Box Office: Hobit ovládl americká kina, tržby jsou ale zklamáním

Vydáno: 22.12.2014 05:00 - Martin Bubrín | foto: facebook tvůrce

O uplynulém víkendu vstoupil do amerických kin dlouho očekávaný Hobit: Bitva pěti armád. Navzdory monumentální kampani a faktu, že jde o poslední film ze Středozemě, jsou dosavadní tržby docela zklamáním.
Martin Freeman, Richard Armitage ve filmu Hobit: Bitva pěti armád / The Hobbit: The Battle of the Five ArmiesPoslední blockbuster letošního roku udeřil do amerických kin a hned na začátek se sluší říct, že jde o nejslabší víkendovou tržbu celé středozemské série - 56 milionů dolarů je na megafilm, "událost dekády" a završení ságy jednoduše slabota, kterou jedině zachránilo nasazení snímku do kin už ve středu o půlnoci a samozřejmě příplatky za 3D. I tak ale Bitva pěti armád skončila v porovnání s předchozími hobitími díly nejhůře (Neočekávaná cesta 84 milionů, Šmakova dračí poušť 73 milionů).

Skoro dvacetimilionový víkendový sešup, jak už bylo řečeno, zachránilo uvedení s dvoudenním předstihem, a tak si fantasy Petera Jacksona za svých celkových pět dní přišlo celkem na 90 milionů, což se v porovnání trochu blíží Dvěma věžím (102 milionů za pět dní), ale zde zase musíme brát v potaz neuvedení v 3D a podobně. Takový start může být pro studio zklamáním hlavně z toho hlediska, kolik své kampaně soustředilo na fakt, že jde o poslední velkou kapitolu ze Středozemě - víc než cokoliv tenhle drastický sešup hovoří o tom, že je o Hobita mnohonásobně menší zájem než o v té době přelomového Pána prstenů.

Fotografie z filmu Hobit: Bitva pěti armád / The Hobbit: The Battle of the Five ArmiesZ hlediska prvního víkendu v amerických kinech tedy můžeme hovořit o jistém zklamání, pokud se však podíváme na dlouhou trať, co film ještě čeká, můžeme předpokládat, že tam se tržby rozloží do nějakých 270 milionů jen z Ameriky - v lednové nabídce kin totiž víceméně půjde o ojedinělý velkofilm, takže bude výběr diváků o to snazší. Diváci, kteří chyběli v Americe, ale došli na Hobita ve zbytku světa (někde si film odbyl premiéru už o týden dříve, třeba u nás) a přidali tak celkem 265 milionů, což po součtu dělá už slušivých 355 milionů celosvětově.

O opravdovém propadáku můžeme mluvit na druhém místě, kde se umístila Noc v muzeu: Tajemství hrobky, již třetí díl relativně populární série s Benem Stillerem. Zatímco první díl utržil 30 milionů, druhý potvrdil film jako výdělečnou sérii s 54 miliony, trojka zaznamenala mohutný sešup na pouhých 17 milionů za víkend - což je na rodinný blockbuster s rozpočtem 127 milionů velmi nízké číslo.

Fotografie z filmu Noc v muzeu: Tajemství hrobky / Night at the Museum: Secret of the TombStudio 20th Century Fox možná nemělo s výrobou sequelu čekat celých pět a půl roku, ale rovnou uvést další díl do kin s dvou až tříletým odstupem. Takhle se na oživlé muzijní exponáty tak trochu zapomnělo, čemuž nijak nepřidaly ani totálně zaměnitelné trailery, které byste si spletli s těmi na druhý díl. Ani pro Bena Stillera nešlo o nijak oslnivé číslo, na druhou stranu však film utržil o 5 milionů více než umělečtěji laděný Walter Mitty a jeho tajný život z loňského roku.

Třetí místo s 16 miliony patří Annie - takovou tržbu můžeme ale na rozdíl od Noci v muzeu považovat za úspěch, protože se jedná o polovinu levnější muzikál. Remake originálu z roku 1982 o malém sirotkovi, jehož se ujme dobrosrdečný milionář, si vlastně vedl podobně jako letošní rodinně orientovaní Muppets Most Wanted, kteří utržili za víkend jen o milion více. I když film sbírá příšerné recenze, mezi diváky se na něj jako na vánoční alternativu přeci jen chodí.

Jamie Foxx, Quvenzhané Wallis ve filmu  / AnnieStejně jako na nábožensky orientovaný EXODUS: Bohové a králové, který z minulého prvního místa spadl na čtyřku s 8 miliony. V celkovém součtu za uplynulý týden má snímek Ridleyho Scotta na kontě celosvětově 100 milionů dolarů, což je rozhodně pod očekávání tak nákladného velkofilmu. To není případ třetích Hunger Games prodírajících se k 700 milionům celosvětově, které by mohly padnout v příštích týdnech. Ve zbytku žebříčku pokračuje například chválené drama Divočina s Reese Witherspoon, černošská komedie Top Five, nebo animáky Velká šestka a Tučňáci z Madagaskaru. Zjevením je na desátém místě bollywoodská komedie P.K., která si odnesla úctyhodných 3,4 milionu dolarů.

Příští vánoční víkend se do amerických kin podívá trojice snímků - krimi The Gambler, disneyovský muzikál Čarovný les a válečné drama Angeliny Jolie Nezlomný. Ohrozí někdo z nich Hobita?

BOX OFFICE: VÍKEND OD 19.12.2014

 1. Hobit: Bitva pěti armád 56,2 mil. (novinka)
 2. Noc v muzeu: Tajemství hrobky 17,3 mil. (novinka)
 3. Annie 16,3 mil. (novinka)
 4. EXODUS: Bohové a králové 8,1 mil. 
 5. Hunger Games: Síla vzdoru 1. část 7,8 mil.
 6. Divočina 4,2 mil.
 7. Top Five 3,57 mil.
 8. Velká šestka 3,56 mil.
 9. Tučňáci z Madagaskaru 3,52 mil.
10. P.K. 3,5 mil. (novinka)

Tržby jsou uvedené v amerických dolarech. Kompletní žebříček s podrobnými statistikami naleznete zde.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • Tak on je rok 2014 celkově finančně velice špa... (Avari, 22.12.2014 16:41) Reagovat

    Tak on je rok 2014 celkově finančně velice špatný, takže to není problém jen Hobita. Ačkoli patřím ke kritikům třetího dílu díky prasečímu střihu, tak je nefér srovnávat ho s Lotrem. Kniha Hobit rozhodně není lepší než knižní Lotr a tak nemohl být ani film. Jackson je v tomhle směru neprávem pod palbou kritiky a dost možná právě kvůli tomuhle si Tolkien rozmyslel přepsat Hobita, jak to měl v plánu. Čas třeba ukáže, jako mnohonásbně jindy, zda je tato trilogie skutečně povedená či nikoli.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY