Za horizontem: Wesley Snipes kosí zombíky na divokém západě

Vydáno: 11.08.2013 17:30 - Václav Limberk

Wesley Snipes si to ještě před cestou do vězení rozdal v hororovém westernu Gallowwalkers se skupinkou nemrtvých pistolníků. Gallowwalkers je béčkový komiksově laděný krvák, který nenadchne, ale ani neurazí.
Reklama

GallowwalkersRecenzoval/a Václav Limberk dne 11.08.2013 17:30. Wesley Snipes si to ještě před cestou do vězení rozdal v hororovém westernu Gallowwalkers se skupinkou nemrtvých pistolníků. Gallowwalkers je béčkový komiksově laděný krvák, který nenadchne, ale ani neurazí. Hodnocení: 2
Béčkový hororový western Gallowwalkers prošel dramatickou, dlouhou a složitou fází vývoje. Natáčení filmu, který se měl původně jmenovat The Wretched a měl v něm hrát Chow Yun-Fat, proběhlo už na konci roku 2006 s dodatečnými dotáčkami o dva roky později. Už v době natáčení měla ale nově obsazená černošská hvězda Wesley Snipes problémy se zákonem kvůli daňovým podvodům. Poté, co ho v roce 2010 uvěznili, tvůrci Gallowwalkers čekali na Snipesovo propuštění, aby film uvedli, až bude herec na svobodě. Film vzniklý v anglicko-americké koprodukci si odbyl svou premiéru ve Velké Británii na filmovém festivalu Film 4 Fright Fest už loni. Po mnoha letech se tedy přeci jen povedlo film uvést, i když kinopremiéry se ve Spojených státech ani nedočkal a byl před pár dny (6. srpna) poslán rovnou na DVD. Mnohaleté průtahy s uvedením Gallowwalkers  a problémy jeho hlavní herecké hvězdy naznačovaly, že s tímto filmem nebude vše v pořádku. Jak to tedy nakonec celé dopadlo?

Fotografie z filmu  / Gallowwalkers Wesley Snipes
 tu představuje prokletého pistolníka Amana, jehož před smrtí zachránila modlitba jeho matky. Bůh ale na oplátku daroval nový život i těm, které Aman předtím zabil a čeká jej nový souboj se starou bandou, tentokrát ale v nemrtvé podobě  v čele nebezpečným Kansou (Kevin Howarth). Pomstu mu pomůže uskutečnit a dokonat mladý pistolník Fabulous (Riley Smith), kterého si ho Aman speciálně vycvičí pro boj s nemrtvými.

Gallowwalkers
kombinuje klasický zombie a upírský horor s westernovými reáliemi a míchá prvky těchto žánrů do docela nesourodé podoby. Úvodními záběry se snaží navodit reminiscence na legendární spaghetti westerny Sergia Leoneho, jmenovitě na Tenkrát na Západě, případně na klasický western V pravé poledne. Činí tak poměrně okatě kompozicí a střihem zaběrů i výběrem hudby, přičemž tato formální „výpůjčka“ z klasických westernových děl je zdařile imitována působivými celky i detaily kameramana Hennera Hofmanna. Hudba Stephena Warbecka může spíše než Morriconeho nesmrtelné melodie vzdáleně připomínat i psychedelický soundtrack Neila Younga k Jarmushovu parádnímu kousku Mrtvý muž, kterého Gallowwalkers připomínají ale jen s velkou dávkou fantazie. Zde však veškeré formální podobnosti i pozitiva končí.

Fotografie z filmu  / GallowwalkersDále už jsou Gallowwalkers poměrně neoriginálně i celkem nezáživně natočenou a záměrně krvavě béčkovou hororovou vyvražďovačkou. Jen s tím rozdílem, že křížence upírů a zombíků sledujeme v nehororových reáliích, za kterou posloužila alespoň vizuálně velmi působivá kulisa Africké pouště (točilo se v Namibii). Stejně jako v béčkových hororech, ani zde se nešetřilo s falešnou krví a drastickými scénami, které ale zároveň působí komiksově neškodně a víceméně ničím neděsí ani nepřekvapí. Ve výsledku tak Gallowwalkers připomínají například Carpenterovy Upíry, kteří se Tenkrát na západě potkali s Bladem a Od soumraku do úsvitu. Aniž by ale zároveň něčím své vzory předstihly nebo nabídli něco neobvyklého. Amanovy trofeje lebek s vytrhnutou páteří zase nedají nevzpomenout na Predátora. Scény s rituálními oběťmi a vzkříšením mrtvých jsou zase jakoby opsané z Rituálu či Kukuřičných dětí.

Fotografie z filmu  / GallowwalkersTento zřetelně nepůvodní žánrový mix s mnoha imitacemi slavných i méně slavných westernových a hororových děl nakonec není takový průšvih (i když k němu nemá daleko), za což můžou především již zmíněná působivá vizuální stránka, hudba a také poměrně ucházející triky, i když některé masky vypadají hodně lacině (Gallowalkers přitom měli na béčkový projekt solidní sedmnáctimilionový rozpočet). Kromě Snipese se ve filmu prezentuje celá řádka méně známých herců se snaživým Rileyem Smithem. Mužskou část publika nejspíš zaujme ženská část castingu. Jmenovitě půvaby Tanit Phoenix, které westernový kostým opravdu sluší, a také v Československu narozená herečka Simona Brhlíková jako „děvka“ vůdce nemrtvé smečky Kansy.

Při nesnázích, které Gallowwalkers provázely, nakonec zůstává z filmu spíše hořká pachuť a vyvolává dojem již mnohokrát viděného a lépe zpracovaného. Kdyby se nakonec film nepodařilo dokončit, žádná velká katastrofa by to určitě také nebyla. Wesley Snipes si snad spraví chuť i reputaci v chystané trojce Expendables. Na tento nevydařený žánrový experiment asi příliš vzpomínat nebude on ani jeho fanoušci. Čím méně si od Gallowwalkers budete slibovat, tím na tom můžete potom být paradoxně lépe. Neurazí (snad), ale (nejspíš) ani nenadchnou. 

Originální trailer filmu Gallowwalkers

Reklama

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Reklama