Sledujte filmserver.cz také na Facebooku!
Přihlásit Přihlásit přes Facebook | Registrovat
Téma: Bony a klid ve světě pokračování a falešných úplatků

Téma: Bony a klid ve světě pokračování a falešných úplatků

Vydáno: 20.06.2014 19:00 v sekci Články | Publicistika - Filip Nádvorník | foto: facebook tvůrce

Proč je Bony a klid 2 špatný film? Je opravdu dalším zbytečným přírůstkem v české kinematografii? Text vysvětluje jeho producentskou strategii, některé prvky propagační kampaně a návaznost na nový trend v českém filmu.

SDÍLET:     Sdílet na Facebook Sdílet na Twitter Odeslat mailem    
Fotografie z filmu  / Bony a klid 2Při pročítání recenzí a různých reakcí na pokračování filmu Bony a klid se kromě vesměs negativní kritiky objevují názory, že se jedná o zbytečný film, který postrádá smysl. V tomto článku se pokusím ukázat, že se o zbytečný film nejedná, ale naopak jde o producentskou strategii agentury Nogup, která tím navazuje na současný trend pokračování úspěšných filmů ze 70. až 90. let a trefuje se svým tématem do současné nálady komerčního publika. Zároveň přes neotřelou a věhlasnou propagaci láká co nejvíce diváků do kin, a navazuje na podobné mediální PR svých předchozích filmů. Zabývat se tedy budu aspekty produkce a propagace, které – mimo jakékoli hodnotící rámce samotného díla – dávají filmu význam a smysl.
V posledních letech se v české kinematografii objevují tendence přijít na trh s pokračováním nějakého klasického – a většinou populárního – díla z dob 70., 80. a 90. let, která se již nyní mezi filmovými diváky považují za kultovní. Jde o filmy Dívka na koštěti (1971), Sněženky a machři (1982), Bony a klid (1987) a Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992). Všem čtyřem filmům se v posledních letech dostalo pokračování, o kterém si spíš než o jeho nutnosti vzhledem k prvnímu dílu nebo poptávce mezi diváky, můžeme myslet, že jde o snahu dostat diváky do kin pomocí věhlasnosti původního díla. Sice mnoho diváků takové pokračování může automaticky zamítnout, nicméně své diváky si dané filmy vždy najdou. Např. pokračování Dívky na koštěti Saxána a Lexikon kouzel (2011) mělo 184 053 diváků, druhý díl Sněženek dokonce 264 087 diváků.

Fotografie z filmu  / Dědictví aneb Kurva se neříkáProblém pak nastává s uměleckou hodnotou daných filmů, ale např. režie pokračování Dědictví se ujal Robert Sedláček, který je v rámci české kinematografie považován za umělecky hodnotnějšího tvůrce. Bony a klid 2 již takové ambice očividně nemá, ale navazuje na tuto novou tradici a přináší na plátna pokračování úspěšné vekslácké komedie. Zajímavé je, že producentské duo ve složení Zdeněk Kubík a Jiří Jurtin k návratu přivedlo velkou část herců z původního dílu, včetně všech důležitých postav a k režii pustilo i režiséra prvního dílu Víta Olmera, který zároveň napsal scénář. Spíš než snahu díky tomu navázat na úspěch původního filmu to lze považovat za marketingovou strategii, která bude dobře fungovat především pro diváky prvního dílu, kteří si budou chtít připomenout herce z prvního filmu a vidět např. jak zestárli.

O tom hovoří i trailer, který je na tomto konceptu postaven. Využívá jednak zprofanovanou hudbu skupiny Frankie Goes to Hollywood, která provázela první díl, a pomocí stejných herců, které trailer signifikantně připomíná, navozuje vzpomínky na film z roku 1987. Při sledování propagační kampaně, která je již tradičně v podání agentury Nogup velká a místy agresivní, lze vypozorovat další prvky zacílení nalákat do kin co nejvíce diváků. Navíc film se zaměřuje na dvě skupiny lidí - jednak je to starší generace, která na filmu Bony a klid vyrůstala a má si jít do kina zavzpomínat na staré hrdiny, a zároveň moderním vzezřením a výběrem dvou mladých a atraktivních herců (Jakub Prachař a modelka, bývalá Miss a neherečka Gabriela Kratochvílová), se pokouší přilákat i mladší generaci.

Fotografie z filmu  / Bony a klid 2Navíc téma filmu hovoří o tom, že bývalí veksláci se v podstatě nezměnili a nyní mají vysoké funkce nebo velmi dobře placenou práci a jsou stále při penězích. A zároveň podvádí. Narativ filmu potom sleduje i podobnou dějovou linii jako jednička, kdy Prachař svým způsobem nahrazuje hlavního hrdinu prvního filmu a Roman Skamene jako jediný z bývalé party zůstává na ulici a láká Prachaře do podvodných kšeftů. Film se navíc trefuje do současného trendu nadávání na kmotry, kteří zpronevěřují evropské dotace, studenty humanitních oborů, kteří si nemohou najít práci, nebo skupinu Anonymous jako rebely proti systému. Film ale tuhle problematiku nijak hlouběji nezkoumá a podává ji velmi populistickým způsobem, přesně pro nenáročného diváka, který uvítá „zobrazování reality“ na plátně kin.

Abych si obhájil tvrzení, že se film zaměřuje na nenáročného diváka (kterého si definuji přibližně jako člověka, který má rád české populární filmy a do kina chodí párkrát do roka), ukážu některé aspekty propagační kampaně. Hlavním sponzorem filmu je televize Prima, na jejíchž stránkách vyšlo několik článků o vzniku tohoto filmu, většinou šlo o přepis presskitů nebo připravených rozhovorů. Film se navíc snažil vyvolat i pobouření a zaujmout skandály, na které se chytají především bulvární média. Jedním z takových je falešné video, kde producent filmu Zdeněk Kubík předává kufřík s úplatkem recenzentovi Františku Fukovi, aby napsal na film pozitivní recenzi. Dalším takovým pokusem pak byla slavnostní premiéra, která se nekonala v kině, ale netradičně v hokejové aréně. Už jen tímto krokem o sobě dal film opět vědět, ještě navíc na promítání nedorazil hlavní herec Jakub Prachař, údajně kvůli přítomnosti Ivana Jonáka, který byl nedávno propuštěn z vězení. Ať už jsou jeho důvody jakékoli – a pro účel této práce nejsou podstatné - snahou bylo opět vyvolat diskuzi.

Fotografie z filmu Babovřesky 2 / Babovřesky 2Podobných afér okolo filmů produkční agentury Nogup je mnoho, už samotná propagace jejich snímku Babovřesky (2013) vyvolala v mediální sféře velkou diskuzi trvající téměř tři týdny, což je samo o sobě luxusně dlouhá doba, aby se mluvilo o jednom českém filmu. Ať už se diskutovalo o čemkoli a mnohdy o Babovřeskách negativně, vždy šlo o promo k filmu. To je ale samotným cílem producentů, což lze i v případě Bony a klid 2 vyčíst z facebookové stránky, kam správci profilu sdílejí ohlasy z negativních recenzí rovnou s odkazem. Pod nimi pak vznikají vášnivé diskuze uživatelů, které upozorňují na samotný film. Objeví se i komentáře, ve kterých se uživatelé přiznávají, že např. na film Babovřesky šli jen díky oné diskuzi, která okolo filmu několik týdnů panovala.

Nabízejí se pak další otázky, zdali třeba Nogup záměrně netočí tak špatné filmy, které kritika nenávidí a uživatelé fanouškovských databází se předhánějí v udělování „odpadů“, aby právě vznikala okolo filmů taková diskuze, která vždy přesvědčí mnoho lidí film v kině zhlédnout, popř. si později koupit DVD. Navíc s perfektně zvládnutou propagační kampaní je mediální haló okolo jejich filmů v českém prostředí ojedinělé. S tím pak souvisejí otázky dlouhodobé strategie firmy, zda pracují s nějakými výzkumy publika, popř. využívají zkušeností z produkce hudebních koncertů a jiných velkolepých akcí (např. Alexandrovci nebo koncerty Lucie Bílé). Lze tedy hovořit o tom, že producentům filmů jde primárně o zisk a umělecká hodnota filmů je nezajímá, navíc co hůř, možná ještě záměrně vyrábí špatné filmy, které budou recenzenti a fanoušci filmu nenávidět.

Jiřina Bohdalová ve filmu Saxána a Lexikon kouzel / Saxána a Lexikon kouzelAčkoli tedy nenávistné kritiky hovoří o zbytečnosti filmu, při pohledu na produkční proces a propagaci filmu je možné vypozorovat návaznost na fenomén výroby pokračování filmů ze 70. až 90. let, jako byly Saxána, Sněženky a machři, Dědictví nebo právě Bony a klid, které vždy v médiích vyvolávají otázky o své potřebnosti, čímž ale získávají potřebné PR. Navíc společně s agresivní kampaní agentury Nogup, která se snaží vyvolávat v bulvárních médiích skandály, a při znalosti jejích předchozích filmů, dostává film Bony a klid 2 už mnohem jasnější podobu a v tomto nabízeném kontextu se zbytečným filmem nejeví, jen je reakcí na nový fenomén pokračování starších filmů a výsledkem strategie své produkční firmy. 

Úplatek za recenzi na film Bony a klid 2

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán. Přihlášeným se tato otázka nezobrazuje.

  • Pěkná úvaha, (Michal Motyčka, 21.06.2014 18:49) Reagovat

    taky mě to už kdysi napadlo, ale takhle do hloubky jsem nešel...

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Bluray recenze: Joker 9/10
Bluray recenze: Joker Snímek Joker, jenž je nekompromisní, uhrančivou a mimořádně působivou anti-komiksovou a anti-hrdinskou psychologickou sondou do duše šílence, vychází na nosičích DVD, Blu-Ray a UHD BD. čtěte zde
Vydáno: 27.03.2020 12:00 v sekci Recenze | Blu-ray
0
TV tipy: 27. 3. 2020 - 2. 4. 2020
TV tipy: Piráti z Karibiku rychle a zběsile plánují Salazarovu pomstu Největšími lákadly na přelomu března a dubna jsou televizní premiéry dvou velkých komerčních trháků. Tím prvním je sedmý díl automobilové ságy Rychle a zběsile, druhým pak zatím poslední pokračování Pirátů z Karibiku.... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
0
Koronavirus: seznam posunutých premiér
Koronavirus: seznam posunutých premiér UPDATE: Kvůli epidemii koronaviru jsou odkládány premiéry tuzemských i zahraničních filmů. Nově jsou posunuty například premiéry filmů Krotitelé duchů: Odkaz, Morbius a Mimoni: Padouch přichází. čtěte zde
Vydáno: 22.03.2020 09:18 v sekci Články | Publicistika
0
TV tipy: 20. 3. 2020 - 26. 3. 2020
TV tipy: Stíhači Red Tails nahánějí neznámého vojáka, který nese kulku pro generála V nadcházejícím týdnu si můžete dlouhé chvíle zkrátit v televizi u několika méně známých, avšak zajímavých žánrovek. Premiérového uvedení se ale dočkají třeba i válečná dramata Stíhači Red Tails a Neznámý voják. ... čtěte zde
Vydáno: 20.03.2020 07:30 v sekci Radar | TV tipy
4
Blu-ray recenze: Anna 6/10
Blu-ray recenze: Špionážní thriller Anna na bonusy zanevřel Film Anna režiséra a scenáristy Luca Bessona vychází jak na DVD, tak na Blu-Ray, ale bohužel zcela bez bonusů. čtěte zde
Vydáno: 19.03.2020 12:00 v sekci Recenze | Blu-ray
0
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Recenze: Komedie Šťastný nový rok je slovensko-česká komediální bizarnost (28.12.2019 07:00 v Recenze | Premiéry)
- Kinopremiéry: Amundsen prožívá šťastný nový rok v dokonalé lži (25.12.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- TV tipy: Dánská dívka Lucy žije sedm životů a je královnou ročníku (01.11.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel Karel Gott (02.10.2019 14:41 v Novinky | Zprávy)
- Top 10: nezapomenutelné role Bolka Polívky (27.07.2019 12:00 v Články | Publicistika)
- TV tipy: Dejte domov dohazovačce na koštěti Kung Fu Pandě (26.04.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Zemřel herec a dabér Jaroslav Kepka (24.04.2019 09:15 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Trumbo prožívá zázrak na řece Hudson a ukrývá se před purpurovým deštěm (05.04.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Kinopremiéry: Pašerák putuje se sobíkem a prožívá své manželské etudy (20.03.2019 07:30 v Radar | Kinopremiéry)
- Zemřel herec Jiří Pecha (28.02.2019 13:17 v Novinky | Zprávy)
- Zemřel režisér Popelky a Arabely Václav Vorlíček (07.02.2019 08:25 v Novinky | Zprávy)
- TV tipy: Obyčejný člověk Jan Palach prožívá chlapectví v mlze Narnie (11.01.2019 07:30 v Radar | TV tipy)
- Nominace na Ceny české filmové kritiky za rok 2018 (03.01.2019 21:09 v Novinky | Zprávy)
- R.I.P.: Hvězdy, které nás v roce 2018 opustily (26.12.2018 13:23 v Novinky | Zprávy)

PREMIÉRA TÝDNE   09/2020

Neviditelný
7/10

Hororový psychologický thriller s Elisabeth Moss v hlavní roli ženy, která se snaží uprchnout ze vztahu se svým psychopatickým partnerem, dokáže napínat a děsit i bez nadpřirozených strašáků.

AKTUÁLNĚ V KINECH

Kompletní seznam kinopremiér naleznete zde.

TV TIPY

VYCHÁZÍ NA BLU-RAY

Kompletní seznam vycházejících BD naleznete zde.

VYCHÁZÍ NA DVD

Kompletní seznam vycházejících DVD naleznete zde.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ FILMY (poslední týden)

NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍ OSOBY (poslední týden)

filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
filmserver.cz - o filmech víme vše
©2010-2020 IMEG s.r.o.
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1804-5529
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver