Hollywoodská továrna na sny přináší na svět kromě omračujících trháků také jejich opak. Následující článek vám představí nejznámější (ne)slavné hollywoodské propadáky.
Kleopatra (1963)
12. června 1963 měl premiéru tehdy nejdražší hollywoodský velkofilm, jaký kdy vznikl -
Kleopatra v hlavní roli s
Elizabeth Taylor a
Richardem Burtonem. Jeho náklady se vyšplhaly na 44 milionů dolarů, což je ekvivalentem dnešních 365 milionů, a film málem zruinoval studio 20th Century Fox. Byla však
Kleopatra propadák? Nikoliv. Šlo s tržbami 57,7 milionu o komerčně nejúspěšnější film roku 1963, a přesto film díky svým obrovským nákladům prodělal. A nepomohly ani čtyři Oscary: za výpravu, kameru, vizuální efekty a kostýmy.
Originální trailer filmu Kleopatra
Nebeská brána (1980)
Epický western o osidlování divokého západu "zázračného dítěte"
Michaela Cimina, který dva roky předtím slavil velký úspěch se svým válečným eposem
Lovec jelenů, se stal synonymem obrovského propadáku, který položil studio United Artists. Náklady filmu se vyšplhaly na 44 milionů (dnešních 171 milionů), tržby 3,5 milionu. Ztráty činily 37 milionů (dnešních 144 milionů).
Nebeská brána kupodivu neznamenala konec pro Cimina, který poté ještě několik snímků natočil, i když žádný z nich příliš velký úspěch neměl.
Originální trailer filmu Nebeská brána
Ishtar (1987)
Náklady dobrodružné akční komedie, v níž se před kamerou sešli
Warren Beatty,
Dustin Hoffman a
Isabelle Adjani, se vyšplhaly na 55 milionů. V USA pak film utržil jen 14,3 milionu. Ztráty byly odhadovány na 40 milionů dolarů a
Ishtar se od té doby používal jako synonynum komerčního propadáku.
Originální trailer filmu Ishtar
Dobrodružství barona Prášila (1988)
Terry Gilliam má sice velkou fantazii a skvělé nápady, ale pro producenta, který potřebuje filmem vydělat zpět do něj vložené peníze, znamená velké riziko. To poznal v roce 1988 i Thomas Schühly, který Gilliamovi poskytl velkorysý rozpočet 46 milionů, aby natočil dobrodružnou komedii
Dobrodružství barona Prášila. Film nakonec utržil jen 8,1 milionu a studio Columbia přišlo o zhruba 38 milionů.
Originální trailer filmu Dobrodružství barona Prášila
Vodní svět (1995)
S náklady pohybujícími se mezi 172 až 175 miliony dolarů bylo postapokalyptické sci-fi s Kevinem Costnerem v roce 1995 nejdražším filmem všech dob. Film v USA vydělal jen 88 milionů a byl přezdíván "Fishtar" a "Kevin´s Gate". Ani 176 milionů ze zámoří nepomohlo, aby se Vodní svět nestal fiaskem. Až pozdější uvedení na videu a v televizi dokázalo film dostat do kladných čísel.
Originální trailer filmu Vodní svět
Ostrov hrdlořezů (1995)
Ze stejného roku jako
Vodní svět je i dobrodružná komedie, která způsobila krach filmového studia Carolco. Její náklady se vyšplhaly na 98 milionů dolarů, zatímco tržby v USA byly jen 10 milionů. Film razantně utnul kariéru
Rennyho Harlina, který předtím slavil úspěchy s filmy
Smrtonosná past 2 a
Cliffhanger.
Ostrov hrdlořezů se octnul v Guinessově knize rekordů, kde byl označen jako největší propadák všech dob. Jeho ztráty byly s přihlédnutím k inflaci odhadnuty na 118 milionů dolarů. Harlin pak natočil ještě jeden propadák - akční snímek
Formule!.
Originální trailer filmu Ostrov hrdlořezů
Bojiště Země (2000)
Jedním z největších filmových propadáků bylo také sci-fi zapáleného scientologa Johna Travolty natočené podle knihy zakladatele scientologie L. Rona Hubbarda. Náklady filmu se vyšplhaly na 73 milionů a celosvětově film utržil 29 milionů. Ztráty se vyrovnaly zhruba rozpočtu filmu.
Originální trailer filmu Bojiště země
Pluto Nash (2002)
Akční sci-fi komedie s
Eddiem Murphym patří s rozpočtem 100 milionů a tržbami 7 milionů také k jedněm z největších propadáků všech dob. Aby toho nebylo málo,
Pluto Nash je navíc označován také jako jeden z nejhorších filmů všech dob. Katastrofální tržby filmu neměly kupodivu na další hercovu kariéru žádný vliv.
Originální trailer filmu Pluto Nash
Titan A.E. (2000)
Nejen hrané filmy jsou propadáky, ale i ty animované. Názorným příkladem je animák z roku 2000. Snímek kombinující klasickou animaci a CGI přinesl studiu 20th Century Fox ztrátu 100 milionů a ukončil existenci studia Fox Animation Studios. Dalším velkým animovaným propadákem byl Sindibád: Legenda sedmi moří od studia Dreamworks
Originální trailer filmu Titan A.E
Láska s rizikem (2003)
Romantická komedie s Benem Affleckem a Jennifer Lopez byla největším propadákem nejen obou herců, ale i režiséra Martina Bresta, autora jednoho z největších hitů - slavného Policajta v Beverly Hills. Jenže Láska s rizikem natočená za 75 milionů jich vydělala jen 7. Martin Brest už od té doby nic nerežíroval.
Originální trailer filmu Láska s rizikem
Stealth - Přísně tajná mise (2005)
Měl to být Top Gun nového tisíciletí, ale akční snímek Stealth - Přísně tajná mise, v němž hráli Josh Lucas a Jessica Biel skončil jako katastrofální fiasko. Film s rozpočtem 135 milionů utržil jen 77 milionů a tvůrcům přinesl ztrátu 96 milionů.
Originální trailer filmu Stealth - Přísně tajná mise
Máma mezi Marťany (2011)
Náklady této komedie dosáhly neuvěřitelných 150 milionů, zatímco její tržby dělaly jen 39 milionů celosvětově. Studio Walta Disneyho přišlo o 100 milionů. Nešlo o první ani poslední ztrátu pro studio, které jinak vytváří obrovské trháky.
Originální trailer filmu Máma mezi Marťany
John Carter: Mezi dvěma světy (2012)
Ještě větším propadákem pro Disneyho byla meganákladná fantasy z roku 2012. Její rozpočet se vyšplhal na monstrózních 263 milionů. Film utržil celosvětově jen 284 milionů a studio přišlo o 122 milionů, nemluvě o tom, že plány na sequely byly skrečovány.
Originální trailer filmu John Carter: Mezi dvěma světy
47 Róninů (2013)
Akční fantasy s Keanu Reevesem mělo velkorysý rozpočet 175 milionů, jenže celosvětově vydělalo jen 151 milionů, což znamenalo ztrátu zhruba 98 milionů.
Originální trailer filmu 47 Róninů
Osamělý jezdec (2013)
Ještě nákladnějším byl western s Johnnym Deppem ze stejného roku. Rozpočet filmu se šplhal k 250 milionům, zatímco tržby činily zhruba tolik. Aby ale film vydělal, nestačí utržit tolik, kolik činí rozpočet, ale minimálně dvakrát třikrát více. Ztráty činily minimálně 98 milionů, nejspíše to ale bylo mnohem více.
Originální trailer filmu Osamělý jezdec
Monster Trucks (2016)
Náklady akční komedie byly "jen" 125 milionů, což ale nezabránilo, aby se nestala propadákem a nepřinesla studiu Paramount ztrátu zhruba tu samou sumu.
Originální trailer filmu Monster Trucks
Král Artuš: Legenda o meči (2017)
Tak tato "sranda" vyšla studio Warner Bros. hodně draho. Film s rozpočtem 175 milionů utržil celosvětově necelých 149 milionů, čímž zaznamenal ztrátu 150 milionů.
Originální trailer filmu Král Artuš: Legenda o meči
X-Men: Dark Phoenix (2019)
Zatím největším letošním propadákem je X-Men: Dark Phoenix. Film natočený za 200 milionů jich vydělal celosvětově jen 252, což přineslo zhruba 100 milionovou ztrátu.
Originální trailer filmu X-Men: Dark Phoenix
Další slavné propadáky: Vikingové, Dobrodružství Rockyho a Bullwinkla, Pevnost Alamo, Alexander Veliký, Ali, Alenka v říši divů: Za zrcadlem, Spojenci, Cesta kolem světa za 80 dní, Astronautova žena, Milovaná, Ben-Hur, Obr Dobr, Hacker, Blade Runner 2049, Riddick: Kronika temna, Barbar Conan, Cotton Club, Kovbojové a vetřelci, Deepwater Horizon: Moře v plamenech, Pan doktor a jeho zvířátka, Formule!, Drsňák Dudley, Enderova hra, Božský Evan, Fantastická čtyřka, Den otců, Final fantasy: Esence života, Do posledního dechu, Geostorm: Globální nebezpečí, Krotitelé duchů, Bohové Egypta, Hodný dinosaurus, Šestý batalion, Velká čínská zeď, Green Lantern, Happy Feet 2, Hard Rain, Hartova válka, Poznáš, až to přijde?, Hudson Hawk, Hugo a jeho velký objev, Lovec: Zimní válka, Instinkt, Jack Frost, Jack a obři, Jupiter vychází, Liga spravedlnosti, K-19: Stroj na smrt, Lolita, Pod rouškou noci, Krycí jméno U.N.C.L.E., Smrtelné stroje, Mumie, Pan, Petr Pan, Pixely, Poseidon, The Postman - Posel budoucnosti, Power Rangers: Strážci vesmíru, The Promise, R.I.P.D.- URNA: Útvar Rozhodně Neživých Agentů, Red Planet, Robin Hood, Rollerball, Křižovatka smrti 3: Tentokráte v Paříži, Sahara, Sedmý syn, Solo: Star Wars Story, Speed Racer, Koule, Supernova, Želvy Ninja 2, Země zítřka, Transformers: Poslední rytíř, Planeta pokladů, Valerian a město tisíce planet, Kód Navajo, Vlkodlak, V pasti čsu, xXx: Nová dimenze.