weaver), jehož cílem je pomocí psychikou ovládaných genetických dvojníků přesvědčit místní obyvatelstvo
Na’viů, aby bez odporu opustilo své domovy a nepřekáželo těžařským strojům. Sully naváže blízký vztah s Neytiri (
Zoe Saldana), která je dcerou náčelníka klanu. Sully přitom plní rozkazy plukovníka
Quaritche (Stephen Lang), potažmo Selfridge (Giovanni Ribisi), kterým záleží pouze na rudě. Sully se musí rozhodnout, na kterou stranu se přidá.
© 20th Century Fox
Avatar je v tom nejlepším smyslu slova filmem pro celou rodinu, což odpovídá Cameronovu záměru oslovit svým filmem co nejširší diváckou obec. Cameron nikdy nebyl typem festivalového režiséra, ale podobně jako například Steven Spielberg míří na masy. Avatar je v první řadě vizuálně opojnou, orgastickou podívanou, kterou pak umocnilo tehdy revoluční použití formátu 3D. Mnoho z nás si jistě vzpomíná na ohromení ve filmovém sálu s brýlemi, když jsme si mohli na svět a krajinu před námi téměř sáhnout. Ze spektakulárně natočených akčních scén, kdy se Jake jako Na'vi prohání na okřídlených Leonopteryxech, stejně jako z celého světa Pandory, se tajil dech. Avatar byl jako kouzelný lunapark, kde jedna atrakce střídala další. Divák jen s úžasem hleděl a ty dvě a půl hodiny filmu utekly doslova jako voda.
© 20th Century Fox
James Cameron se zkrátka znovu trefil do černého, v tomto případě tedy do modrého. Jeho vize opět okouzlily milióny diváků (samozřejmě našlo se i mnoho odpůrců) a stal se z něj fenomén dalece překračující pomyslné hranice dobrého či špatného filmu. Odpůrci mu vytýkali kýčovitost a pompéznost nebo ho označili za ekologickou agitku. Avatar samozřejmě není dokonalý a nemůže uspokojit každého, ale přesto se na něj hrnuly davy a režisérův záměr se tím splnil. Film s rekordními náklady pohybujícími se od 237 do 310 milionů dolarů měl ještě rekordnější tržby, které předstihly i výdělek Titanicu.
© 20th Century Fox
Dodnes drží s cifrou 2,8 miliardy dolarů vydělaných po celém světě první místo v žebříčku komerčně nejúspěšnějších filmů všech dob, i když ho krátce z trůnu sesadila marvelovka Avengers: Endgame. Po dalším znovuuvedení v Číně si pak ale Avatar vzal první příčku zpět. Co se týče oscarového srovnání s Titanicem, za nějž Cameron získal dvě sošky jako producent a režisér, byl Avatar méně úspěšnější, z devíti nominací proměnil jen tři - za kameru (Mauro Fiore), výpravu a vizuální efekty.
Zdá se, že jediným, kdo ho může překonat, je opět sám režisér s napjatě vyhlíženým sequelem Avatar: The Way of Water, který bude mít premiéru už za tři měsíce. Bude se historie opakovat? Naváže jím Cameron na senzační úspěch jeho předchůdce? To se uvidí již brzy a vy si do té doby můžete v kinech znovu připomenout "jedničku", kterou to "modré šílenství" před třinácti lety začalo.
Trailer filmu Avatar