Téma: Šest věcí, které možná nevíte o Muži z oceli

Vydáno: 23.06.2013 14:27 - Natálie Bergerová | foto: facebook tvůrce

Máte doma pyžamo se Supermanem, kompletní vydání komiksů od revoluce a kryptonit na zahradě? Přesto se pokusíme přijít s něčím, co o supermuži z planety Krypton ještě nevíte.
Superman letos slaví pětasedmdesáté výročí a aktuální tržby Muže z oceli naznačují, že diváky tenhle ikonický superhrdina v červených slipech stále ještě zajímá. Ač by se mohlo zdát, že za třičtvrtě století existence o tomhle červenomodrém dobrákovi víte vše, zdání může klamat - jak historie plná komiksů, seriálů či filmů napovídá, Kal-El vás může ještě hodně překvapit.

1. Nebyl to vždycky dobrák od kosti

The Reign of SupermanZatímco my ho známe jako Mirka Dušína v pláštěnce, první pokus o „Supermana“ z pera Jerryho Siegela a Joe Shustera v roce 1932 byl o bezdomovci, který se stal pokusným králíkem šíleného vědce, který ho svými experimenty přetvořil v nadčlověka (v téměř nacistické reminiscenci). Tenhle zlý supermuž okamžitě zavraždil svého tvůrce a stal se bohatým ničemou, který sázel na dostihy po celém světě. Ne zrovna následováníhodný vzor pro školáky po Americe. A už jsem se zmínila, že byl úplně plešatý?

2. Hádali se o něj Isaac Asimov a Albert Einstein

Henry Cavill ve filmu Muž z oceli / Man of SteelSkupina studentů z prestižní technické univerzity MIT zaslala editorovi komiksu Superman Mortu Weisingerovi dopis od autora teorie relativity Alberta Einsteina, že dokonce ani Superman se nemůže pohybovat vyšší rychlostí než světlo. Weisinger se obrátil na svého dobrého přítele, spisovatele sci-fi Asimova, který řekl kouzelnou větu: Einsteinova teze leží v poli teorie, Supermanova rychlost je z praxe.

3. Zajímal se o Ku-klux-klan

Superman vs Ku-Klux-KlanRasistické hnutí Ku-klux-klan strašilo zejména americký Jih, a to až do šedesátých let dvacátého století. Rádiový Superman z roku 1946 se v šestnácti epizodách nazvaných "Klan ohnivého kříže“ soustředil právě na KKK a producent Robert Maxwell získal velké množství tajných informací o rituálech, heslech a dalších vnitřních pravidlech, aby rádio mohlo vzkvétající rasistickou skupinu kritizovat. Na vlnách propukl souboj ideologií: zatímco Superman propagoval toleranci, záporáci horovali pro myšlenky nenávistné rasové nesnášenlivosti a nadvlády. Byli však poraženi na hlavu: nejdříve Supermanem a ke konci dvacátého století i Amerikou.

4. Kryptonit není jeho jediná slabost

SupermanKdyž pomineme slabost pro výřečné brunetky a obskurní oblečky, je Superman imunní vůči všem nástrahám a zlům našeho světa. Samozřejmě kromě kryptonitu, černé magie (Snape by nad ním nepochybně zvítězil K.O.) a samozřejmě červeného slunce, kolem něhož Krypton obíhal. Superman totiž čerpá veškerou sílu z našeho žlutého slunce, takže stačí červený paprsek a máme po superhrdinovi. Naštěstí se s ním v naší soustavě tak často nepotkává.

5. Superman pod lupou špionů

Superman - obálka časopisuV roce 1945, kdy Spojené státy finišovaly s přípravou jaderné pumy v projektu Manhattan, novinový komiks se Supermanem obsahoval zajímavou zápletku, v rámci níž Superman navštívil atomový cyklotron. To vzbudilo podezření notoricky paranoidní FBI, která začala v redakci okamžitě vyšetřovat možný únik informací o jaderných tajemstvích. Obálka se Supermanem, který dohlíží na test jaderné pumy, dokonce musela počkat na publikaci až po skončení druhé světové války ze strachu, že by obrázky prozradily více, než úřady považovaly za vhodné. Bylo by totiž pořádné válečné faux-pas, kdyby se protivníci dozvěděli o svém osudu z komiksových bublin.

6. Superman zachraňuje lidstvo, Batman zachraňuje Supermana

Superman a BatmanTak trochu. Bruce Wayne vlastní budovu, v níž spolu Clark a Lois Lane bydlí, dokonce jim jejich byt dal jako svatební dar. A když měly Clarkovy noviny Daily Planet finanční potíže, netopýří muž a jeho impérium napumpovaly do vydavatelství pořádnou dolarovou injekci. Takový kamarád se hodí i superhrdinovi s rentgenovým viděním. K čemu je totiž schopnost létat, když visíte poslední splátku na hypotéku?



NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova filmserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY