Recenze: animované překvapení Zataženo, občas trakaře 2

Vydáno: 02.10.2013 13:00 - Vratislav Šálek | foto: Columbia Pictures

Popletený vynálezce se vrací na místo činu a bojuje s oživlým jídlem, které stvořilo jeho stroj. Je pokračování úspěšného animáku důstojným sequelem, nebo jeho tvůrci už pouze vaří z vody a spoléhají na osvědčenou značku?

Zataženo, občas trakaře 2Recenzoval/a Vratislav Šálek dne 02.10.2013 13:00. Popletený vynálezce se vrací na místo činu a bojuje s oživlým jídlem, které stvořilo jeho stroj. Je pokračování úspěšného animáku důstojným sequelem, nebo jeho tvůrci už pouze vaří z vody a spoléhají na osvědčenou značku? Hodnocení: 3.5
V posledních letech se ukazuje, že drtivá většina animáků je strojem na snadno a rychle vydělané peníze. Proto je logické, že pokračování některých z nich bývají víceméně sázkou na komerční jistotu. I když kvalita je někdy kolísavá, nikdo si vyloženě nestěžuje a rodiny plní pokladničky kin dál a dál. Ani Zataženo, občas trakaře 2, který navazuje na úspěšného předchůdce, není v tomto směru výjimkou. Jaká je ale jeho úroveň?

Fotografie z filmu Zataženo, občas trakaře 2 / Cloudy with a Chance of Meatballs 2Děj snímku začíná přesně tam, kde "jednička" skončila. Vynálezce Flint byl společně se svými přáteli po katastrofální potravinové bouři, kterou zapříčinil jeho výtvor, nucen opustit město. Jenže guru všech myslitelů a Flintův celoživotní vzor doktor Chester, který chce situace využít a úžasný stroj získat pro sebe, ho není bohužel schopen najít. Proto musí vyslat Flinta zpět do města, neboť jen on dokáže své "dítko" nalézt a zničit. Mladý popleta se tak vydává na nebezpečnou misi, během které se utká nejen s oživlým jídlem.

Pokud jste neviděli ze všech stran chválený první díl, nemusíte zoufat, neboť tvůrci v úvodních minutách "dvojky" efektně a stručně představí, co se v něm odehrálo. S orientací v základních charakterech a jejich problémech byste tak neměli mít větší problém. Hned poté se rovnýma nohama vrhneme do nových dobrodružství Flinta a spol., která tedy nejsou nikterak objevná, ale už úvodem recenze si troufnu říci, že pobaví.

Fotografie z filmu Zataženo, občas trakaře 2 / Cloudy with a Chance of Meatballs 2Je pravda, že režírující dvojka Cody Cameron a Kris Pearn (pro kterého jde navíc o debut) někdy až příliš spoléhá na líbivost všech postaviček a úplně nevyužívá potenciál, který jim příběh o oživlém jídle ničícím jedno městečko nabízí, to by ale ve výsledku tak moc vadit nemělo. Celé je to totiž tak příjemné a řemeslně zručně zrealizované, že hodinka a půl uteče hodně rychle a veškeré nedostatky si povětšinou uvědomíte až později, což je svým způsobem dobře.

Pokud samozřejmě čekáte od scénáře něco originálního a překvapivého, pak se se zlou potážete, protože od začátku vše jede ve známých kolejích. Je okamžitě jasné, kdo je hodný a kdo zlý, jak se vše bude vyvíjet a jak to zhruba skončí. V tomto ohledu prostě klasické "animákové" schéma, které funguje už dost dlouho a měnit se hned tak zřejmě nebude.

Fotografie z filmu Zataženo, občas trakaře 2 / Cloudy with a Chance of Meatballs 2Co ovšem dělá ze Zataženo, občas trakaře 2 skvělou zábavu i pro dospělé, je určitý druhý plán, který je roztomilou a nenásilnou parodií stále populárních monstrhororů a lehce i současného fenoménu found-footage. Zatímco děti budou žasnout nad tím, jak je vše úžasně barevné a pořád se tu něco děje, rodiče se minimálně pousmějí u toho, když uvidí obří hamburger s nohama z hranolek, kterak evokuje veškeré filmové žraloky a jiná monstra, která lidem zatápěla. Když se sem tam objeví záběr jakoby z domácího videa, je vám jasné, která bije. Až některým z vás může být líto, že podobných momentů tu není víc.

Vyloženě potěší i to, že veškeré vtípky, které se tu objeví, nejsou infantilní a hloupé a chvil, kdy někdo někam upadne a vyplyne z toho rádoby vtipná pointa, je tu naštěstí hodně málo. Osobně si nevzpomínám na jedinou scénu, u níž bych se třeba cítil trapně, že pokus o vtip nevyšel. Minimálně mírné pousmání si vyslouží většina fórků.

Fotografie z filmu Zataženo, občas trakaře 2 / Cloudy with a Chance of Meatballs 2Za zmínku stojí ještě zdařilý český dabing, který se se ctí popral s evidentně nepřeložitelnými hláškami a podařilo se mu udržet úroveň slovního humoru na vysoké úrovni. Opomenuty by neměly zůstat ani závěrečné titulky, které jsou vtipné, nápadité a nedovolí odejít z kina dřív, než skončí - zdánlivě nepodstatný detail, který ale dost potěší, protože není ani u tohoto na první pohled hravého žánru bůhvíjak obvyklý.

Je pravda, že postav je tu až příliš a úloha několika z nich je vyloženě epizodní, takže kdyby tu nebyly, nic by se nestalo, a chvílemi tvůrci spoléhají dost na to, že mají hodně vizuálních nápadů, které zakryjí dějové nedostatky, jež jsou patrné hlavně v nulovém vývoji hlavních hrdinů. Taktéž nezbytné morální poselství je s přibývajícím časem podáváno moc okatě a místy otravně, což malinko mrzí. 

Předchozí výtky ale na tom, že Zataženo, občas trakaře 2 je slušný sequel, který původnímu vzoru nedělá žádnou ostudu, moc nemění. Nečekejte tedy, že z něho budete unešeni a uvidíte něco, co jste ještě neviděli, ale pokud si chcete udělat nějaký rodinný výlet do kina, tohle je ideální záležitost. Spokojeni budete jak vy, tak vaše potomstvo. Neberte to. 

Český trailer filmu Zataženo, občas trakaře 2


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY