Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Téma: Bony a klid ve světě pokračování a falešných úplatků

Téma: Bony a klid ve světě pokračování a falešných úplatků

Vydáno: 20.06.2014 19:00 v sekci Články | Publicistika - Filip Nádvorník

Proč je Bony a klid 2 špatný film? Je opravdu dalším zbytečným přírůstkem v české kinematografii? Text vysvětluje jeho producentskou strategii, některé prvky propagační kampaně a návaznost na nový trend v českém filmu.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Fotografie z filmu  / Bony a klid 2Při pročítání recenzí a různých reakcí na pokračování filmu Bony a klid se kromě vesměs negativní kritiky objevují názory, že se jedná o zbytečný film, který postrádá smysl. V tomto článku se pokusím ukázat, že se o zbytečný film nejedná, ale naopak jde o producentskou strategii agentury Nogup, která tím navazuje na současný trend pokračování úspěšných filmů ze 70. až 90. let a trefuje se svým tématem do současné nálady komerčního publika. Zároveň přes neotřelou a věhlasnou propagaci láká co nejvíce diváků do kin, a navazuje na podobné mediální PR svých předchozích filmů. Zabývat se tedy budu aspekty produkce a propagace, které – mimo jakékoli hodnotící rámce samotného díla – dávají filmu význam a smysl.
V posledních letech se v české kinematografii objevují tendence přijít na trh s pokračováním nějakého klasického – a většinou populárního – díla z dob 70., 80. a 90. let, která se již nyní mezi filmovými diváky považují za kultovní. Jde o filmy Dívka na koštěti (1971), Sněženky a machři (1982), Bony a klid (1987) a Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992). Všem čtyřem filmům se v posledních letech dostalo pokračování, o kterém si spíš než o jeho nutnosti vzhledem k prvnímu dílu nebo poptávce mezi diváky, můžeme myslet, že jde o snahu dostat diváky do kin pomocí věhlasnosti původního díla. Sice mnoho diváků takové pokračování může automaticky zamítnout, nicméně své diváky si dané filmy vždy najdou. Např. pokračování Dívky na koštěti Saxána a Lexikon kouzel (2011) mělo 184 053 diváků, druhý díl Sněženek dokonce 264 087 diváků.

Fotografie z filmu  / Dědictví aneb Kurva se neříkáProblém pak nastává s uměleckou hodnotou daných filmů, ale např. režie pokračování Dědictví se ujal Robert Sedláček, který je v rámci české kinematografie považován za umělecky hodnotnějšího tvůrce. Bony a klid 2 již takové ambice očividně nemá, ale navazuje na tuto novou tradici a přináší na plátna pokračování úspěšné vekslácké komedie. Zajímavé je, že producentské duo ve složení Zdeněk Kubík a Jiří Jurtin k návratu přivedlo velkou část herců z původního dílu, včetně všech důležitých postav a k režii pustilo i režiséra prvního dílu Víta Olmera, který zároveň napsal scénář. Spíš než snahu díky tomu navázat na úspěch původního filmu to lze považovat za marketingovou strategii, která bude dobře fungovat především pro diváky prvního dílu, kteří si budou chtít připomenout herce z prvního filmu a vidět např. jak zestárli.

O tom hovoří i trailer, který je na tomto konceptu postaven. Využívá jednak zprofanovanou hudbu skupiny Frankie Goes to Hollywood, která provázela první díl, a pomocí stejných herců, které trailer signifikantně připomíná, navozuje vzpomínky na film z roku 1987. Při sledování propagační kampaně, která je již tradičně v podání agentury Nogup velká a místy agresivní, lze vypozorovat další prvky zacílení nalákat do kin co nejvíce diváků. Navíc film se zaměřuje na dvě skupiny lidí - jednak je to starší generace, která na filmu Bony a klid vyrůstala a má si jít do kina zavzpomínat na staré hrdiny, a zároveň moderním vzezřením a výběrem dvou mladých a atraktivních herců (Jakub Prachař a modelka, bývalá Miss a neherečka Gabriela Kratochvílová), se pokouší přilákat i mladší generaci.

Fotografie z filmu  / Bony a klid 2Navíc téma filmu hovoří o tom, že bývalí veksláci se v podstatě nezměnili a nyní mají vysoké funkce nebo velmi dobře placenou práci a jsou stále při penězích. A zároveň podvádí. Narativ filmu potom sleduje i podobnou dějovou linii jako jednička, kdy Prachař svým způsobem nahrazuje hlavního hrdinu prvního filmu a Roman Skamene jako jediný z bývalé party zůstává na ulici a láká Prachaře do podvodných kšeftů. Film se navíc trefuje do současného trendu nadávání na kmotry, kteří zpronevěřují evropské dotace, studenty humanitních oborů, kteří si nemohou najít práci, nebo skupinu Anonymous jako rebely proti systému. Film ale tuhle problematiku nijak hlouběji nezkoumá a podává ji velmi populistickým způsobem, přesně pro nenáročného diváka, který uvítá „zobrazování reality“ na plátně kin.

Abych si obhájil tvrzení, že se film zaměřuje na nenáročného diváka (kterého si definuji přibližně jako člověka, který má rád české populární filmy a do kina chodí párkrát do roka), ukážu některé aspekty propagační kampaně. Hlavním sponzorem filmu je televize Prima, na jejíchž stránkách vyšlo několik článků o vzniku tohoto filmu, většinou šlo o přepis presskitů nebo připravených rozhovorů. Film se navíc snažil vyvolat i pobouření a zaujmout skandály, na které se chytají především bulvární média. Jedním z takových je falešné video, kde producent filmu Zdeněk Kubík předává kufřík s úplatkem recenzentovi Františku Fukovi, aby napsal na film pozitivní recenzi. Dalším takovým pokusem pak byla slavnostní premiéra, která se nekonala v kině, ale netradičně v hokejové aréně. Už jen tímto krokem o sobě dal film opět vědět, ještě navíc na promítání nedorazil hlavní herec Jakub Prachař, údajně kvůli přítomnosti Ivana Jonáka, který byl nedávno propuštěn z vězení. Ať už jsou jeho důvody jakékoli – a pro účel této práce nejsou podstatné - snahou bylo opět vyvolat diskuzi.

Fotografie z filmu Babovřesky 2 / Babovřesky 2Podobných afér okolo filmů produkční agentury Nogup je mnoho, už samotná propagace jejich snímku Babovřesky (2013) vyvolala v mediální sféře velkou diskuzi trvající téměř tři týdny, což je samo o sobě luxusně dlouhá doba, aby se mluvilo o jednom českém filmu. Ať už se diskutovalo o čemkoli a mnohdy o Babovřeskách negativně, vždy šlo o promo k filmu. To je ale samotným cílem producentů, což lze i v případě Bony a klid 2 vyčíst z facebookové stránky, kam správci profilu sdílejí ohlasy z negativních recenzí rovnou s odkazem. Pod nimi pak vznikají vášnivé diskuze uživatelů, které upozorňují na samotný film. Objeví se i komentáře, ve kterých se uživatelé přiznávají, že např. na film Babovřesky šli jen díky oné diskuzi, která okolo filmu několik týdnů panovala.

Nabízejí se pak další otázky, zdali třeba Nogup záměrně netočí tak špatné filmy, které kritika nenávidí a uživatelé fanouškovských databází se předhánějí v udělování „odpadů“, aby právě vznikala okolo filmů taková diskuze, která vždy přesvědčí mnoho lidí film v kině zhlédnout, popř. si později koupit DVD. Navíc s perfektně zvládnutou propagační kampaní je mediální haló okolo jejich filmů v českém prostředí ojedinělé. S tím pak souvisejí otázky dlouhodobé strategie firmy, zda pracují s nějakými výzkumy publika, popř. využívají zkušeností z produkce hudebních koncertů a jiných velkolepých akcí (např. Alexandrovci nebo koncerty Lucie Bílé). Lze tedy hovořit o tom, že producentům filmů jde primárně o zisk a umělecká hodnota filmů je nezajímá, navíc co hůř, možná ještě záměrně vyrábí špatné filmy, které budou recenzenti a fanoušci filmu nenávidět.

Jiřina Bohdalová ve filmu Saxána a Lexikon kouzel / Saxána a Lexikon kouzelAčkoli tedy nenávistné kritiky hovoří o zbytečnosti filmu, při pohledu na produkční proces a propagaci filmu je možné vypozorovat návaznost na fenomén výroby pokračování filmů ze 70. až 90. let, jako byly Saxána, Sněženky a machři, Dědictví nebo právě Bony a klid, které vždy v médiích vyvolávají otázky o své potřebnosti, čímž ale získávají potřebné PR. Navíc společně s agresivní kampaní agentury Nogup, která se snaží vyvolávat v bulvárních médiích skandály, a při znalosti jejích předchozích filmů, dostává film Bony a klid 2 už mnohem jasnější podobu a v tomto nabízeném kontextu se zbytečným filmem nejeví, jen je reakcí na nový fenomén pokračování starších filmů a výsledkem strategie své produkční firmy. 

Úplatek za recenzi na film Bony a klid 2

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Pěkná úvaha, (Michal Motyčka, 21.06.2014 18:49) Reagovat

    taky mě to už kdysi napadlo, ale takhle do hloubky jsem nešel...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Box Office: 29. víkend
Box Office: Lví král trhal rekordy Disneyho Lví král otevřel za rekordních 185 milionů. Avengers: Endgame překonal v celosvětových tržbách historický rekord, který držel Avatar a je komerčně nejúspěšnějším filmem historie. čtěte zde
Vydáno: 22.07.2019 07:30 v sekci Komentáře | Box office
0
KVIFF 2019 - Filmy, co nejvíce zaujaly
KVIFF 2019: Filmy z letošních Varů, které nás nejvíce zaujaly Z programu letošního filmového festivalu v Karlových Varech jsme vybrali několik snímků, jež jsme letos na festivalu viděli, a které stojí za vypíchnutí. Zahrnuty nejsou akorát ty, které jsme již dříve recenzovali. čtěte zde
Vydáno: 21.07.2019 11:30 v sekci Články | Festivaly
0
Top 10: kultovní filmy 90. let
Top 10: kultovní filmy 90. let 90. léta minulého století byla pro film mimořádně úspěšná. V tomto žebříčku si připomeneme desítku kultovních filmů z 90. let. Jaké to jsou? čtěte zde
Vydáno: 20.07.2019 12:00 v sekci Články | Publicistika
2
Lví král 6/10
Recenze: Nový Lví král vyměnil emoce za vizuální dokonalost a realističnost Disneyho předělávka Lvího krále sice představuje naprostý vrchol v rámci realistické počítačové animace, ale jinak se potýká s řadou nedostatků, jež ani úchvatné vizuální zpracování nepřebije. čtěte zde
Vydáno: 20.07.2019 07:00 v sekci Recenze | Premiéry
0
TV tipy: 19. 7. 2019 - 25. 7. 2019
TV tipy: Mladí muži za pultem jsou podfukáři trpící ztrátou paměti Prázdniny jsou v plném proudu, což znamená, že v televizích se toho moc neděje a spoléhá se na osvědčené reprízy. V tomto týdnu tak zaujmou jen premiéroví druzí Podfukáři a uvedení kultovní komedie Mladí muži za pultem.... čtěte zde
Vydáno: 19.07.2019 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- TV tipy: Dejte domov dohazovačce na koštěti Kung Fu Pandě (26.04.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel herec a dabér Jaroslav Kepka (24.04.2019 09:15 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Trumbo prožívá zázrak na řece Hudson a ukrývá se před purpurovým deštěm (05.04.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Pašerák putuje se sobíkem a prožívá své manželské etudy (20.03.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Zemřel herec Jiří Pecha (28.02.2019 13:17 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel režisér Popelky a Arabely Václav Vorlíček (07.02.2019 08:25 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Obyčejný člověk Jan Palach prožívá chlapectví v mlze Narnie (11.01.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2018 (03.01.2019 21:09 v Novinky | Zprávy)
- R.I.P.: Hvězdy, které nás v roce 2018 opustily (26.12.2018 13:23 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel herec Lubomír Kostelka (28.11.2018 18:30 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Brewsterovy miliony zrodily hrdinu (09.11.2018 07:30 v Radar | TV tipy)
- 30 kultovních filmů, na které nelze zapomenout (26.08.2018 12:00 v Články | Publicistika)
- Kinopremiéry: Jan Palach a Kryštůfek Robin jsou ohroženými druhy (22.08.2018 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Recenze: Film Jan Palach vyzývá proti lhostejnosti na výročí sovětské okupace (20.08.2018 08:00 v Recenze | Premiéry)

PREMIÉRA TÝDNE   23/2019

Muži v Černém: Globální hrozba
4/10

Muži v černém se po sedmi letech opět vrací, i když bez Willa Smithe a Tommyho Lee Jonese, které vystřídali Tessa Thompson a Chris Hemsworth (takže je to spíš Muž a žena v černém). A není to návrat, který by stál příliš za to.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2019 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver