Festivalové ozvěny: 16. týden

Vydáno: 17.04.2012 19:00 - Jana Bébarová | foto: Jaromír Komárek / Filmové studio Barrandov

Restaurovanou verzi Formanovy klasiky Hoří, má panenko či poctu Josefu Somerovi uvede festival v Karlových Varech. Letní filmová škola pro změnu nabídne kolekci filmů Harolda Lloyda, retrospektivu Davida Leana či Benedeka Fliegaufa a v Půlnočních delikatesách i blaxploitation filmy.
MFF KARLOVY VARY
Digitálně restaurovaná kopie filmu Miloše Formana Hoří, má panenko bude mít světovou premiéru na 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.
V rámci projektu digitálního restaurování zásadních snímků československé kinematografie, na němž se kromě festivalu podílí Ministerstvo kultury a Národní filmový archiv, byla loni ve Varech uvedena takto restaurovaná Marketa Lazarová Františka Vláčila. Jeden z vrcholných filmů československé nové vlny bude ve Varech mimo jiné uveden při příležitosti režisérových osmdesátých narozenin, které oslavil letos v únoru. Projekce proběhne v sobotu 30. června 2012 ve Velkém sále hotelu Thermal.
Jako poctu Josefu Somrovi karlovarský festival do svého programu dále zařadil Jirešovu adaptaci románu Milana Kundery Žert. Somr, jakožto absolvent brněnské JAMU, dlouholetý člen pražského Činoherního klubu a posléze souboru činohry Národního divadla v Praze, patří nejen k nejvýznamnějším hercům českého divadla, ale i filmu. Snímek Žert bude na festivalu promítán v pátek 6. července za Somrovy osobní účasti.
LETNÍ FILMOVÁ ŠKOLA
Chystané programové sekce a první hosty rovněž odtajnili organizátoři Letní filmové školy, která se letos pod novým vedením umělecké ředitelky Ivy Hejlíčkové v Uherském Hradišti uskuteční ve zkráceném termínu od 21. do 28. července.
Tradiční sekce "Fokus", která se zaměřuje na dějiny jedné národní kinematografie, bude letos věnována historii maďarského filmu. Výběr několika němých filmů mapujících počátky maďarské kinematografie doplní snímky zlatého věku maďarského filmu šedesátých let, jmenovitě Otec (1966) Istvána Szabóa, Hvězdy na čepicích (1967) Miklóse Jancsóa, Láska (1971) Károlyho Makka (někdy uváděná pod názvem Dny čekání) či Sindibád (1971) Zoltána Huszárika.
Protipól těmto umělecky výrazným a naléhavým snímkům bude tvořit výběr filmů zachycující vývoj maďarské komedie. Jednotlivé dekády a odlišné přístupy maďarských tvůrců k tomuto žánru bude zastupovat například moralistní Pan profesor Hanibal (1956) Zoltána Fábriho nebo crazy-komedie Róberta Koltaie Nikdy nezemřeme (1993).
V sekci "Fokus" budou taktéž představena díla tří výjimečných maďarských tvůrců tří generací: Istvána Szabóa, Marcella Jankovicse a Benedeka Fliegaufa. Animátor Marcell Jankovics v Hradišti osobně, v české premiéře uvede svůj nový projekt Lidská tragédie, který je monumentální animovanou historií lidstva na pozadí věčných svárů dobra a zla, jedince a masy, ideologie a individuality. Benedek Fliegauf, jenž na jižní Moravu taktéž osobně zavítá, bude mít v Hradišti kompletní retrospektivu svého díla.
Další retrospektivu, tentokrát britského režiséra Davida Leana, přinese sekce "Inventura". Představí jak Leanovy začátky, spojené se jménem dramatika Noela Cowarda, tak jeho dickensovské adaptace a epické velkofilmy Most přes řeku Kwai (1957), Lawrence z Arábie (1962) či Doktor Živago (1965), a to většinou v restaurované digitální podobě. "Filmová čítanka" pak připomene padesátileté výročí Oberhausenského manifestu, klíčového dokumentu poválečného vývoje německého filmu, a v sedmi blocích uvede krátké filmy všech 26 podepsaných režisérů.
Milovníci sekce "Půlnoční delikatesy" se letos mohou těšit na zásadní snímky subžánru blaxploitation filmů sedmdesátých let točených černošskými tvůrci pro černošské publikum, mezi nimi například na Sweet Sweetback's Baadasssss Song, Blaculu či Foxy Brownovou s tarantinovskou Pam Grier v hlavní roli.
"Film a živá hudba" nabídne kolekci snímků amerického komika Harolda Lloyda, kterou do Hradiště přijede osobně představit jeho vnučka, filmová historička a producentka Suzanne Lloyd. Sekce němých filmů s živým hudebním doprovodem taktéž nabídne restaurovanou verzi Cesty na Měsíc Georgese Mélièse, kterou doplní dokument Serge Broomberga a Erica Langea Neobyčejná cesta, věnovaný restaurování tohoto snímku.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY