Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Téma: top 10 - akční filmy 70. let

Téma: nejslavnější akční filmy 70. let

Vydáno: 09.05.2020 12:00 v sekci Články | Publicistika - Václav Limberk | foto: Impawards

V novém vydání našeho seriálu o filmových žánrech se podíváme na počátky akčního filmu a představíme vám desítku slavných akčních snímků ze 70. let.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Pár slov úvodem, ještě než se dostaneme k samotné desítce filmů. Za první akční snímek ve filmové historii je mnohými historiky považován němý western Velká železniční loupež. Za první akční hvězdy jsou označováni Douglas Fairbanks a Rudolph Valentino. Přeskočme několik dekád a podívejme se trochu blíže do doby nedávno minulé. Jelikož prvky akce jsou obsaženy téměř ve všech žánrech, zaměřme se na "čistě akční filmy", i když nic takového vlastně objektivně neexistuje. A i když se v tomto díle bude psát primárně o akčních filmech z let sedmdesátých, začněme napřed dvěma filmy, které byly natočeny ještě v uplynulé dekádě a stojí za to se o nich zmínit. Řazení je chronologické, nikoliv podle hodnocení.

1. Bez okolků (1967)

Lee Marvin ve filmu Bez okolků / Point Blank
© Warner Bros.
Jedním z předchůdců akčních filmů je kriminální drama, které v roce 1967 natočil anglický režisér John Boorman a hrál v něm Lee Marvin. Oficiální synopse k filmu: Při přepadení banky je stárnoucí gangster Walker (Lee Marvin) postřelen svým komplicem, který vzápětí zmizí s ukradenými penězi i s ženou svého přítele. Walker se dostane do pověstné věznice v Alcatrazu, kde si musí odpykat dlouholetý trest. Po celou dobu svého trestu je posedlý jedinou myšlenkou - jak krutě se pomstí zrádnému společníkovi a nevěrné ženě. Když však je konečně najde, zjistí náhle, že má co dělat s celou zločineckou organizací. 

Bez okolků dnes znají spíše jen cinefilové, ale je nepochybné, že měl tento stylově vytříbený snímek vliv na celou další generaci filmařů. I když v tomto filmu není primární akce, obsahuje film pár slušně natočených akčních sekvencí. Tou nejpamátnější je přestřelka ve vodním kanálu, kdy najatý sniper číhá na Walkera ukrývajícího se v bezpečí. Lee Marvin hrál ve stejném roce ještě ve válečné klasice Tucet špinavců a rok později se objevil v dalším filmu režírovaném Boormanem nazvaném Peklo v Pacifiku.

Originální trailer filmu Bez okolků

2. Bullitův případ (1968)

Steve McQueen ve filmu Bullitův případ / Bullitt
© Warner Bros. Pictures
Oficiální synopse filmu: Na počátku všeho je mafián Johnny Ross, který zpronevěří mafiánské organizaci dva miliony dolarů a podaří se mu uprchnout do San Franciska, kde mu ctižádostivý politik Chalmers slíbil ochranu, pokud bude vypovídat proti organizaci. Jeho ochranou pověří kapitán Bennet poručíka Franka Bullita. Ten se po instruktáži u samotného Chalmerse odebere se svými muži Delgettim a Stantonem do hotelu, v němž se Ross ukrývá. Zanedlouho však vniknou do pokoje dva muži a Stantona i Rosse postřelí. Ross na následky svých zranění zemře, Bullit, kterému je celý případ podezřelý, jeho smrt zatají a pustí se do pátrání. Odmítne Chalmersovi cokoliv prozradit a ten proti policistovi i jeho nadřízenému rozpoutá ostré tažení. Bullit přesto s Bennetovou podporou pokračuje v pátrání.

Snímek představil dalšího akčního hrdinu, kterým byl Steve McQueen. Ten se už objevil v legendárním westernu Sedm statečných, ale Bullittův případ ho s definitivní platnosti učinil hlavním tahounem filmu. Film natočený Peterem Yatesem obsahuje legendární scénu automobilové honičky ulicemi San Franciska, která se stala vzorem všech dalších akčních sekvencí s automobily. 

Originální trailer filmu Bullitův případ
 
3. Drsný Harry (1971)

Clint Eastwood, Andrew Robinson ve filmu Drsný Harry / Dirty Harry
© Warner Bros.
Oficiální synopse filmu: Obyvatele San Franciska ohrožuje neznámý střelec. Nejnovější obětí je půvabná mladá žena, kterou zastřelí v bazénu na střeše jednoho z mrakodrapů. Starosta San Franciska dostane dopis, ve kterém střelec žádá 100 000 dolarů, jinak zastřelí každý den jednoho člověka. Ukáže se, že svou hrozbu myslí vážně. Pátráním je pověřen inspektor Harry Callahan, známý tím, že chce zneškodnit protivníka za každou cenu. Harrymu je přidělen nový parťák, Mexikánec Chico Gonzáles. Harry nastraží na střelce léčku, jemu se ale podaří uprchnout. Následuje dopis, ve kterém oznamuje, že unesl dívku Annu, zakopal ji na tajném místě, a pokud nedostane 200 000 dolarů, dívka zahyne. Harry a Chico vyrážejí do akce, jsou ale oba zraněni. Harry přesto pokračuje v honbě za střelcem dál. Podaří se mu jej zatknout a zachránit nevinnou oběť?

Hvězdou tohoto filmu je Clint Eastwood, který se přehrál z westernů do městského kovboje - role, která mu sedla stejně dokonale jako Muž beze jména z dolarové trilogie Sergia Leoneho. Drsného Harryho natočil Don Siegel, který s Eastwoodem později natočil ještě kultovní vězeňský film Útěk z Alcatrazu a ve stejném roce jako Drsného Harryho natočil ještě snímek naprosto od něj odlišný - drama Oklamaný. Postava Harryho Calahana se stala natolik populární, že se v ní Eastwood ještě několikrát vrátil. 
Originální trailer filmu Drsný Harry
 
4. Francouzská spojka (1971)
Gene Hackman ve filmu Francouzská spojka / The French Connection
© 20th Century Fox
Oficiální synopse filmu: Dvojice detektivů bojuje proti obchodu s drogami, Jimmy Doyle, přezdívaný Pepek a jeho parťák Buddy Russo. Při své práci v Brooklynu se dostanou na stopu připravovaného obchodu, při němž jde o velké množství heroinu, ale velký případ nedopadne tak, jak by si přáli.

Hlavní roli Jimmyho Doyela hraje Gene Hackman, další z řady nově se rodících představitelů drsných chlápků, kteří bojují se zločinem se stejnou vervou, s jakou postupují zločinci. Hrál s takovým nasazením, že byl za svůj výkon oceněn Oscarem, stejně jako režisér William Friedkin, který natočil legendární automobilovou honičku v ulicích New Yorku. Hackman se v roli zarputilého policisty vrátil o tři roky později v pokračování Francouzská spojka 2: Dopadení

Originální trailer filmu Francouzská spojka
 
5. Útěk (1972)

Steve McQueen, Ali MacGraw ve filmu Útěk / The Getaway
© Warner Bros.
Oficiální synopse filmu: Doc McCoy prožívá v nudě a ve vzpomínkách na svou krásnou ženu Carol čtyři roky v texaské věznici za ozbrojené přepadení. Při návštěvě požádá manželku, aby šla za byznysmenem Benyonem a řekla mu, že dostane-li ho ven, je ochoten pro něj pracovat. McCoyovi je trest zkrácen. Po propuštění ale musí službu vlivnému a bezcharakternímu byznysmenovi oplatit. Protože se snaží skrýt finanční machinace svého bratra, přikáže McCoyovi, aby vykradl jeho banku. Při akci McCoyovi pomáhá nejen jeho manželka, ale i dva Benyonovi muži. Ukáže se však, že je Benyon podvedl, a proto nenachází jiné řešení než prchat s manželkou a s penězi před gangstery. 

Tuto klasiku akčního žánru režíroval Sam Peckinpah se Stevem McQueenem a Ali MacGraw, která se za herce poté i vdala. Peckinpah proslul především jako režisér westernů (Divoká bandaPat Garrett a Billy Kid), ale tímto výrazně přispěl i akčnímu žánru. Tento film se v 90. letech dočkal stejnojmenného remaku, kde hráli tehdejší manželé Alec Baldwin a Kim Basinger

Originální trailer filmu Útěk
 
6. Cesta draka (1972)

Bruce Lee, Chuck Norris ve filmu Cesta draka / Meng long guo jiang
© Golden Harvest Company Ltd.
Výrazně na sebe na počátku 70. let upozornil americko-honkongský herec Bruce Lee, který zpopularizoval filmy s východním bojovým uměním. Byl jejich nejznámějším a zároveň nejlepším představitelem a praotcem. Cestu draka si Lee napsal, produkoval, režíroval a hrál v ní hlavní roli, měl tak nad svým filmem dokonalou kontrolu. Oficiální synopse filmu: Těšil se, že se v Římě dobře nají, ale mafiáni nedají pokoj majitelům restaurace, a tak musí Bruce udělat pár nezbytných opatření, aby je ochránil. Kopance budou jenom létat a na konci se možná odehraje souboj století: Bruce Lee versus Chuck Norris. Ten tu ztvárnil svou první filmovou roli. Právě závěrečný souboj je zřejmě tím nejlepším, co si z filmu odnesete. Jeho posledním dokončeným filmem byl Drak přichází, který měl premiéru už po hercově smrti. 
Originální trailer filmu Cesta draka
 


7. Přání smrti (1974)

Charles Bronson ve filmu Přání smrti / Death Wish
© Paramount Pictures
Oficiální synopse filmu: Hlavní hrdina slavného amerického filmu Paul Kersey je architekt, průměrný občan, který nemá nic společného se světem násilí. Když je však zavražděna jeho žena a znásilněna dcera, změní se v bezcitného mstitele. Přestože je příběh vybudován tak, aby bylo zcela zřejmé, že jediným východiskem ze situace je užití násilí, a to v maximální míře, je tu snaha zobrazit, jak těžké je odpovědět na zbytečné a nepochopitelné násilí. Příběh, který v sobě má něco z tragédie, ostře navozuje otázku bezmocnosti zákona proti organizovanému zločinu a práva obyvatel vzít spravedlnost do vlastních rukou, což je téma u nás dnes stále více než aktuální. 

Dalším akčním hrdinou se v 70. letech vedle McQueena, Eastwooda, Hackmana a Leeho stal Charles Bronson, který se jako McQueen a Eastwood rovněž nejdříve prosadil ve westernech, s McQueenem si zahrál už v Sedmi statečných. Jeho životní rolí se ale stal architekt Paul Kersey, z něhož se stane mstitel a zabiják násillníků. Film vzbudil velkou diskuzi na téma, zda může obyčejný člověk vzít spravedlnost do vlastních rukou, když není jiná možnost. V dalších dílech už šlo jen o čistokrevnou akci, která se posléze proměnila v klišé. 

Originální trailer filmu Přání smrti
 
8. Zlé časy (1975)

Charles Bronson, James Coburn ve filmu Zlé časy / Hard Times
© Columbia Pictures
Ve filmu ztvárnil Charles Bronson tvrdého chlapíka jménem Chaney, i když tentokrát v příběhu z trochu jiného soudku. Film se odehrává v období hospodářské krize v USA ve 30. letech, kdy velkou popularitu měly ilegální pěstní souboje, na kterých by rád zbohatnul hazardní hráč a sázkař Speed (James Coburn). Ten hodlá Chaneyho pořádně zužitkovat a připraví mu několik nebezpečných soubojů, které jim oběma můžou vydělat slušný balík peněz. Filmem režijně debutoval Walter Hill, který později vytvořil řadu filmů, které si našly své místo v klasice akčního žánru. 
Originální trailer filmu Zlé časy
 
9. Mistrův syn (1978)
Jackie Chan ve filmu Mistrův syn / Jui kuen
© Madacy Entertainment
Oficiální synopse filmu: Wong Fei-Hung je nezbedným synem mistra školy bojových umění. Namísto, aby studoval kung-fu, stále někde vyvádí výtržnosti. Při jedné z jeho taškařic se však zraní syn mocného a bohatého měšťana. A otec Wong Fei-Hunga náležitě potrestá – svěří ho svému sadistickému bratrovi, který ho má naučit disciplíně. Tento záhadný muž, mající mezi svými studenty děsivou reputaci, učí Fei-Hunga bizarnímu stylu kung-fu. Nejdříve se Fei-Hung snaží vzdorovat, ale poté, co prohraje souboj s místním zabijákem, najatým na vraždu Fei-Hungova otce, uvědomí si, že jedinou cestou je ovládnutí speciálního bojového stylu zvaného "Opilý box". Snímek Mistrův syn dokonale těží ze spojení precizních kung-fu soubojů a charakteristického humoru Jackieho Chana, který se díky tomuto filmu stal pomyslným králem žánru kung-fu komedií.

Po smrti Bruce Leeho se nejvýraznějším představitelem filmů s bojovým uměním stal Jackie Chan, který mezi své akrobatické kousky vkládal mnohem více humoru, než to činil Bruce Lee. Tento film režíroval Yuen Woo-ping, který je dnes už rovněž legendou ve svém oboru. Jeho služby často využívaly i velké hollywoodské produkce. 

Originální trailer filmu Mistrův syn
 
10. Šílený Max (1979)

Mel Gibson ve filmu Šílený Max / Mad Max
© Metro-Goldwyn-Mayer Studios
V nastupující herecké generaci na sebe výrazně upozornil mladičký Mel Gibson v postapokalyptickém akčním filmu George Millera. Oficiální synopse filmu: Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. Gibson s Millerem se v prvním Maxovi teprve rozehřívali, ale jejich průkopnický film nelze v tomto výčtu deseti nejslavnějších akčních kousků 70. let přehlédnout.  
Originální trailer filmu Šílený Max
 
Příště: 80. léta.

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

 • Svatá pravda (Eleanor GT, 10.05.2020 07:54) Reagovat

  Tak tohle byl začátek všeho dobrého co se odehrálo v 70 a 80 letech na filmovém plátně.Pamatuji jak jsme po škole chodili ke kámošovi co měl jeho fotr doma video a pouštěli na VHS tyhle trháky.Dnešní tvorba také není špatná,ale někdy se na to nedá dívat.Přání smrti je prostě bomba.Dále Vetřelec 1.Karate filmy následované 80" Komandem,Predátorem,Rambem a Rockym.Horory jako Heloween,Fredy, Návrat živých mrtvých,Pátek třináctého atd.Z dnešního pohledu některé scény jsou úsměvné,ale tenkrát jsme o hltaly a bylo nám jedno že se Arnýho žluté Porsche samo opravilo v dalším záběru.

 • 007 (Anonym, 11.05.2020 01:36) Reagovat

  A co bodovky? Tam žádná akce není? Třeba Špion, který mě miloval strčí do kapsy většinu uvedených filmů.

  • Re: 007 (V.L., 12.05.2020 08:34) Reagovat

   Bondovkám bude někdy věnován speciální samostatný článek.

 • 1967 (Karel Svoboda, 29.11.2020 13:16) Reagovat

  1967 a 68 nejsou 70. leta. Udivuje mě, že s B. Leem tu není spíš DRAK PŘICHÁZÍ.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Spider-Man: Napříč paralelními světy 8/10
Recenze: Animovaný film Spider-Man: Napříč paralelními světy je festivalem nápaditosti Pokračování Oscarem oceněného animovaného komiksového filmu je opět gejzírem představivosti, nápaditosti a audiovizuálního obžerství. Jedná se však jen o polovinu příběhu, jehož vyvrcholení se dočkáme až v březnu... čtěte zde
Vydáno: 03.06.2023 10:30 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 2. 6. 2023 - 8. 6. 2023
TV tipy: Masakr v Římě způsobil chaos a znamenal farářův konec Blížící se léto už je znát na první červnové televizní nabídce, v níž je tím nejvýraznějším premiéra českého dramatu Atlas ptáků. Vedle něj jako už tradičně očekávejte spíše snímky pozapomenuté a velmi málo známé.... čtěte zde
Vydáno: 02.06.2023 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Kinopremiéry: 22. týden
Kinopremiéry: Jana z Arku a Spider-Man se pohybují napříč paralelními světy Na Den dětí vstupuje do kin mimo jiné další animovaný Spider-Man cestující v paralelních světech, paradoxně je ale určen spíše dospělejším divákům. Výraznou konkurenci nicméně ve zbývajících pěti premiérách nemá. čtěte zde
Vydáno: 31.05.2023 07:30 v sekci Radar | Kinopremiéry
0
Top 20 ČR: 21. týden
Top 20 ČR: Malá mořská víla na Vina Diesela nestačila Popularita amerických disneyovek u nás není taková jako za mořem a tak ani Malá mořská víla nestačila na Dominica Toretta a jeho rodinu z akční série Rychle a zběsile. čtěte zde
Vydáno: 30.05.2023 07:30 v sekci Komentáře | Top 20 ČR
0
Box office: 21. víkend
Box office: Malá mořská víla boduje Muzikálová hraná disneyovka Malá mořská víla zaznamenala více než solidní víkendové tržby, které ji bez problému katapultovaly na vrchol žebříčku návštěvnosti. čtěte zde
Vydáno: 29.05.2023 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Trailer: Hidden Strike (01.06.2023 19:35 v Novinky | Trailery)
- TV tipy: Pasažéři ve službách mafie jsou nezvěstní v boji (26.05.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Stroj času: Sylvester Stallone versus Wesley Snipes ve filmu Demolition Man (21.05.2023 10:30 v Recenze | Stroj času)
- TV tipy: Pan Nepolapitelný hledá odhalenou stopu devadesátek (19.05.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Mark Wahlberg bude řídit Flight Risk (13.05.2023 08:00 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Neviditelní Mrňouskové se ve jménu otce ocitají v osmé třídě (12.05.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Will Penny a Charley Varrick jsou výjimeční (21.04.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Teaser: The Continental (13.04.2023 09:30 v Novinky | Trailery)
- Kinopremiéry: Renfield vsadil na zlato (12.04.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Zemřel Richard Ng (10.04.2023 13:08 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel Bill Butler (07.04.2023 05:59 v Novinky | Zprávy)
- Stroj času: Původní Kráčející skála slaví 50 let (01.04.2023 10:30 v Recenze | Stroj času)
- TV tipy: Přenašeč Spider-Man jede daleko od domova poslední závod, v němž chce vždycky zvítězit (24.03.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- TV tipy: Železný stisk Spider-Mana je mimořádnou událostí (17.03.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Jackie Chan bude v New Police Story 2 (15.03.2023 11:59 v Novinky | Zprávy)
- Stroj času: V žáru noci je brilantní po všech stránkách (12.03.2023 09:30 v Recenze | Stroj času)
- TV tipy: Harold a Maude se vydávají přes hranici najít 99 domovů (10.03.2023 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Vřískot zloděje z Bagdádu (08.03.2023 07:30 v Radar | Kinopremiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   22/2023

Spider-Man: Napříč paralelními světy
8/10

Pokračování Oscarem oceněného animovaného komiksového filmu je opět gejzírem představivosti, nápaditosti a audiovizuálního obžerství. Jedná se však jen o polovinu příběhu, jehož vyvrcholení se dočkáme až v březnu příštího roku.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2023 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu