Světová premiéra nového filmu amerického režiséra Wese Andersona The Grand Budapest Hotel zahájí 6. února 64. ročník berlínského filmového festivalu. V režisérově nové komedii se tentokrát nepředstaví jeho typický ansámbl, ale herci jako Ralph Fiennes, Tony Revolori, Tilda Swinton či Paul Schlase.
Snímek vzniklý v britsko-německé koprodukci pojednává o dobrodružství legendárního správce slavného evropského hotelu v meziválečném období a jeho věrném příteli. V amerických kinech bude mít premiéru začátkem března příštího roku. Česká premiéra zatím není známa.
MEZIPATRA
Vítězný snímek letošního festivalu v Cannes, francouzské drama režiséra Abdela Kechiche Život Adéle, uvede v české premiéře 14. ročník Queer filmového festivalu Mezipatra, který zítra startuje v Praze a od příští středy navštíví i Brno.
Intenzivní tříhodinová sonda do vztahu dvou mladých žen vzbudila kvůli explicitním sexuálním záběrům kontroverze na festivalu v Cannes. „Film je ale především nádherným a intimním zobrazením všech etap osudové první lásky. Snad i proto nakonec Adèle v Cannes Zlatou palmu vyhrála,“ říká programová ředitelka Mezipater Lucia Kajánková. Snímek do české distribuce uvádí na konci listopadu společnost Film Europe.
Filmy o sexuálních menšinách a lidech vzpírajících se všeobecně přijímané ‚normalitě‘ představí festival v šesti sekcích a celkově nabídne čtrnáct celovečerních titulů v české premiéře. Hlavním tématem letos budou "Pravdivé lži".
„Téma letošního ročníku rozvíjíme hned v několika úrovních. Napětí mezi realitou a médiem zprostředkovanou realitou je vlastní kinematografii obecně. Máme tu filmy podle skutečné události; ale jak moc jsou pravdivé? Hrdinové našich filmů si tvoří imaginární světy, jiní se realizují v klamu show, další volí falešnou sexuální identitu. To všechno jsou Pravdivé lži, které se proplétají celým letošním programem,“ uvádí umělecká ředitelka.
Poměrně netradičně bude letos festival zahajovat 3D animovaný film, a to neotřelá komedie Autobiografie jednoho lháře: nepravdivý příběh Grahama Chapmana o životě zesnulého člena britské komediální skupiny Monty Python. „Jedná se o adaptaci biografie nejvíce gay a nejvíce mrtvého člena Monty Pythonů. Chapman nahrál audio pro film před 25 lety, tedy těsně před tím, než zemřel na rakovinu. Snímek proto označuje za nejlepší biják, v němž hrál od doby, co zemřel,“ říká Kajánková.
Letošní program dále láká na sugestivní polské drama Ve jménu, které zpracovává téma homosexuality katolických kněží a které bylo oceněné na letošním Berlinale Teddy Award za nejlepší LGBT film. Zároveň přiváží i hit amerických nezávislých festivalů Každým dnem s Alanem Cummingem v hlavní roli drag queen, která se ujme zanedbávaného chlapce, či lesbickou komedii Kdo se bojí Vagíny Wolfové?, jejíž režisérka Anna Margarita Albelo na Mezipatra osobně zavítá.
Hostem Mezipater bude rovněž německý dokumentarista Tim Lienhard, který osobně uvede zářivý portrét dvou uměleckých partnerů - nejmenší drag queen na světě se svítícím okem a jejího nizozemského tutora s akademickým titulem, One Zero One s hudbou Gustava Mahlera. Osobnosti a kultu kanadské umělkyně, která zbořila snad všechny myslitelné konvence i genderové kategorie, bude věnován elektrem tepající snímek Peaches Does Herself a následně i hlavní pražský festivalový večírek v sobotu 9. listopadu.
Pražská část festivalu proběhne od 7. do 15. listopadu. V Brně se Mezipatra uskuteční od 13. do 20. listopadu. Program na obě části najdete zde.