Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
TV tipy: 16. 4. 2021 - 22. 4. 2021

TV tipy: Captain Marvel si rodinu nevybírá a raději tančí foxtrot

Vydáno: 16.04.2021 07:30 v sekci Radar | TV tipy - Vratislav Šálek | foto: Falcon

Jednoznačným tipem aktuálního televizního týdne je premiéra marvelovky Captain Marvel. Ta ale přijde překvapivě až s jeho koncem a do té doby se dá doporučit především několik velmi málo známých a povětšinou evropských filmů.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Šťastný Luke - Bratři Daltonové na svobodě (Les Dalton en cavale) (sobota 17. 4., ČT :D, 12.45 - 14.10)

Plakát filmu Šťastný Luke - Bratři Daltonové na svobodě / Les Dalton en cavale
© Amazon.com
Francouzsko-americký animák z první poloviny osmdesátých let není nejen u nás příliš známý. Režírující čtveřice Joseph BarberaWilliam HannaMorris a Ray Patterson v něm vychází z komiksové předlohy, která taktéž v tuzemsku není moc slavná. Spoléhá se v něm především na svižné tempo, jednoduchou, ale povedenou a příjemnou animaci, střídmou stopáž, v níž je prostor jen na to podstatné a v neposlední řadě i na velmi dobrý vizuální i slovní humor, který pobaví i dospělé. K tomu se přidávají i velice specifická atmosféra divokého západu, výborná hudba a celkový nadhled. Příběh je pochopitelně prostý, protože je pořád určen těm nejmenším a jde spíš o sled různých epizod, které drží pohromadě hlavně kvůli několika postavám. Někomu sice může vadit, že autoři se nepokouší o nic originálního i to, že některá předchozí pokračování byla o něco lepší, v rámci možností ale funguje i tohle. Ideální rodinná zábava po sobotním obědě.

Zajímavost: Film sestává z tří epizod, které se o rok později objevily jako samostatné díly televizního seriálu o Luckym Lukovi.

Originální trailer filmu Šťastný Luke - Bratři Daltonové na svobodě / Les Dalton en cavale
Ty, já a tvůj manžel (Straziami ma di baci saziami) (sobota 17. 4., ČT2, 13.35 - 15.20)

Plakát filmu Ty, já a tvůj manžel / Straziami, ma di baci saziami
© IMDb
Ani italsko-francouzská komedie z konce šedesátých let není nijak moc známá a postupem času se na ni zcela zapomnělo. A svým způsobem je to škoda, protože režírující Dino Risi v ní natočil přesně to, co si divák pod pojmem italská komedie představí. To tedy znamená, že v ní nechybí přehnané a typicky jižanské emoce, naprosto bláznivý příběh, zcela nepravděpodobná, ale fungující milostná zápletka a vesměs sympatické, i když trochu šílené a prakticky nepoužitelné postavy. Nikoho pak samozřejmě nepřekvapí značný nadhled, hodně svižné tempo a bohužel ani to, že děj není konzistentní a zaujme spíš mnoha skvěle vygradovanými a vypointovanými scénami než nějakou logickou a celistvou zápletkou. To ale částečně vyvažuje poměrně chytrý, příjemný a nepodbízivý humor, který si udržuje solidní úroveň a není vulgární. V titulních rolích se představí vynikající Nino ManfrediUgo Tognazzi a Pamela Tiffin. Nijak originální, ale velmi dobrá zábava, která zpříjemní víkendové odpoledne.

Zajímavost: Premiéru v Československé televizi měl snímek 22. srpna 1982.

Ukázka z filmu Ty, já a tvůj manžel / Straziami ma di baci saziami
Rodinu si nevybíráš (On ne choisit pas sa famille) (sobota 17. 4., Prima Max, 15.25 - 17.35 / neděle 18. 4., 13.45 - 15.45)

Plakát filmu Rodinu si nevybíráš / On ne choisit pas sa famille
© AlloCiné
Přesně dekádu stará francouzská dobrodružná komedie taktéž patří mezi ty, které zná v tuzemsku jen málokdo. Jako režisér v ní debutoval Christian Clavier, který se zároveň podílel na scénáři a zahrál si i hlavní roli. A to, že jde o prvotinu, je dost znát, protože jde vesměs o naprostou diváckou jistotu, která nikoho nepřekvapí, zároveň ale vysloveně nezklame. To tedy znamená, že příběh je od prvních minut předvídatelný, plný klišé a humor je místy lehce prvoplánový, na druhou stranu to moc nevadí, protože to celé má svižné tempo, přiměřenou stopáž, hodně pohodovou atmosféru a nechybí tomu nadhled. Možná je trochu škoda, že děj je nevyrovnaný a občas trochu nudí zbytečnými dialogy, které nejsou moc vtipné. Nad vodou tak snímek drží hlavně obsazení, v němž se krom hlavní hvězdy objeví třeba Jean RenoMuriel RobinHelena Noguerra nebo Michel Vuillermoz. Zapomenutelná a neoriginální, zároveň ale naprosto neškodná záležitost.  

Zajímavost: Ve francouzských kinech se film objevil 9. listopadu 2011.

Originální trailer filmu Rodinu si nevybíráš / On ne choisit pas sa famille
Ironclad (Ironclad) (sobota 17. 4., ČT2, 22.15 - 00.15)

Plakát filmu Ironclad / Ironclad
© Medievalists.net
Pod alternativním tuzemským názvem Templář najdete v programu deset let staré historické drama, které mnohdy evokuje počítačovou hru. Režisér a spoluscenárista Jonathan English v něm upoutá zejména skoro autentickou a potřebně "špinavou" a temnou atmosférou středověku a poměrně zajímavým, ačkoli trochu schematickým příběhem, u kterého je ale potřeba nedbat na historické reálie, protože je v něm plno nesmyslů. Čím ale snímek vyniká nejvíc, je brutální a nekompromisní násilí, které jen prohlubuje celkové ladění a svou barbarskostí působí téměř autenticky. Potěší i to, že děj je zasazen do prostředí jediného hradu, které je využito na úplné maximum. Titulní roli si zahrál charismatický a potřebně drsný James Purefoy, kterého doplňují neméně výborní Brian CoxKate MaraCharles Dance a Derek Jacobi, záporáka pak ztvárnil zřejmě záměrně přehrávající Paul Giamatti. Jen škoda, že stopáž je zbytečně přepálená. Krvavá podívaná.

Zajímavost: Purefoy se kvůli roli naučil špičkově zacházet s mečem a nastudoval mnoho informací o templářích.

Originální trailer filmu Ironclad / Ironclad
Melanie: Dar života a smrti (The Girl with All the Gifts) (sobota 17. 4., Nova Cinema, 22.25 - 00.35 / pondělí 19. 4., 02.30 - 04.15)

Plakát filmu Melanie: Dar života a smrti / The Girl with All the Gifts
© JoBlo.com
Pět let starý britsko-americký thriller přichází se svou troškou do mlýna v subžánru zombie filmů, a i když na problematiku originálně nahlíží dětskýma očima, ve výsledku je znát, že se inspiruje slavnějšími žánrovkami. Režírující Colm McCarthy v něm zaujme především na začátku již zmíněným netradičním náhledem, výbornou akcí, hodně solidní a hutnou atmosférou apokalypsy a dost svižným tempem. Postupem času ale tvůrce začne ztrácet dech a snímek se najednou mění v nenápaditý a klišovitý horor, který se zbytečně táhne a s přibývající stopáží se snaží o jakýsi závažný společensko-sociální přesah, což ale působí naivně a někdy i směšně. Hlavní dětskou roli si zahrála solidní, i když někdy otravná Sennia Nanua, tu doplnili Gemma ArtertonPaddy ConsidineFisayo Akinade nebo Glenn Close. Nenáročná jednohubka, která nedokázala využít svůj potenciál.    

Zajímavost: Snímek je adaptací románu Mikea Careyho, který napsal i jeho scénář.

Oficiální trailer filmu Melanie: Dar života a smrti / The Girl with All the Gifts
Azul (Blue) (neděle 18. 4., ČT2, 20.00 - 21.55)

Plakát filmu Azul / Blue
© Once Upon a Time in a Western
Romantický western z druhé poloviny šedesátých let je dnes zcela zapomenutý a oficiální cestou se prakticky nedá sehnat. Režírující Silvio Narizzano se v něm nepustil úplně standardní žánrovou cestou, ale vsadil na trochu psychologizující příběh se silnou romantickou linkou, která naštěstí funguje. Poměrně překvapivě se spolehl i na precizní vizuální stránku, která je pojata dost velkoryse, neboť kostýmy jsou na žánr až opulentní a lokace jsou vybrané naprosto skvěle, navíc jsou zabírány nádhernou kamerou, která se doslova vyžívá v dlouhých pohledech do krajiny. Potěšující je i gradující tempo, které je v závěru takřka dokonalé a korunuje ho výtečná a strhující akce. Klíčové role ztvárnili Terence Stamp a Joanna Pettet, mezi nimiž funguje potřebná chemie, těm pak sekundují především Ricardo MontalbánKarl Malden a Sally Kirkland. Trochu ovšem zamrzí přehnaná délka a přece jen až moc psychologie. Další neznámý tip. 

Zajímavost: Když bylo natáčení filmu ohlášeno vůbec poprvé, do hlavních mužských rolí se počítalo s Robertem Redfordem a Rodem Steigerem.

Originální trailer filmu Azul / Blue
Aféra z titulní strany (Sbatt il mostro in prima pagina) (pondělí 19. 4., ČT2, 21.45 - 23.15)

Plakát filmu Aféra z titulní strany / Sbatti il mostro in prima pagina
© IMDb
Taktéž italsko-francouzský thriller z počátku sedmdesátých let je v našich končinách zcela neznámý a v televizích se prakticky nevysílá. Režírující Marco Bellocchio v něm vsadil na atraktivní a nadčasovou zápletku s politickým podtextem, která je aktuální i dnes, ačkoli doba a zejména média ovlivňující veřejné mínění dost pokročila. Spolehl se při tom na takřka realistickou dobovou atmosféru, pomalé tempo vyprávění a právě na onen zajímavý a chytře vymyšlený příběh. K tomu přidal i skvělou práci s kamerou a některé intertextové odkazy, které ale dnes už pochopí jen málokdo. Výsledek by ale byl jen poloviční bez precizního obsazení, jemuž dominuje skvostný Gian Maria Volontè, který zastiňuje úplně všechny. Jen je potřeba se připravit na to, že tvůrce rezignoval na veškerou akci a prim hrají dialogy, kterých je někdy přece jen až příliš. Někomu pak může vadit i to, že jde spíš o klasickou detektivku než o politický thriller. To by ale zkušenějšího a připraveného diváka nemělo zaskočit.

Zajímavost: Scénář filmu napsal Sergio Donati, který s ním měl také režijně debutovat, jenže onemocněl a režii převzal Bellocchio. 

Ukázka z filmu Aféra z titulní strany / Sbatt il mostro in prima pagina
Foxtrot (Foxtrot) (úterý 20. 4., ČT art, 22.55 - 00.45)

Český plakát filmu Foxtrot / Foxtrot
© Facebook tvůrce
Před třemi lety prošlo izraelsko-německo-francouzsko-švýcarské drama i tuzemskými kiny, logicky v nich opět zaujalo jen hrstku diváků, protože jde o náročnější a přemýšlivější podívanou. Režisér a scenárista Samuel Maoz v něm nejspíše dostal absolutní tvůrčí svobodu, která je, jak to tak bývá, dvojsečná. Na jednu stranu se projevuje pozitivně v naprosto geniální vizuální stránce, protože jeho obrazové montáže a práce s barvami jsou fascinující. Stejně tak výborná je atmosféra, která se pohybuje od komorní přes kafkovsky absurdní až po tvrdě realistickou a funguje bezmála skvěle. Na druhou stranu ale výsledku trochu škodí rozdělení snímku do jakýchsi třetin, které jsou náladou zcela rozdílné, zpočátku nedávají vůbec smysl a propojí se až v závěru. Svým způsobem je to škoda, protože snaha o vyprávění epického příběhu se symbolickým vyústěním nejde moc dohromady s intimností námětu a jakkoli je pointa výborná, dojem přece jen tato rozpolcenost trochu kazí. Příliš pak nepomáhá ani pomalé tempo, které je v úvodu až extrémní. Podívaná pro zkušenější diváky.

Zajímavost: Snímek vyvolal kritiku izraelské vlády, která tvůrce obvinila z protiizraelských postojů.

Český trailer filmu Foxtrot / Foxtrot
Captain Marvel (Captain Marvel) (čtvrtek 22. 4., Nova Cinema, 20.00 - 22.25)

Český plakát filmu Captain Marvel / Captain Marvel
© Facebook tvůrce
Před dvěma lety spatřil světlo světa další marvelovský origin, na němž bylo nejzajímavější to, že šlo o vůbec první počin, který se plně soustředil na ženskou hrdinku. A právě na jakousi girl power spoléhala režijní a spoluscenáristická dvojice Anna Boden a Ryan Fleck nejvíc, protože výsledek je víc než co jiného naprosto standardní a generická marvelovka, která plní kina. A přes všechny její kvality je to škoda, protože úvodní půlhodina, která je de facto jednou nepřetržitou akční jízdou, ukazuje, jaký v ní byl potenciál. Jakmile ale do hry vstoupí dialogy a tvůrci začínají pracovat s tajemností ústřední postavy, začne vše trochu skřípat, je to zbytečně dlouhé a ani příběh není tak epický, jak by bylo záhodno. Krom akce a většinou hodně solidních vtipů a hlášek tak drží snímek nad vodou skvělé obsazení, jemuž dominují Brie Larson a Samuel L. Jackson, ty pak doplňují třeba Ben MendelsohnJude LawAnnette Bening nebo Djimon Hounsou. Jasný tip týdne a jedna velká sázka na diváckou jistotu, o níž se více dozvíte v naší recenzi.

Zajímavost: Larson má alergii na kočky, proto musela v průběhu natáčení brát prášky na alergii.

Český trailer filmu Captain Marvel / Captain Marvel
Monsieur Chocolat (Chocolat) (čtvrtek 22. 4., ČT art, 20.15 - 22.10)

Český plakát filmu Monsieur Chocolat / Chocolat
© Facebook tvůrce
Pod alternativním tuzemským názvem Pan Čokoláda hledejte v programech francouzské životopisné drama, které před pěti lety bylo k vidění i v tuzemských kinech. Režírující Roschdy Zem v něm vypráví příběh prvního černošského klauna, a jakkoli originálně tento námět zní, výsledek je vesměs standardní žánrovkou. Nejlepší je na něm až geniální melancholická a posmutnělá atmosféra světa cirkusů a šapitó a zachycení celého tamního prostředí. Příběh je totiž značně předvídatelný a klišovitý a nemá v sobě nic, co by diváka nějak zásadně překvapilo. Tolik to ale nevadí, protože určité hořkosladké ladění a skvělé vyvážení humoru s dramatem funguje celou dobu a taktéž tempo je dost slušné. Ve slabších momentech navíc snímek drží nad vodou fenomenální Omar Sy, který si ho krade pro sebe, i když se vedle něj objeví třeba ještě Clotilde HesmeOlivier Gourmet nebo James Thiérrée. Škoda, že to celé není o trochu výraznější.

Zajímavost: James Thiérrée je vnukem legendárního Charlieho Chaplina.

Český trailer filmu Monsieur Chocolat / Chocolat

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Víly z Inisherinu 8/10
Recenze: Víly z Inisherinu jsou temným dramatem o konci jednoho přátelství Na nadcházejícím předávání Oscarů bude k největším favoritům patřit snímek Víly z Inisherinu, který bývá řazen k tomu nejlepšímu, co v loňském roce vzniklo. Zaslouží si poslední počin Martina McDonagha všechen ten humbuk?... čtěte zde
Vydáno: 29.01.2023 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
10 komerčně nejúspěšnějších filmů Stevena Spielberga
Téma: 10 komerčně nejúspěšnějších filmů Stevena Spielberga Steven Spielberg může být považován za otce blockbusterů, které se zrodily v polovině 70. let díky jeho Čelistem. Jaké další trháky jsou spojeny s jeho jménem? čtěte zde
Vydáno: 28.01.2023 10:30 v sekci Články | Žebříčky
0
TV tipy: 27. 1. 2023 - 2. 2. 2023
TV tipy: Drsnej Shaft a Abraham Lincoln jsou božští kazišuci Také přelom ledna a února je v televizích spíše ve znamení mnoha repríz, případně takřka neznámých snímků, o nichž toho nejde moc zjistit. Nejlákavějšími tipy tak jsou pravděpodobně komedie Kazišuci a Jsem božská.... čtěte zde
Vydáno: 27.01.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 4. týden
Kinopremiéry: Víly z Inisherinu se ocitají v zajetí dealerovy mysli Jednoznačným tahákem konce ledna v kinech je premiéra čerstvě na devět Oscarů nominovaného komediálního dramatu Víly z Inisherinu. Své diváky by si mohlo najít i uvedení dánské trilogie Dealer, která proslavila Madse Mikkelsena.... čtěte zde
Vydáno: 25.01.2023 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Oscar 2023: nominace na nejlepší filmy roku vyhlášeny
Oscar 2023: nominace na nejlepší filmy roku vyhlášeny Před chvílí byly ohlášeny nominace na 95. ročník udílení cen americké Akademie filmových věd a umění Oscar. Nabízíme vám hlavní přehled nominovaných snímků a tvůrců. čtěte zde
Vydáno: 24.01.2023 15:00 v sekci Novinky | Zprávy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Shazam! Hněv bohů má nový trailer (26.01.2023 18:34 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Johnny English a Robin Hood letí balónem a zbožňují prachy (20.01.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Old Shatterhand bojuje s prázdnotou a kreslí portrét dívky v plamenech (06.01.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Slepý obhájce nevinných Zátopek je strážce majáku (30.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: Portrét: John Malkovich (09.12.2022 12:30 v Články)
- TV tipy: Dillinger s Tonyou cestují na tajuplný ostrov, kde řeší trable o Vánocích (09.12.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Téma: 10+1 zahraničních vánočních klasik, které musíte do Vánoc vidět (04.12.2022 12:30 v Články | Publicistika)
- Téma: Martin Scorsese slaví 80 (17.11.2022 08:30 v Články | Publicistika)
- Nový marvelovský seriál Secret Invasion (11.09.2022 11:30 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Radioaktivní matka zrodila hvězdu Bruce Lee (09.09.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Pan Včelka chytil druhou mízu a utekl z L.A. (02.09.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Malá čarodějnice podepsala marseillskou smlouvu a vzpomíná na Itálii (26.08.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Rošťák ničitel Conan v sedmé kavalérii čeká, než skončí léto (19.08.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Muž v povětří Shazam prožívá tulipánovou horečku a čeká na tramvaj do stanice Touha (12.08.2022 07:30 v Radar | TV tipy)
- Stroj času: Hypnotická, deziluzivní a znepokojující Apokalypsa (28.07.2022 12:30 v Recenze | Stroj času)
- Shazam! Hněv bohů má první trailer (24.07.2022 12:00 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Gnomeo a Julie a muž mimo zákon prožívají dobrý časy (15.07.2022 07:30 v Radar | TV tipy)

PREMIÉRA TÝDNE   04/2023

Víly z Inisherinu
8/10

Na nadcházejícím předávání Oscarů bude k největším favoritům patřit snímek Víly z Inisherinu, který bývá řazen k tomu nejlepšímu, co v loňském roce vzniklo. Zaslouží si poslední počin Martina McDonagha všechen ten humbuk?

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver
Zavřít reklamu