O finanční krizi toho bylo v posledních letech řečeno hodně. Možná až příliš, chtělo by se říct, a na její důsledky se svádělo kde co. Málokdo ale tuší, jak se tato katastrofa vůbec odehrála a co bylo její příčinou. Ti erudovanější možná vypotí něco o hypoteční bublině a extrémním zadlužování, ale to už byla pouze špička ledovce, který se začal hroutit dávno předtím.
Filmový dokument o finanční krizi je tak jistě záhodným projektem, který mnoha lidem otevře oči. Dává události do širších souvislostí a co je nejdůležitější, činí tak od naprostých základů zábavným způsobem, takže je užitečný i pro obyčejného diváka. Tohle považuji za možná to vůbec nejdůležitější. Ačkoli jde film skutečně do hloubky a rozhodně nijak nezjednodušuje, je srozumitelný i v případě, že o ekonomii a jejích mechanismech nemáte ani páru.
Autoři dávkují všechny informace srozumitelně a v akurátních dávkách, takže nedojde k přehlcení. Ani nemáte pocit, že z vás dělají blbce.
Finanční krize tak plní i funkci edukativní a obohatí váš slovník o nové pojmy, jako je finanční derivát, ekonomická regulace, CDO a další.
Jádro filmu je v rozhovorech s novináři, politiky a finančníky, kteří byli přímo u vzniku samotné krize nebo se na ní dokonce podíleli. A to včetně těch největších es, jako je Alan Greenspan, bývalý šéf amerických federálních rezerv, jedné z nejmocnějších finančních institucí světa. Rovnou bych rád upozornil, že sledování filmu vám rozhodně zvedne krevní tlak. Všechny ty lži, vykrucování, vzdávání se odpovědnosti - kam se hrabe naše politická garnitura.
Svým vyzněním se film blíží dílům, jako je například paranoidní
Zeitgeist nebo agitky
Michaela Moorea, přesto by nebylo fér házet je do jednoho pytle. Nejsou tu žádná patetická gesta, žádné vyděračské záběry na hladovějící Američany vyháněné ze svých domovů apod. Přestože je nezaujatá objektivita asi jen zbožné přání, film se jí blíží tak moc, jak to jen jde, což může být na druhou stranu i nuda. Pokud vás téma samo o sobě nijak zvlášť nezajímá, těžko unesete takřka dvouhodinovou stopáž, v níž jde především o poučení, nikoli pobavení.
Po filmařské stránce není příliš o co stát. Detaily zpovídaných osobností střídají jednoduché ekonomické vizualizace, případně obecné záběry Wall Streetu či luxusních jachet a pozemků jednotlivých finančníků. Hudby si všimnete tak akorát během úvodních a závěrečných titulků, zato hlas
Matta Damona v úloze vypravěče patří k největším kladům. Přesto tentokrát s klidným svědomím mohu doporučit i dabing, který může neangličtinářům značně zjednodušit příjem informací.
Finanční krize je poutavý dokument o složitém tématu, s nímž se v nějaké podobě setkal každý z nás. I přes skvělou práci, kterou štáb okolo režiséra
Charlese Fergusona vykonal, pevně doufám, že se druhého dílu nikdy nedočkáme.
Sekce bonusů je tentokrát neobyčejně bohatá a kromě spousty nepoužitých scén a rozhovorů se zde nachází i velice zajímavý komentář režiséra.
TECHNICKÉ SPECIFIKACE:
Zvuk: 5.1 Dolby Digital český, 5.1 Dolby Digital anglický, 5.1 Dolby Digital maďarský, 5.1 Dolby Digital polský, 5.1 VO
Titulky: české, slovenské, anglické, arabské, chorvatské, řecké, španělské, maďarské, islandské, polské, portugalské, rumunské, slovinské, turecké
Obraz: 16:9, 2,35:1