Twin Peaks (2017) sázelo v rámci své kryptické kampaně před uvedením na nostalgii, když byla v pár upoutávkách i nemnoha předem zveřejněných fotografiích připomínána povědomá místa i _staré_ tváře. Avšak publicisté/publicistky byli v rozporu s kampaní upozorňováni a co do psaní omezováni následujícími podmínkami: 1.) Twin Peaks (2017) není Městečko Twin Peaks (1990), nemá se psát o "návratu", nýbrž o "novém Twin Peaks" či "limitované sérii od Showtime"; 2.) nemají se používat různé kategorizující nálepky či označení, a to ani v případě těch žánrových ("thriller", "mystery"); 3.) má se namísto "epizody" uvádět "části" či dokonce "kapitoly". Výše nastíněná kontradikce - mezi možnou nostalgií na jedné straně a razantnímu vymezení se vůči předchozímu na straně druhé - jako kdyby pro (staro)nové (Městečko) Twin Peaks byla příznačná.
Po čtyřech zhlédnutých ep... kapitolách, dostupných na HBO GO, se jako určující zdá být ono vyhranění se. Městečko Twin Peaks bylo a je postmodernou, Twin Peaks se mi zatím jeví jako moderna, jíž byla i poslední lynchovina INLAND EMPIRE. Pro modernu platí, že se jasně vymezuje vůči tomu, co bylo, a to často razantním přepracováním dřívějšího, namísto tradiční výstavby upřednostňuje tu konceptuální, na kterou upozorňuje, a vedle reflexivity tíhne k abstrakci a subjektivitě, přičemž vše vedle zpochybňování objektivity utváří jednotnou vizi světa autora/autorů.
Pokud patříte mezi generaci, která zachytila první dvě řady při jejich prvotním televizním uvedení a která by dala přednost retro TV, mějte se na pozoru: nejenom sovy nejsou tím, čím se zdají být, ani Twin Peaks není Městečko Twin Peaks. Záběr se rozšířil, protože "Twin Peaks" nyní je i "Jižní Dakota", "New York" či "Las Vegas". Fotografie Laury Palmerové vybledla, přestože pohled na ni vyvolává vzpomínky posílené známým hudebním motivem, jenž je spolu s ikonickým hudebním doprovodem ke slyšení výjimečně. Tváře ostatních zestárly a jejich role jsou omezeny na pouhou stafáž, nové postavy mají více prostoru i vlastní navzájem provázané záhady. Cooper se po čtvrt století při prvním pohledu do zrcadla nepoznává a kávu při prvním doušku vyplivne, což někomu může připadat jako flusanec do tváře pravověrným. Nostalgici si ovšem mohou (a taky nemusí) později přijít na své, až postava X0 dorazí z LA do TP, protože máme před sebou nepochybně velmi koncepční dílo.
Jenom neočekávejte jednotu v přístupu, protože noirová - hitchcockovská - práce s dvojníky v prvních dvou kapitolách může později nabýt podoby sitcomové komedie záměn v následujících dvou částech. Zapomeňte na "surreálné, ale milé" z let devadesátých (nadrealita je vyplivnutá žvýkačka lepící se na paty!), tahle avantgarda má blíž futurismu (žvýkačka vracející se do módy!), protože technicky vyspělá společnost je nade vším... s výjimkou technologie samotné. Gramofon utichl, i když můžete něco zaslechnout, pokud opravdu nasloucháte, ale zástrčky mohou posloužit jako místo přechodu, bytost se může zhmotnit za pomoci stromečku s elektrickými výboji a mozečkem, čímž si prodlouží vlastní trpasličí tělo. Při tom všem můžete sledovat odkazy k Lynchově vlastní krátkometrážní i dlouhometrážní tvorbě včetně návrhů alb, až se vám z toho hlava promaže (bizár nová bytost nechybí) a budete postrádat sitcomově návodný smích, který doprovázel králíky (rabbits), ale u zajíčků chybí. A to přitom zajíčci mohou - s výjimkou jednoho snědeného! - být za vším!
Asi jste ze zmínky o avantgardě, která se odklání od surrealismu k futurismu, pochopili, že konvenční výstavbu vážně, vážně v této moderně čekat nemůžete. Namísto cliffhangerů, které zaháčkují do další epizody, máme části či kapitoly, ve kterých se epilogy vztahují k sobě navzájem (náladotvorné hudební vystoupení v jednom... pajzlu pro lidi připomínajícím si zašlé mládí). Namísto konvenční struktury se připravte na tu konceptuální, která je ovšem reflektována. "Je to budoucnost, nebo minulost?", ptá se jedna z postav v místě a počinu, ve kterém se střetává několik časových rovin. "Nápomocné" odlišení skrz černobílý a barevný obraz je spíš zavádějící. Zvlášť když se tolik noříme do vnitrozemní říše agenta Coopera, resp. Cooperů, či sledujeme naše černé skříňky (např. televize), zatímco dlouho očekáváme, až se v nich něco opravdu objeví, i když v nich je hlavně násilí a sex.