Recenze: Hunger Games: Síla vzdoru 1. část

Vydáno: 19.11.2014 19:00 - Roman Kotvald | foto: Impawards

Opravdu málokdy se stává, že by nějaká série (co teprve pro takhle mladé publikum) stoupala kvalitou nahoru, místo čím dál nižších čísel u konečného hodnocení. Třetí Hunger Games jsou takovou sérií.

Hunger Games: Síla vzdoru 1. částRecenzoval/a Roman Kotvald dne 19.11.2014 19:00. Opravdu málokdy se stává, že by nějaká série (co teprve pro takhle mladé publikum) stoupala kvalitou nahoru, místo čím dál nižších čísel u konečného hodnocení. Třetí Hunger Games jsou takovou sérií. Hodnocení: 4
Plno diváků má pořád filmy o tvrdohlavé Katniss Everdeen zaškatulkované jako jediného úspěšného nástupce ságy s třpytivými upíry, což je určitě velká škoda, nejen kvůli, již oscarové, představitelce hlavní role Jennifer Lawrence.
Jennifer Lawrence ve filmu Hunger Games: Síla vzdoru 1. část / The Hunger Games: Mockingjay - Part 1První ročník Hladových her, který jsme měli možnost zhlédnout, z tvůrčích rukou Garyho Rosse, opravdu vypadal jen jako snaha nahnat co nejvíc teenagerek do prostoru sálů, nejlépe i několikrát za sebou. Talentovanému scenáristovi látka zrovna nesedla, znalci jeho odlišné tvorby se určitě nediví, takže se další díly knižní předlohy přesunuly do rukou Francise Lawrence a bylo vyhráno. Tvůrce hitů jako Constantine nebo Já, legenda přesně pochopil, co příběh nepěkné budoucnosti potřebuje a dokázal to již v Hunger Games: Vražedné pomstě. Tentokrát má více prostoru na politikaření, dilemata, emoce a to vše na úkor akce, která se stala skoro nepotřebnou přísadou.

Katniss sice dostane pár šancí vystřelit si z luku, ale tentokrát musí hlavně bojovat slovy. Z posledních speciálních her vyvázla živá, dokonce i máma se sestřičkou jsou konečně v bezpečí a jejího nejlepšího přítele zachránili také rebelové z třináctého kraje, který byl do nedávna považován za zničený nebo vymyšlený. Přesto ji čeká těžké období, protože Peeta (Josh Hutcherson) zůstal v rukou Capitolu a dvanáctý kraj byl srovnán se zemí i s většinou jeho obyvatel. Katniss za to pronásleduje pocit viny a jediným způsobem, jak být v probíhající válce užitečná, je opět nasadit masku Reprodrozda, stát se tak symbolem revoluce v ostatních krajích.

Philip Seymour Hoffman ve filmu Hunger Games: Síla vzdoru 1. část / The Hunger Games: Mockingjay - Part 1Onu revoluci vidíme opravdu pouze v pár záběrech při útoku na přehradu nebo u vzepření se dřevorubců mírotvůrcům. Plnohodnotný boj za mír logicky přijde až v úplném závěru, protože jak už tomu bylo u Harryho Pottera a Relikvií smrti nebo posledního dílu Twilight ságy, studio zlákala vidina dvojnásobných výdělků. I když je třetí díl Hunger Games podle nejhubenější knížky z výše zmíněných, rozdělení na dvě části tu vadí nejméně.

O to je důležitější fungování příběhu a jednotlivých dialogů, které klape až překvapivě dobře ve dvouhodinové stopáži. Přenesení emociální roviny Katniss do popředí skvěle prodává tragický rodinný příběh z hrozné války a prostor dostává také nešťastná mladá láska. Avšak nejvíce emocionálně zasáhnou hrůzostrašná neštěstí války jako takové. Zabíjení nevinných lidí nebo vybombardovaná města nepůsobí samoúčelně, nýbrž s jasným cílem formují hlavní hrdinku. Improvizované zprávy utlačovaným lidem přímo z bojiště v podání Jennifer Lawrence vlastní potřebnou jiskru a dokazují její nepostradatelnost.

Fotografie z filmu Hunger Games: Síla vzdoru 1. část / The Hunger Games: Mockingjay - Part 1Znovu jí skvěle sekundují nadaný Josh Hutcherson, mladší bratr Thora Liam Hemsworth a jako vždy charismatický Woody Harrelson. Ve své poslední roli vidíme opět Philipa Seymoura Hoffmana. Nově příchozí Julianne Moore v roli velitelky třináctého kraje působí lehce znuděně, ovšem Natalie Dormer známá především z Hry o trůny ji na druhou stranu vykompenzuje. V neposlední řadě si Donald Sutherland pořád patřičně užívá hlavního záporáka, prezidenta Snowa.

Jak si děj plyne, dojde na nějakou tu husí kůži, nečekaný zvrat, což vede k jasnému finále, jehož volba čtenáře určitě nepřekvapí, ale co je důležité, funguje lépe než na papíře. Knihy Suzanne Collins nebudou nikdy žádnou klasikou, svůj účel nenáročné, lehce zajímavé četby však plní. Proto velmi potěší vytěžení téhle látky nad její rámec. Změn v adaptování bylo málo, hlavním úspěchem je filmové uchopení. Skvěle odvedená práce od kamery, přes kostýmy, až po kulisy s pevnou režisérskou rukou a silným hereckým obsazením dokázala hodně a ještě víc.

Jennifer Lawrence, Julianne Moore ve filmu Hunger Games: Síla vzdoru 1. část / The Hunger Games: Mockingjay - Part 1Pořád tu najdeme několik hluchých míst. Občas by bodla trocha sarkasmu, pár motivací postav by si zasloužilo více péče i logické kiksy nechybí. Nicméně s přimhouřenýma očima se to dá prominout, protože oproti konkurenci tady jsme alespoň na správné cestě.

P. S. Film můžete zhlédnout i ve formátu 4DX, což znamená se světelnými a kouřovými efekty, umělými pachovými vjemy nebo pohybem sedaček, otázkou však zůstává, jestli chcete. Při prvním použití je to poměrně zajímavé, ale po pár minutách vás začne každý efekt iritovat a vyrušovat z dění, což se do konce filmu jen stupňuje.

Originální trailer filmu Hunger Games: Síla vzdoru 1. část


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • Konečně někdo, kdo taky chválí x) zítra jdu ... (Pavlína, 19.11.2014 19:52) Reagovat

    Konečně někdo, kdo taky chválí x) zítra jdu s kolegama z práce, už se nemůžu dočkat :-)

  • 4DX (Michal, 20.11.2014 11:56) Reagovat

    Jen k tomu 4DX. Osobně to nedoporučuji! Zážitek z filmu je naopak horší. Hlučné větráky apod. Tohle je fakt nedomyšlené! Jinak film byl super!

  • 17%... (VLOŽKA, 04.04.2015 01:49) Reagovat

    17%

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY