V roce 1971 si střihli svůj "nepořádný" celovečerní debut s - do filmové podoby sestříhaného "cirkusu" - A teď něco úplně jiného, který sama skupina nepovažovala za úspěch. I proto toužili natočit "skutečný" filmový debut, což se jim povedlo až s Monty Python a Svatý Grál, který realizovali v pauze mezi třetí a čtvrtou (poslední) sérií televizního "cirkusu". Stal se tak jejich první originální prací, která se sice držela televizní skečovité formy, aniž by ale čerpala z jejich starších skečů, jako tomu bylo v případě A teď něco úplně jiného. A dá se napsat, že se "Svatým Grálem" spáchali plnohodnotný přesun z televizních obrazovek na filmová plátna.
Snímek vychází ze známé artušovské legendy o králi Artušovi (Graham Chapman), který je vyvolen k tomu najít legendární Svatý Grál se svými věrnými rytíři kulatého stolu. Do cesty se jim staví spousta překážek jako například sprostí Francouzi, nemilosrdný Černý rytíř, rytíři říkající "Ni" a další. Nakonec po četných dalších dobrodružstvích, včetně boje s krutým bílým králíkem, se dostávají s pomocí čaroděje Tima (John Cleese) k lávce smrti. Od Svatého Grálu je dělí pouze strážce lávky (Terry Gilliam) se třemi záludnými otázkami. Na Artuše se zbytkem svých mužů, sirem Lancelotem (Cleese), sirem Robinem (Eric Idle), sirem Bedeverem (Terry Jones) a sirem Galahadem (Michael Palin) ale čeká ještě další překvapení.
I když jsme vylíčili skoro celý děj "Svatého Grálu", nic zásadního jsme neprozradili. Nejde tu tolik ani o děj, který je beztak jen záminkou pro typickou ukázku montypythonovského humoru, který jejich skalní fanoušci zbožňují a ostatním nic neříká. Nemá cenu psát, že Monty Python a Svatý Grál je film, který ocení jen jejich skalní příznivci. Ty, kterým se pythonovský humor nelíbí, neosloví ani jejich film. Nejde totiž v podstatě o "klasický" filmový příběh s dějem, ale o epizodický slepenec skečů, formu, kterou "Pajtni" dobře znali a ovládali z televizního formátu a který drží pohromadě postava Artuše.
Jinak si ale žádné meze nekladli a opět svým fanouškům naservírovali to, co měli nejraději - tedy především slovní ekvilibristiku, ve které exceloval hlavně pro film se navrátivší John Cleese, a celou řadu vtipných či velmi vtipných scének (souboj s Černým rytířem, setkání s rytíři říkající "Ni", boj s krutým bílým králíkem), které pro zpestření proložili několika muzikálovými čísly, rovněž povedenými. Jako obvykle své scénky vymysleli a napsali společně, přičemž režie se ujal režijně nejambicióznější (pomineme-li Gilliama) ze skupiny Terry Jones, kterému s ní vypomáhal - tehdy teprve budoucí režisér - Terry Gilliam, jinak hlavní animátor skupiny a "vypomáhající" herec.
"Pajtni" Svatý Grál natočili v "bojových" poloamatérských podmínkách v přírodních skotských lokacích za i tehdy - na filmové poměry - nízký rozpočet dvě stě dvacet devět tisíc liber (asi čtyři sta tisíc dolarů). Nemohli si tedy dovolit žádné nákladné exteriérové scény a když postava nosiče Patsyho (Gilliam) zareaguje na vzletné zvolání krále Artuše "Podívejte, hrad!", že jde jen o "maketu", říká tím vše. Spíše také z důvodu nedostatku peněz jsou do "Svatého Grálu" zakomponované tradiční animované sekvence, jejichž autorem byl právě Gilliam, který ale svou původní profesi prováděl se stále větší nechutí. O dva roky později pak potvrdil své režijní ambice svým celovečerním debutem, už jen částečně pythonovským Žvahlavem / Nepovedené dobrodružství.
Monty Python a Svatý Grál znamenal pro humoristickou skupinu kýžený filmový průlom a zaznamenal komerční i kritický úspěch. A dočkal se také vydání na DVD a Blu-ray stejně jako znovuuvedení v kinech v roce 2001, kdy jenom to přineslo skoro dva miliony dolarů. "Pajtni" mají zkrátka dost fanoušků i dnes, kdy se "Svatý Grál", který byl zařazen různými anketami mezi "nejlepší" nebo "nejvtipnější" komedie nebo filmy vůbec, znovu vrací na plátna kin. Pánové ho pak ještě dokázali překonat Životem Briana, který v už "opravdové" filmové podobě dovedl k dokonalosti jinak těžko převeditelnou formu humoru této ze své podstaty skečařské britské skupiny, která se pak stylově rozloučila skečovitě pojatým "návratem ke kořenům" Monty Pythonovým smyslem života.
P.S.: Distributorem filmu Monty Python a Svatý Grál je společnost Pannonia Entertainment.